Meghatározó döntést hozhat az Országgyűlés az utolsó pillanatban – ez minden magyart érint
Rendkívüli ülés összehívását indítványozta Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes.
Nem pusztán kormánnyal szimpatizáló lapként, de átlagos halandóként is örülünk a gazdasági növekedésről szóló adatoknak. Nem pusztán a piaci elemzőket, de még a kormányt is meglepte az egész éves gazdasági teljesítmény.
„Megrészegülni azonban nem szabad attól, hogy a múlt esztendőben – éves átlagban – az egy százalékot is karcolta nemzetgazdaságunk teljesítménye. Ez összességében ugyanis még nem kitörő eredmény, hiszen a produkció túlnyomó részét a mezőgazdaság adta. Vagyis mint oly sokszor, tavaly is a mérleg nyelve volt az agrárium. (...)
Lassan itt a kormányzati ciklus vége, és érdemes a kérdést megközelíteni abból az irányból is, hogy miközben az elmúlt években megéltünk több negatív gazdasági hullámot, átalakult-e a nemzetgazdaság szerkezete.
Az összes, sokszor amúgy jogos kritikai érv ellenére, mindenképpen vannak komoly, strukturális átalakulások. Gondoljunk csak az iparra, az ipar szerkezetére. A járműipar ma már, részint a korábban már meglevő és fejlesztés alatt álló kapacitásoknak, részben zöldmezős járműipari beruházásoknak köszönhetően jelentős, meghatározó ággá vált. Ma már a feldolgozóipari produktum egynegyedét a járműipar adja. A korrektség kedvéért azonban mindenképpen hozzá kell azt tennünk: hogy a magyar gazdaság egészének, ezen belül a magyar ipar egészének a teljesítménye hosszú távon, tartósan fenntartható, jó növekedési pozíciót adjon, ahhoz – ahogy az iparban a járműipar mellé – az építőiparban a nagy állami út-, vasútépítési projektek mellé fel kell zárkóznia a »derékhadnak«, a kis- és középvállalkozásoknak. Az elmúlt években pedig megjelentek Magyarországon a korszerű technológiát képviselő ágazatok, és ez nagyon fontos szempont, miután ez munkaerőt és képzést generál, mindent »húz« maga után, amely segíthet a fenntartható gazdasági növekedés fokozatos kialakulásában is. (...)
De mit is érez a polgár abból, hogy a gazdasági gyarapodás fenntarthatóbbnak tűnik, valamint a külső és belső egyensúly is javult? Nos, 2012-ben recesszióban, vagyis visszaesésben voltunk, és ehhez képest fordulat történt – pozitív irányba. Az erősebb növekedés következménye a foglalkoztatottság némi bővülése, a háztartások fogyasztásának – egyelőre még csak diszkrét – erősödése pedig az államháztartásnak is segít.”