Karinthy Frigyes négy nappal a halála előtt adott, soha meg nem jelent interjúja bukkant fel 86 év elteltével
A 22 éves, kezdő újságíró cikke az író halála miatt nem került nyomtatásba.
Magyarország kormányát demokratikus választáson választották meg, amit mi tiszteletben tartunk, és ezzel a választott kormánnyal szeretnénk együtt dolgozni. Interjú.
„Egyesek szerint ön és az amerikai követség a kormány gyengítésén, megbuktatásán munkálkodik, vagy abban érdekelt.
Szó sincs erről. Magyarország kormányát demokratikus választáson választották meg, amit mi tiszteletben tartunk, és ezzel a választott kormánnyal szeretnénk együtt dolgozni. Magyarország és az Egyesült Államok szövetségesek, mindkét ország a NATO, az OECD és az euroatlanti együttműködés tagja. Senki nem akarja egy szövetséges bukását. Éppen ellenkezőleg: azért jelezzük a magyar kormány felé az aggodalmainkat, mert úgy véljük, hogy a korrupció, az átláthatóság hiánya és egyéb problémák a szövetségesünk, Magyarország meggyengüléséhez vezetnek. Hasonló visszajelzéseket egyébként a szövetséges országok felől is várunk az Egyesült Államok politikájával kapcsolatban.
A magyar külügyi szervektől kaptak hasonló visszajelzéseket? A kormánypárti sajtóban elég súlyos vádak jelentek meg: hogy az USA birodalomként viselkedik, beavatkozik Magyarország belügyeibe, a nemzetközi fórumokon próbálja befeketíteni. Kifogásolt formálisan bármi hasonlót eddig a magyar külügy?
Egyelőre nem. A sajtóban megjelent állításokat persze ismerem, de hivatalos fórumokon, csatornákon nem fogalmazott meg hasonló vádakat a magyar külügy. Pedig lenne rá lehetőség, az ENSZ-ben például rendszeresen készülnek jelentések minden országról, a kül- és belpolitikája kapcsán is. Az ezzel foglalkozó bizottságnak magyar diplomaták is tagjai, de egyelőre semmilyen hasonló aggodalmat nem kommunikáltak. A vádakra egyébként azt tudom válaszolni, amit már korábban is mondtam: az Egyesült Államok célja és érdeke, hogy Magyarország stabil és sikeres ország legyen, és úgy véljük, a stabilitás és a sikeres kormányzás nem valósítható meg a jogállam tiszteletben tartása, a kormányon kívüli szervezetek, emberek bevonása nélkül. (...)
Egyetért azokkal, akik szerint történelmi mélyponton vannak a magyar–amerikai kapcsolatok?
Egyáltalán nem, sőt, szerintem soha nem voltak ilyen erősek a kapcsolatok a két ország között. Nézeteltérések persze vannak, de legalább van párbeszéd. Sokkal rosszabb lenne az az egyébként sajnos jellemző gyakorlat, ha elhallgatnák a közös problémáinkat. Egy példa: amikor két ember már alig szól egymáshoz, inkább meg sem próbálnak komoly párbeszédet folytatni, megbeszélni a nézeteltéréseiket, mert tudják, úgysem jutnak semmire, akkor mondhatjuk, hogy a kapcsolatuk mélypontra került.
Ezzel szemben Magyarországgal jelenleg tudunk párbeszédet folytatni.”