Hiszel a varázslatban?
Hiszel az igazi varázslatban? Abban, amelyik nem a külsőségekben lakozik, hanem a szívekben? A Fővárosi Nagycirkusz karácsonyi műsora erre a kérdésre próbál látványos választ adni, inkább több, mint kevesebb sikerrel.
Ma Magyarországon nincsenek jó választási lehetőségek a nők előtt. A magyar nők végzettsége európai szinten is magas, ezt mégsem tudják kamatoztatni.
„Elvándorlás, aggódás a választási kényszerek miatt, végletesen szétváló férfi- és női szerepek, korán széteső családok, kimerültség, lemondás. Ma Magyarországon nincsenek jó választási lehetőségek a nők előtt. A magyar nők végzettsége európai szinten is magas, ezt mégsem tudják kamatoztatni. Egyik oldalról a gyermekvállalás halogatása és az egyedül maradás, másik oldalról a napi robotolás, a »munka-gyerek-háztartás« három műszakja, kiégés és a válás veszélye fenyegeti őket. Az »anyaság csapdája« országos probléma. Magyarországon a hat év alatti gyermeket nevelő nőknek mindössze 38 százaléka dolgozik, míg az Európai Unióban ez az arány 60%. A 25 és 49 év közötti gyermeket nevelő és nem nevelő nők közötti foglalkoztatási különbség 30 százalékos. Az »anyaság csapdája« azonban nem áll meg a kisgyermeket nevelők körében. A gyermekes nőket általában megbízhatatlanabbnak tartják a munkaadók, nehezebben lépnek előre, és kevesebbet keresnek a hasonló munkakörben dolgozó férfiaknál. Így pedig alacsonyabb nyugdíj és szegényebb időskor vár rájuk.
A nők és a férfiak pályája közötti óriási különbség nem csupán a nők és a családok számára nehéz. Magyarországon a nők alacsony foglalkoztatottsága komoly gazdasági versenyhátrány. Az elmúlt évtizedekben az Európai Unióban a gazdasági növekedés jelentős része származott abból, hogy egyre több nő kezdett el dolgozni. Ezzel párhuzamosan azonban nem csupán a nők számára kialakított szolgáltatások fejlődtek, de változások következtek be a nemek közötti szerepekben is.
Férfinehézségek
De joggal panaszkodnak a férfiak is. Magyarországon a családfenntartás terhét hagyományosan a férfiaktól várják, ami a bizonytalan munkaerőpiacon egyre nagyobb stresszt jelent számukra. Ez a teher jelentős szerepet játszik a férfiak korai halálozásában. A férfiakra nehezedő nyomás ma már különösen indokolatlan, hiszen a nők képzettsége általában alkalmazkodóbb. A nők elsősorban a szolgáltató szektorban dolgoznak, ezért válsághelyzetek után jellemzően hamarabb találnak munkát. A női családfenntartó szerep egyáltalán nem ritka Magyarországon, csak nem beszélünk róla.”