Fogadjuk el Aszadot? Fogadjuk el a realitásokat! Válasz Sayfo Omarnak

2015. október 22. 14:31

Örömmel olvastam Sayfo Omar mandineres cikkét, végre egy kormánypárti lap publicistájának tollából láthattam leírva, hogy a damaszkuszi vezetéssel való diplomáciai kapcsolataink megszakítása elhamarkodott lépés volt.

2015. október 22. 14:31
Gyöngyösi Márton
Gyöngyösi Márton

Örömmel olvastam Sayfo Omar Mandineren megjelent cikkének első sorait, hiszen végre egy kormánypárti lap publicistájának tollából láthattam leírva, hogy a damaszkuszi vezetéssel való diplomáciai kapcsolataink megszakítása 2012 decemberében egy elhamarkodott lépés volt, ezzel igazat adva a Jobbiknak. Ugyanakkor igazán kár, hogy három évet kellett várni arra, hogy mindezt valaki kimondja; hiszen korábban sem a baloldali, sem a keleti nyitás iránt korábban lelkesedő kormánypárti sajtóban nem merült fel a kérdés és a kétely.

Pedig a Martonyi-féle magyar diplomáciát igazán kár lenne mentegetni. Annál is inkább, mert az ma már a Fidesz táborában sem számít tabutémának, hogy a 2014 előtti külügy számára bármelyik nyugati hatalmi központból érkező vállveregetés fontosabb volt, mint a magyar nemzeti érdekek képviselete. Így aztán arra is bőven lett volna tér, hogy akár a máskülönben élesen Amerika- és EU-ellenes Demokrata hasábjain leírják, mennyire szervilis tett volt némi brüsszeli és washingtoni dicséretért eldobni egy ország kormányával való diplomáciai kapcsolatainkat. Tette ezt a Martonyi-féle külügyminisztérium úgy, hogy a diplomácia világában ismert legdurvább módszert alkalmazva egyoldalúan szakította meg a diplomáciai kapcsolatokat, kiutasítva Szíria diplomatáit az országból. Hogy a helyzet súlyosságát érzékeltessem, elég csak arra gondolni, milyen médiafigyelem kísérte az örmény kapcsolatok megszakadását, pedig Jereván sem tekinthető éppen a magyar diplomácia kiemelt relációjának…

Sayfo Omar szerint persze sokkal érdekesebb ennél a Jobbik állítólagos lobbizása Aszadért, holott ilyet a párt egyik képviselője sem folytatott soha. Az érdekek ellenében való ideológiai alapú külpolitizálás soha nem volt pártunk sajátja. A mi célunk a világ országainak népeivel való együttműködés, aminek az egyik alapelve, hogy a különböző országok társadalmi és politikai berendezkedésre irányuló választásait tiszteletben tartjuk.

Nincs ez másként Szíria esetében sem. Meggyőződésünk, hogy egyedül a szír nép jogosult eldönteni, kit akar az ország élén látni. A legutolsó választások alapján pedig ez az ember Basar el-Aszad, akkor is, ha egyes kormányzati módszereivel mi nem tudunk azonosulni.

Ilyenkor persze lehet cinikusan mosolyogva a választások tisztaságát emlegetni, ugyanakkor ne felejtsük el: az Aszad-rendszer évtizedeken át a politikai stabilitás, a gazdasági prosperitás és az etnikai, felekezeti béke garanciája volt abban a Szíriában, amelyet most ezerféle nemzeti és vallási ellentét feszít szét. A világ közvéleménye persze minderről csak most szerez tudomást, tekintve, hogy korábban a szekuláris Szíriában is természetes dolog volt, hogy mindenki szabadon gyakorolhatta hitét és egyenlőnek számított nemzetiségi hovatartozásra való tekintet nélkül.

Bizonyára Aszad rendszere számos hibával is rendelkezett, de a porig rombolt Aleppóban vagy az ostromlott Damaszkuszban ma valószínűleg bárki szívesebben élne az elmúlt évtizedek békéjében, mint a mostani háborúban.

Furcsa Sayfo Omar érvelése azt illetően is, hogy a Jobbik a tarlóról szemezget a Fidesz nagy sikerű keleti nyitása után. A keleti nyitás – és ezt Sayfo Omár is helyesen látja – a Jobbik „találmánya” volt akkor, amikor a Fidesz még az euroatlantizmus álmait kergette. És bár tény, hogy a Jobbik előtt ellenzéki pártként közel sem állnak akkora lehetőségek, mint egy kormányerő előtt; kár lenne elfelejteni, hogy a témát és a külpolitikai paradigmaváltás szükségességének gondolatát sikerült átvinni a köztudatba, olyannyira, hogy a kormányzat hivatalos és deklarált külpolitikai programjává is emelte. Igaz, itt kell megjegyezni, hogy míg a Jobbik a maga szintjén véghez is vitte a nyitást, jó kapcsolatokat kiépítve a nevezett országokban, a Fidesznek pár gyanús korrupciós ügynél és jól hangzó kommünikénél nem igazán tellett többre a témában…

Érdemes kiemelni azt is, hogy míg a Fidesz az első nehézség láttán elállt a keleti nyitástól, a Jobbik következetesen kitart álláspontja mellett. Tesszük ezt azért, mert a Jobbiknál a keleti nyitás gondolata nem pusztán egy jól csengő kommunikációs szlogen vagy a politikai marketing része, hanem a világban zajló folyamatok mélyelemzéséből táplálkozó külpolitikai stratégia, amely tökéletesen illeszkedik nemzeti érdekeinkhez.

Azt pedig minden diplomáciával foglalkozó embernek tudnia illik, hogy a következetesség a nemzetközi politika egyik legfontosabb eleme – azok számára persze, akik pillanatnyi szavazatszerzésnél, szűk haveri körben kiosztható gazdasági lehetőségnél, politikai ellenfelek kiszorításánál és „apró góloknál” többre kívánják használni azt.

Nem tudok egyetérteni azzal sem, hogy a „terrorista” jelző Aszad kreálmánya volna saját ellenzékét illetően. A cikkíró szerint vajon mi váltotta ki a szíriai polgárháborút, ha nem hátsó támogatással felheccelt, a terrorizmusra „vevő” elemek? Hiszen maga Wesley Clark, a NATO magas rangú vezetője is elismerte már, hogy a nyugat maga építette fel a szír „ellenzéket”, hogy azzal megdöntse a damaszkuszi vezetést. Most persze egyre kínosabbá válik számukra, hogy az oly sokat segített „mérsékelt” ellenzék habozás nélkül összefog a szélsőséges terrorcsoportokkal, harcosaik pedig naponta változtatják, hogy a fekete-fehér-zöld ellenzéki vagy a fekete ISIS-zászló alatt harcolnak éppen és átmeneti periódusokról, valamint megegyezésről kezdtek beszélni. De vajon ki lesz a megegyezés kulcsa, ha nem az ország legfontosabb pontjait mai napig is kezében tartó Basar el-Aszad?
 
Egy újságíró számára lehet, hogy a humanitárius elvek vagy a jól csengő szlogenek a legfontosabbak. Azonban az is tény, hogy külpolitikát csak a szikár tényekre alapozva lehet és érdemes építeni. Ennél a pontnál pedig meg is bukik Sayfo Omar érvelése, hiszen ő maga sem tud alternatívát felmutatni Damaszkusszal szemben.
 
Nem állja meg a helyét az az érv, hogy Aszad elfogadhatatlan, mert az ő bombái elől menekülnek a szírek. Szíriában olyan többfrontos háború van, ahol egyedül két dologban lehetünk biztosak: a harcok elől menekülnek az emberek, aki pedig ennek a legvalószínűbb számítások szerint véget vethet, az nem a Szabad Szír Hadsereg nevű fantomszervezet, nem is a vallási tanokat kiforgató szadista milíciák, hanem egyedül Basar el-Aszad, aki most Irán mellett Oroszország hathatós katonai segítségét is elnyerte. Magyarország érdekét pedig a józan belátásra és a valós helyzetre alapozott külpolitika szolgálja. Ha tehát Aszad rendszerét és kormányzási módszereit nem is mindenben tartjuk helyesnek, béküljünk ki a realitással és béküljünk ki Aszaddal is.
 
Gyöngyösi Márton
 

 

Összesen 55 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
matekandi
2015. október 23. 10:53
A demokratikus berendezkedés manapság egyenértékű azzal, hogy az illető országra kikerül az "Eladó" tábla. Mert a nemlétező háttérhatalom pszichopatái nem nyugszanak, míg mindenre rá nem tehetik a kezüket, hihetetlen szívóssággal küzdenek a szuverenitás minden formája ellen (a szuverenitás nevében). Egyetlen közel-keleti diktátor lelkén sem szárad annyi ember halála, mint ezekén a férgekén. Sajnos az EU-s vezetés is tőlük kapja az utasításokat, ki elfogadható, és ki nem. Remélem Putyin eléri Szíria stabilizálódását, ami jelenleg csak Aszad támogatásával lehetséges.
Kommentelő
2015. október 22. 23:32
"Physicians for Human Rights said it had documented 313 attacks on medical facilities and the deaths of 679 medical personnel in Syria since protests against the regime of Bashar al-Assad began in March 2011 until the end of August 2015. “Syrian government forces have been responsible for more than 90% of these attacks,” the organisation said. “Each of which constitutes a war crime.”" http://www.theguardian.com/world/2015/oct/22/three-syrian-hospitals-bombed-since-russian-airstrikes-began-doctors-say
Kommentelő
2015. október 22. 23:32
"At least four hospitals have been bombed by fighter jets in north-western Syria since Russia’s intervention in the war began in late September, doctors and international observers claim. (...) The latest attack, on Tuesday, killed at least 12 people at Sarmin hospital in Idlib province. At least three of the victims were believed to be medical staff. Survivors and witnesses said the hospital was hit by two airstrikes at about 1pm." http://www.theguardian.com/world/2015/oct/22/three-syrian-hospitals-bombed-since-russian-airstrikes-began-doctors-say
Tintamin
2015. október 22. 22:51
BAAAAAZMEEEG!!!! Ti agyhalott náci barmok! Tényleg képesek vagytok támogatni egy népirtó diktátort csak azért, mert Putyintól milliárdokat kaptok, ti gyökér majmok???????
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!