„– Végük?
– Két rossz döntés közül választhat a kormány. Ezek nem szakpolitikai részletkérdések, Orbán súlyos történelmi dilemmával néz szembe. Vagy folytatja a rendies, despotikus, keleties önkénypolitikát, és akkor Magyarország kirekesztődik az Európai Unióból – úgy látom, Kövér Lászlónak ez nem lenne ellenére –, vagy megpróbál változtatni, de ahhoz politikája minden lényeges elemét fölül kell írnia, ami drámai következményekkel járhat, kérdés, túl lehet-e egyáltalán élni.
– Az újraválasztott miniszterelnöknek néhány hónap elteltével súlyos konfliktusokkal kell szembenéznie, vagy ahogy ön mondja: vége. Nincs déja vu-je?
– Van hasonlóság, de vannak fontos különbségek. A velünk szemben állók 2006-ban nem azt követelték, hogy változtassuk meg az ország történelmi-politikai útválasztását. Szakpolitikai dilemmák voltak, majd Őszöd után hitelességi probléma. Mi progresszív, modernizációs, európai politikáért küzdöttünk, Orbánék az ellenkezőjéért. Nem beszélve arról, hogy akkor egy rendkívül erős, egy ponton túl nálunk erősebb ellenzék állt a másik oldalon. Adott volt a bármikori kormányváltás lehetősége. Ma viszont az ellenzék nem áll készen a kormányzásra.
– Drukkoljunk, nehogy idő előtt bukjon meg a kormány?
– Pártpolitikusság helyett viselkedjünk hazafiként, államférfiként. Az ország érdeke, hogy akármikor történik meg a kormányváltás, békés legyen. Én – Orbán 2006. őszi kijelentéseivel szemben – úgy gondolom, nem engedhető meg bármi ennek érdekében. Az ország fejlődésének szükséges, de nem elégséges feltétele, hogy a kormány megbukjon. Az ellenzéknek még idő kell. Több külföldi partnerünknek is épp az okoz dilemmát, hogy nem látja az Orbán utáni forgatókönyvet. És addig óvatosnak kell lennie.
– Mi tartaná össze ezt a közösséget? Demokraták, akik le akarják váltani az Orbán-kormányt – ez kevésnek tűnik.
– Ez elég széles bázis. Persze szélesíteni kell majd. Mondanom sem kell, hogy az ellenzéknek az a legnagyobb ajándék, ha a kormánynak rosszul megy, ha például a rezsicsökkentést felváltja a mostani költségvetés tervezetében jövőre beígért családonkénti évi 100-120 ezer forintos tehernövekedés. Sokan azt fogják mondani, hogy ezek átvertek bennünket, eddig nem kedveltem Gyurcsányt, de ebben neki volt igaza. Nem vagyok finnyás. Az ízlésemtől nagyon távol eső baloldali karakterek vannak a szocialista párt balszélén, de mindegyikükről azt gondolom, hogy a jogállam helyreállításában, a nyugatos, polgári világ felé fordulásban nincs közöttünk vita. És ebben a történelmi helyzetben ez a fő kérdés.”