Dráma: csecsenekre lőttek a Putyin oldalán harcoló észak-koreai katonák, többen meghaltak
Az ukrán hírszerzés szerint az orosz–észak-koreai kombinált egységek egy nap alatt mintegy 200 katonát veszítettek.
Én nem érzem, hogy keményen bírálnák az amerikai vezetést. Inkább védekezik a kormány. Interjú.
„Segítene eligazodni Lázár János, Kövér László és Bencsik András utóbbi időkben tett kijelentései között? Barátunk az Egyesült Államok, szövetségesünk, mindkettő, egyik sem?
Szövetségesünk az Egyesült Államok, hiszen szerződéssel is megerősítettük a NATO-ba való belépésünket. Tehát ez nem lehet kérdés, de azt gondolom, a magyar emberek többségének nem is az, a CÖF-CÖKÁ-nak meg pláne nem. Barátaink, szövetségeseink az amerikaiak. Diplomáciai szempontból viszont komoly lépésekre lenne szükség a két ország jelenlegi helyzetének rendberakására. Ezt a CÖF-CÖKA többször kérte is, egyrészt publicisztikákban, másrészt André Goodfriend ideiglenes ügyvivőtől személyes tárgyaláson. Azt halljuk, látjuk egyébként, hogy a magyar emberek bizonyos erkölcsi deficitet éreznek az Egyesült Államok irányába 1956 miatt. Akkor segítséget ígértek, de nem jöttek.
Ezeket a diplomáciai lépéseket nem lehetetleníti el, hogy kormánypártiak olykor igen keményen bírálják az Egyesült Államokat?
Én nem érzem, hogy keményen bírálnák az amerikai vezetést. Inkább védekezik a kormány. Amikor Paks2-ről vagy a Déli Áramlatról beszélünk, akkor nyilván az Egyesült Államok részéről érkezik bírálat. Szerintünk természetesen a magyar érdekeket kell figyelembe venni, és nincs olyan kormány, amelyik, ha jobb ajánlatot kap ilyen fontos kérdésekben, nem azt választja.
A NAV-vezetők és az állítólagos kormányközeli üzletemberek kitiltása óta találgat a közvélemény, és sokan az oroszok felé való közeledést tartják a mögöttes oknak. Tényleg ez lehet mögötte? Pávatáncolhat egy szövetséges?
Szerintem arról nincs szó, hogy a magyar kormány ilyen értelemben az oroszok felé közeledne. A történelem már sokszor bebizonyította, hogy jobb, ha kellő távolságot tartunk politikailag az orosz féltől. De ha a gazdaságot nézzük, azt látjuk: Magyarország az USA-t, Franciaországot, Németországot másolja, akiknek a gazdasági kapcsolataik jóval erősebbek az oroszokkal, mint nekünk. Más kérdés, hogy Putyin felfogását nem tudjuk ajnározni, a történelem már számtalanszor megtanította: nem lehet bízni bennük.”