A fal árnyéka

2014. november 08. 17:55

Huszonöt év után végre itt az idő, hogy megszabaduljunk a berlini fal hosszú árnyékától.

2014. november 08. 17:55
Faggyas Sándor
Magyar Hírlap

„A közös érdek, mely a társadalom tagjait egyformán köti a hazához, csupán két szó: szabadság és tulajdon – mondta Kölcsey Ferenc a pozsonyi diétán száznyolcvan éve, s ezt a szállóigévé vált mondatot választotta jelszavának huszonöt éve a szabad, demokratikus Magyarország és a szociális piacgazdaság programját zászlajára tűző MDF. Az új kormány nem tudta azonban beváltani ígéreteit és a hozzá fűződő reményeket – 1990-től gazdasági válság, száguldó infláció, üzemek bezárása, tömeges munkanélküliség, az életszínvonal zuhanása, megszorítások sora következett, vagyis a rendszerváltoztatás a magyarok óriási tömegei számára nem szabadságot hozott, hanem kiszolgáltatottságot zúdított rájuk. Ma már tudjuk, a szociális piacgazdaság és az európai életszínvonalhoz felzárkózás negyedszázada azért volt illúzió, mert Magyarország a több mint négy évtizedes szovjet megszállásból és kommunista diktatúrából úgy szabadult fel, hogy egy pillanatra sem nyerte vissza tényleges önrendelkezését. Ahogy talán kissé leegyszerűsítve, de találóan írta húsz éve Kiss Dénes költő: »Kimentek a tankok / Bejöttek a bankok.« Ugyanis hazánk a vasfüggöny leomlása után rögtön egy teljesen más, de nem nemzeti és nem önálló új hatalmi keretbe, a neoliberális kapitalizmus globális terébe lépett, ahol az új játékszabályokat az 1989 tavaszán megfogalmazott „washingtoni konszenzus” fő közgazdasági tézisei – liberalizáció, privatizáció, dereguláció – és az azokat képviselő multinacionális befektetők diktálták. Az ennek jegyében megtervezett „piacgazdasági átmenethez” asszisztáló, magát szocialistának és liberálisnak nevező, önző s mohó politikai-hatalmi elit a privatizáció során magánosította a nemzeti vagyon jelentős részét, s még nagyobb hányadát külföldi befektetőknek juttatta nagyrészt máig ismeretlen, ráadásul illegitim módon, a magyar nép többségét megfosztva a tulajdonszerzés lehetőségétől. »Lehet-e hosszú távon legitim egy politikai berendezkedés, ha a tulajdon nincs igazolva?« – kérdezte Lánczi András politológus éppen tíz éve megjelent könyvében. A kérdésben benne volt/van a válasz.

A Tellér Gyula által »a rendszerváltás rendszerének« nevezett, folyamatos jövedelemkivonó és erőforrás-felélő zsákutcás gazdasági-politikai rendszer ugyan 2010-ben megbukott, az idén pedig végső csapást szenvedett, de az előző húsz év hatalmas gazdasági, társadalmi és humántőke-deficitjétől – amit súlyosbított a 2008 óta tartó európai gazdasági válság – még mindig nem tudtunk megszabadulni.
Magyarország gazdasági fejlettsége és a nagy többség életszínvonala – gondoljunk csak az átlagbérek közötti négy-ötszörös különbségre! – ma távolabb van a fejlett nyugati államokétól, mint huszonöt éve volt, s országunk nemcsak az uniótól szakadt le, de saját régiójától is! Érthető, hogy a magyarok zöme a rendszerváltozás vesztesének tartja magát, s 2010 után az idén három választáson is újra megerősítette, hogy az előző húsz évitől gyökeresen eltérő, önálló, nemzeti gazdaság- és társadalompolitikát kíván, amely által közeledhetünk az oly régóta áhított európai, polgári életformához és életszínvonalhoz. Huszonöt év után végre itt az idő, hogy megszabaduljunk a berlini fal hosszú árnyékától.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 22 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
balbako_
2014. november 09. 08:16
Lehetett volna más út is. A csehek Waclav Klaussal és a kuponrendszerükkel elhúzták a privatizációt, minek következtében nem kerültek milliószámra az utcára emberek. A privatizáció során azok a volt cseh állampolgárok akik külföldön is gyárakat üzemeltettek ingyen visszakapták hazai gyáraikat így került vissza a cipőgyáros Bata. Ugyanakkor a külföldi tulajdonosokat is úgy válogatták meg, hogy ne piacot vegyen, hanem működtesse a tulajdonát. Így vált a VW tulajdonában lévő Skoda hihetetlen sikertörténetté. Nálunk évszázados márkák mentek a lecsóba. Ganz, Orion,Ikarus, Ganz Mávag, Weiss Manfréd stb. Mindezekhez jött még Bokros- Horn- Gyurcsány minden mozdíthatót elkótyavetyélő agyament gazdaságpolitikája és az eredményét láttuk.
Akitlosz
2014. november 09. 04:32
Ja, a falak! Kik is építenek manapság falakat? Amerika, Izrael, Spanyolország. A frissen a "szabad világhoz" csatlakozott Ukrajna is ezt tervezi.
Akitlosz
2014. november 09. 04:30
"Magyarország a több mint négy évtizedes szovjet megszállásból és kommunista diktatúrából úgy szabadult fel, hogy egy pillanatra sem nyerte vissza tényleges önrendelkezését." Akarta? Ma akarja? A magyarországi politikai pártok többségének a legfontosabb programja Magyarország minél nagyobb kiszolgáltatása idegen, globalista, azaz elsősorban amerikai érdekeknek. Ráadásul oldalaktól függetlenül így van, a bal és a jobb oldalon is. Egyik sem akar független, semleges Magyarországot. Persze ha akarnának sem igen hagyná őket a "nemzetközi közösség" azaz Amerika és az ő csicskásállamai. "folyamatos jövedelemkivonó és erőforrás-felélő zsákutcás gazdasági-politikai rendszer ugyan 2010-ben megbukott, az idén pedig végső csapást szenvedett," A frászt bukott meg! A fidesz sem folytat különb gazdaságpolitikát. "Magyarország az Adui nélkül elképzelhetetlen." Orbán Viktor Továbbra is az alacsony bérű magyar munkaerő fenntartása a cél a multik örömére. Ennek csupán az szabna korlátot, hogy inkább kivándorolnak az emberek, mintsem, hogy Magyarországon robotoljanak egy multinak vagy akárkinek ötöd/hatod akkora fizetésért mint a más állampolgárságú kollégájuk. De mivel még mindig elég nagy a munkanélküliség így ebből sem lesz gond, már csak azért sem, mert kapitalizmusban munkaerőhiány nincsen és nem is lesz. Ha mégis lenne, akkor egyszerűen idehoznak egy halom "menekültet" Afrikából, Ázsiából, akiknek az itteni fizetés is soknak tűnik. Szóval nem lesz felzárkózás a következő 25 évben sem. Ahhoz gyökeresen másmilyen gazdaságpolitika kellene, de olyant magyar kormány nem fog tenni, mert akkor kapna a buksijára Amerikától, Németországtól, az EU-tól. Akik amikor Magyarországot kritizálják akkor ugyan nem az emberi jogokat, meg a demokráciát meg a sajtószabadságot és egyéb hülyeségeket féltik, hanem a cégeik profitját. Azaz mindig anyagi érdek áll a kritika mögött. Szóval a mindenkori magyar kormányok feladata az idegen érdekeknek való megfelelés. ennek a mértékétől függ, hogy mennyire fogja kedvelni Amerika, Németország, EU Magyarországot.
ppix
2014. november 08. 21:45
"Érthető, hogy a magyarok zöme a rendszerváltozás vesztesének tartja magát, s 2010 után az idén három választáson is újra megerősítette, hogy az előző húsz évitől gyökeresen eltérő, önálló, nemzeti gazdaság- és társadalompolitikát kíván, amely által közeledhetünk az oly régóta áhított európai, polgári életformához és és életszínvonalhoz. Huszonöt év után végre itt az idő, hogy megszabaduljunk a berlini fal hosszú árnyékától.” Ez is egy értelmezés. Közeledhetünk, persze. Kemény szert tol a csávó... "olyan gazdaság és társadalompolitikát" - itt biztos a felsőoktatás kizsigerelésére, és az onnan elvont tizmilliárdok kétszeresének stadionokra történő elkúrására és hatszorosának ellopására gondol...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!