A szabadság szentsége

2014. február 04. 09:10

Az utóbbi időben megszaporodtak a politikusi nyilatkozatok arról, hogy a nyugat-európai munkaerőpiacra beáramló kelet-európaiak visszaélnek a szociális juttatásokkal.

2014. február 04. 09:10
Prőhle Gergely
Heti Válasz

„Mióta 2011-ben megnyílt az új uniós tagállamok polgárai előtt is a német munkaerőpiac, kiderült, hogy rég szertefoszlottak azok az aggodalmak, melyek szerint a keleti munkaerő elveszi a helyiek kenyerét. Egy németül mégoly törve beszélő magyar körorvos is nagy kincs manapság az amúgy nem túlzottan idegenbarát bajor falvak mélyén. Azt már 10-15 éve tapasztaljuk, hogy a nyugati magyarság szervezeteiben egyre inkább meghatározóak az Erdélyből vagy Délvidékről elszármazott honfitársaink. Most, hogy Románia polgárai előtt is megnyílt a munkaerőpiac, ez még inkább így lesz. Az európai színvonalú oktatási rendszerben nevelkedett magyar és közép-európai szakemberek ugyanis könnyebben belesimulnak a nyugati társadalmak világába, mint a mediterráneumból vagy még messzebbről érkező társaik. Ráadásul a kelet-közép-európai munkavállalók 80 százaléka aktív korú, így nem terhelik, sőt inkább gyarapítják a szociális ellátórendszert. S bár még egy ideig biztosan nem érjük el itthon a nyugat-európai jövedelmi szintet, röghöz kötni senkit sem lehet.

Az utóbbi időben azonban a hazatérők száma is nő. A maradás mellett szóló érvek inkább a társadalmi háló, a rokoni, baráti kapcsolatok erejében keresendők - persze a jövedelmi viszonyok javulása mellett. Nem lehet minden szempontra figyelemmel lévő megoldást találni az európai munkaerőpiac újraszabályozásánál, így épp abban az évben, amikor a szabadság kiteljesedésének 25. évfordulóját ünnepeljük, jobb, ha kitartunk a munkaerő szabad mozgásának elvénél. Ettől persze a brit átlagpolgárnak még lehet bosszantó, hogy az angol ipar egyik ékköve, a német tulajdonba került Rolls-Royce gyár élén magyar származású német vezérigazgató áll.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 3 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Zokni
2014. február 04. 10:39
Az kétségtelen, hogy a magyar kormányzatnak szolgálnia kell az állampolgárok szabadság-vágyának, akár szabad munkavállalásának igényeit. De milyen érdekes, hogy Kliens úr így nyilvánul meg. Nem azt mondja, hogy a kitántorgó fiatalság, a diploma nélküli, de ambiciózus honfitársaink számára súlyos, és gyakran végleges lemondást jelentő külföldi munkavállalást úgy kéne "korlátozni", hogy ha nem is egy millió (1.000.000) állást "teremtenének", hanem csak annyit, amennyi ember kiment a szóban forgó időszakban... Sőt. Az ilyen munkavállalókkal szembeni - egyébként valóban igaztalannak tűnő - kifogást, hogy csak a fejlettebb ország társadalombiztosítási vívmányaikat akarják kihasználni, azzal cáfolja, hogy bezzeg az ORVOSOK (kábé 5000...) külföldi elhelyezkedése milyen haszonnal járt Nyugaton. Arról meg nem szól, hogy itt ténylegesen a magyar közösség áldoz a "svájci körorvos" kiképzésére, és ráadásul még a helyi körorvos hiányával is fizet itthon utána...
kjkj945
2014. február 04. 09:27
""A hősöket egy közös sírnak adják, Kik érted haltak, szent világszabadság!""
kardosdoktor
2014. február 04. 09:22
P.S.: Szabadság, szerelem, e kettő kell nekem!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!