A politikai cinizmus kampánya

2015. június 10. 10:40

A menekültekkel szembeni fellépést nem a kormányzat ereje, hanem gyengesége okozta.

2015. június 10. 10:40
Tóth Csaba
Republikon

„A Fidesz tavaly ősz óta próbálkozik kétségbeesetten azzal, hogy támogatottságának apadását megállítsa. Belső feszültségek, komoly tüntetések, külpolitikai elszigetelődés, erősödő Jobbik és elvesztett időközi választások – a kormányoldal az utóbbi öt év legkellemetlenebb hónapjait élhette át. A menekültekkel szembeni fellépést nem a kormányzat ereje, hanem gyengesége okozta. (...)

A menekültkérdés tematizálására nem érdemes úgy tekinteni, mint elsősorban vagy kizárólag a Jobbik erősödésére adott reakcióra – nem jobban, mint a keményen dolgozó kisemberek elvetélt kísérletére. A választó nem úgy gondolkodik, hogy tetszik neki a Jobbik cukisága, és ezért egyik hónapban átmegy a Jobbikhoz, de – mivel nem szereti a menekülteket – egy menekültellenes kampány miatt visszatér a Fideszhez. A Jobbik erősödésének sok oka van, de képletesen úgy írható le, hogy a Jobbik új szavazói dühösek voltak a Fideszre, és erőt – és egyre inkább biztonságot – láttak a Jobbikban.

Ha a Fidesz tud erőt és biztonságot mutatni – és közben dühösnek lehet lenni a baloldalra és a menekültekre is –, az megerősítheti a kormányoldal pozícióit. (...)

A kampány politikai szándékának megértése azért is fontos, mert kijelöli, milyen ponton támadható. Miközben a szakmai érveket és számokat érdemes felsorakoztatni, lényeges emlékezni: a társadalmi attitűdöket ismerve ezen a fronton a többség a Fidesz álláspontját osztja. A kormány másra sem vár, minthogy »menekültbarátnak« bélyegezhesse ellenfeleit, és Brüsszel kiszolgálóit lássa a kampány ellenzőiben.

Talán éppen ezért is lephette meg a Fideszt a fenti toposzoktól idegen gondolkodást jelző »plakátszaggatási« mozgalom. Bár gyorsan megjelentek az ellenzék »erőszakosságára« utaló jelek, a mai ellenzékről sok mindent lehet hinni, de hogy militáns és erőszakos lenne, aligha. Ráadásul a plakátok rongálása elemi erővel jelzi: nincs mindenki a kormány mellett.

 

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 58 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
néhai Ch.Pilot
2015. június 10. 23:51
"... a mai ellenzékről sok mindent lehet hinni, de hogy militáns és erőszakos lenne, aligha." Pedig azok!
catalina9
2015. június 10. 13:58
A kormány másra sem vár, minthogy »menekültbarátnak« bélyegezhesse ellenfeleit, és Brüsszel kiszolgálóit lássa a kampány ellenzőiben." és miért kéne várni erre, ez az első pillanattól kezdve világos volt.
nemormester
2015. június 10. 13:33
Tóth CSabának van önbizalma. A pártja megszűnt, adósságokat hátrahagyva. És most ki tudja kinek a pénzéből és megbízásából oktatja a magyarokat.
GV0917
2015. június 10. 13:19
Tóth úr, a fő kérdés az, ki fizeti a révészt??? Te csak egy sárgacsőrű kis print-nyikhaj vagy pucám, ne pofázz a nagyok dolgába! "Az úgy vót-hogy előbb én fizettem, hogy üssík egymást, aut' oszt' űk fizettek, hogy üssenek engem- mindétig, amíg ki nem mennek az emberek a házukból és meg sem állnak Európáig!"Jönnek is, tegnap osztán :három ember Pakisztán- kétszer annyi Szíria-csak legyen erő bírnia a szeginy hülye magyarnak!Itt maradni akarnak! Kiírták a plakátra, maradt vón a hasába'--erre tépik izibe, rózsaszínre festi be a sok norvég "Béke Őre"-norvég fizet, van ott öre! Ezt utalják nyakra főre! Jön is afgán,pakisztán, beludzsisztán, hindusztán, na meg osztán hát osztán,Soros Gyurka megoszt ám!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!