Amerika és a civilek

2015. február 05. 07:36

Vannak jó civilek és rosszak. A jók általában egyetértenek a kormányzat céljaival, a rosszak viszont a hazától idegen érdekeket képviselnek, ráadásul finanszírozásuk átláthatatlan.

2015. február 05. 07:36
Pataky István
Magyar Nemzet

„Vannak jó civilek és rosszak. A jók általában egyetértenek a kormányzat céljaival, a rosszak viszont a hazától idegen érdekeket képviselnek, ráadásul finanszírozásuk átláthatatlan. Így gondolják ezt a világ egyes tájain, például az Egyesült Államokban. Anthony Gardner, az Európai Unióhoz akkreditált amerikai nagykövet meg van döbbenve azon, hogy Európában milyen kicsi a transzparencia a civil szervezetek mögött állókat illetően. Mert a tengerentúlon ez bizony nincs így, ott a kormányzat egyes lépéseit bírálóknak átláthatóknak kell lenniük, különös tekintettel a civilekre, okít egy lapinterjúban a diplomata. A civilek nemzetközi szintű védelmére eddig tudatos politikát építő Washingtont most azért kezdte zavarni az aktivisták kétes háttere, mert széles körű európai mozgalom indult a Transzatlanti Kereskedelmi és Befektetési Partnerségről folytatott tárgyalások ellen. (...)

A kérdés akkor most már csak az, hogy ha Amerikában burkoltan vagy nyíltan meggyanúsíthatók azok az európai civilek, akik szembehelyezkednek a washingtoni kormányzat érdekeivel, akkor valójában kinek is üzent Obama tavaly szeptemberben, amikor a civil társadalmakra nehezedő nyomásról mint a demokrácia eszméjének aláaknázásáról szónokolt? Magyarországot említette a rossz példák között, de megelőlegezett önkritikát is gyakorolhatott volna. Gardner nagykövet nyilván nem a saját véleményének adott hangot, amikor az átláthatóság hiányát kifogásolva, tulajdonképpen a civileket pénzzel mozgató esetleges ellenérdekeltekre célzott. Nem kapott megrovást, s haza sem rendelték kijelentéséért. Érthető, hiszen csupán közvetítette azt a washingtoni álláspontot, amely szerint minden Amerikát bíráló külföldi civil szervezet finanszírozása legyen átlátható, de egyetlen állam kormánya sem »gyakorolhat nyomást« a transzparencia megkövetelésével a hatalmat kritizáló civilekre. Világos, nem?”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 22 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Box Hill
2015. február 05. 15:13
"„Vannak jó civilek és rosszak. A jók általában egyetértenek a kormányzat céljaival, a rosszak viszont a hazától idegen érdekeket képviselnek, ráadásul finanszírozásuk átláthatatlan." Jó példa a rosszakra a kommunisták. Leninéket a császári Németország és Jacob Schiff and Co. pénzelte és vitte sikerre. Hálából Németországban a Spartakistákat és Eugene Levinéket már a bolsevikok és Karl Radek Sobelsohn pénzelték. Majd a Komintern az összes földalatti és földfeletti kommunista pártot. És a "liberális" demokráciák ennek akkor nem tapsikoltak. Milyen érdekes.
alex.leopardi
2015. február 05. 10:28
vannak kurucok és labancok mi turáni átoknak nevezzük
írmag
2015. február 05. 10:27
TÖRVÉNYTELEN a civil szervezetek elleni eljárás, mint legutóbb olvasom. A LÁZ-ár pedig, mint szintén olvasható, mintegy 35-40 milliárd forint volt. Ja, igen a civil szervezetek továbbra is elosztják (nem kapják) a 4 milliárd forintnyi támogatást. Megérte! Darwin, Darwin, te azt hiszed rendszerezel, pedig csak helytelen alapon minősítesz.
Zokni
2015. február 05. 08:47
Biztos, hogy érti amit ír? Mindebből csak annyi következik, hogy az elkülöníthető érdekek legyenek nyíltak a társadalmi viták, és szerveződések mögött. ERRE vonatkozik az USA kormányzati nyomásgyakorlása, és ilyesmi nem kell , hogy idegen legyen egy demokratikus állam számára. Tehát például, amikor a külföldi forrású civil támogatási alapot egy az egyben egy minisztérium, konkrétan egy magas rangú tisztviselő alá vonják, ahelyett, hogy a közbeszerzési szabályokat átláthatóvá, ellenőrizhetővé tennék, és az állam csak ennek a felügyeletével foglalkozna, akkor óhatatlanul is felmerül, hogy az olyan civil pénzek elosztóira, - melyeket a kormányfő első csicskája nem felügyelhet - kiküldött fegyveres hatóság emberei valójában azt akarják megakadályozni, hogy ne a politikai hatalmon lévők érdekével szemben hasznosuljon az a pénz.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!