Hatalmon kívüli politika - politikán kívüli hatalom

2014. január 02. 08:15

A modern társadalmak huszonegyedik századi törésvonalát ne a jobb-bal tengely mentén keressük! A politika súlypontja a hatalmi intézményrendszeren kívül van.

2014. január 02. 08:15
Puzsér Róbert
Puzsér Róbert
Átlátszó blog

„Nem új politikusok kellenek, hanem olyan civil intézmények és erőközpontok, amelyek odateszik a politika torkára a kést és kikényszerítik a közhatalom meg a szervezett üzlet szétválasztását, a proli tömegek hergelése és butítása helyett a felemelésükre, öntudatra ébresztésükre törekszenek, továbbá olyan politikai döntéseket kényszerítenek ki, melyek célja a közjó és szempontja a fenntarthatóság. A huszonegyedik századi politika súlypontja a hatalmi intézményrendszeren kívül van.

A modern társadalmak huszonegyedik századi törésvonalát ne a jobb-bal tengely mentén keressük! Nem is a tőkések meg a munkások, a nyugdíjasok meg a járulékfizetők vagy épp a vallásos meg az ateista polgárok közt húzódik majd. Az új évszázad valós téttel bíró küzdelmét a szellemi közép folytatja majd a civilizációnkat eluraló és lassan, de biztosan fölszámoló politikai és gazdasági arisztokráciával szemben. Ennek a világrendnek alapvető jellemzője, hogy a politika és a gazdaság olyan mértékben fonódott össze, hogy valamennyi közéleti cselekvésük vagy rövid távú politikai vagy hosszú távú gazdasági haszonszerzésre szolgál, miközben egyetlen víziójuk a jövőről mérhetetlen hatalmuk és pénzük biztosítása és lehetőség szerinti növelése. Mindez egy olyan globális közegben zajlik, melyben elkerülhetetlennek látszó környezeti katasztrófa fenyeget, súlyos nemzetközi pénzügyi válságot élünk át, a szociális vagy emberjogi igazságtalanságok pedig mindennaposak.

A huszonegyedik században immár részletkérdés, hogy a politika és az üzlet között épp milyenek az erőviszonyok, mert akár Putyin, akár Orbán rendszerére gondolunk, akár az olaj- és fegyverlobbi által felvásárolt amerikai kormányokra, az eredmény mindig ugyanaz. A politika és a gazdaság szoros szövetsége emellett minden esetben kiegészül a lelki és szellemi értelemben is elzüllött választók millióival. Ezt az agresszív, önző és saját érdekeit végiggondolni képtelen tömegemberekből álló mélyproli masszát a hatalmi kaszt tudatosan mérgezi hol politikai fanatizmussal, hol fogyasztói közönnyel. A szellemi közép mára a »négy láb jó, két láb rossz« gyűlölködő közéleti és konzumidiótái illetve a politikusok valamint a cégek közé szorult. Túszul esett, ugyanis tagjainak függetlensége, rendszerkritikus szemlélete és szándéka a változás iránt egyszerre jelenti ennek az igazságtalan és fenntarthatatlan világrendnek a végét valamint a bolygó meg a civilizáció jövőjét.

A civilek legnagyobb tévedése, ha azt gondolják, úgy tudnak a jelen helyzeten változtatni, hogy politikussá válnak. Túl sok civil hagyta el mára a komfortzónáját, és látott hozzá maga is a lumpen tömegek korrumpálásához, keresett pénzes vállalkozókat, hogy azok fizessék a kampányát, és biztosította számukra befektetésük megtérülését a választási szereplés sikere esetén. Rendszerkritikus gondolkodású értelmiségiek tucatjai tömörültek ennek szellemében frakciókba és váltak pártgépezetek fogaskerekeivé az utóbbi évek során. Én ezzel szemben úgy gondolom, hogy minden erőt a civil világ megteremtésére kell összpontosítani. Az internet immár megteremtette a lehetőséget, hogy a szellemi közép végre megszerveződjön, hogy valós közéleti tényezővé váljon pusztán azáltal, hogy képes jelentős tömegeket mozgósítani és szervezetten cselekedni. Nem új politikusok kellenek, hanem olyan civil intézmények és erőközpontok, amelyek odateszik a politika torkára a kést és kikényszerítik a közhatalom meg a szervezett üzlet szétválasztását, a proli tömegek hergelése és butítása helyett a felemelésükre, öntudatra ébresztésükre törekszenek, továbbá olyan politikai döntéseket kényszerítenek ki, melyek célja a közjó és szempontja a fenntarthatóság. A huszonegyedik századi politika súlypontja a hatalmi intézményrendszeren kívül van.

Ha mindez megvalósulna, nem volna többé igazán érdekes, hogy melyik ügyeletes pszichopata trónol épp a miniszterelnöki székben, ugyanis lenne fölötte társadalmi kontroll. A hatalma csupán addig ér valamit, amíg mondjuk félmillió ember egyidejűleg le nem teszi a munkát. Vagy amíg ugyanez a félmillió azt nem mondja, hogy ha folytatod ezt vagy azt az ámokfutásodat, akkor legközelebb az ellenzékedet szavazom a bársonyszékekbe. A szellemi közép állítja elő a virtuális és anyagi javak döntő hányadát. A szellemi közép képviseli a kulturális progressziót. Hiába tudják leszavaztatni Bereményi Gézát és Pintér Bélát két Szalacsival meg három Polgár Jenővel, ez a fölény kizárólag a szavazófülkékben realizálható. A való életben tudjuk, hogy az eredmény egészen más.

Az atlatszo.hu tökéletes példája és bizonysága a fenti állításnak. Sikeres, erős civil hadállás, túl a pártlogikán, túl a zsákmányszerzésen. Néhány elkötelezett ember máris többet tett egy élhető Magyarországért, mint bármelyik ellenzéki frakció. Az atlatszo.hu az első fecske, és létezése azt jelzi, hogy van remény. Én 2014-ben is az Átlátszóra szavazok, ahogy 2013-ban tettem, ugyanis ebben a mentalitásban, ebben az elviségben látom Magyarország jövőjét. Ez az ország a miénk is. Az adó, amit költenek, a mi befizetésünk, ők pedig nem azért vannak, hogy uralkodjanak, hanem azért, hogy szolgáljanak. Ha lenne csak még tíz ilyen portál, állítom, hogy a politikai osztály és a gazdasági oligarhchia üzletfelei a töredékét se mernék ellopni annak, amit jelenleg zsebre tesznek.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 60 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
OberEnnsinnen
2014. január 02. 14:17
Egy döntően lényeges mozzanat sok más mellett - hiányzik politikai gyakorlatunkban ahhoz, hogy a részt vevő versenyzők a lehető legjobb formát mutathassák a viadalban. Így viszont, rosszabb arcukat mutatva, erőfeszítéseik az optimálisan elérhetőt meg sem közelítik. Persze ez érvényes az ún. nyugati demokrácia sok-sok országára. Ám a veszteségek mértéke életbevágó, főleg egy olyan brutálisan - s szándékosan (Fekete János) - eladósított ország számára, mint a mienk! Nem árulom el, mire gondolok, mert elsőként a hamis igazolással benevezett "haladó, baloldali demokratikus erők" csapnának le rá, s habozás nélkül villogtatva, sok néptársamat csalnák lépre. Csak annyit mondok: Hiba volt Áder János köztársasági elnök részéről, hogy a 2013-as év egy alkalmas utolsó napján nem tartott év végi államfői fogadást az általa meghívottakkal - elsősorban a parlamenti (de a legalább 1% körüli pártok képviselőivel). (Résztvevőként 15-20 sajtószervezet is fontos lett volna a nem nyilvános eseményen.)
catalina9
2014. január 02. 13:02
sirwalter [Hozzászóló kiszűrése] 2014. január 2. 12:09 Hát igen, ennek az írásnak is nagyobb a füstje, mint a lángja, ráadásul kb. 5x olyan hosszú, mint lennie kellene. Hiszen - szerintem - mindössze ennyit lát helyesen: mára a politika és a gazdaság szereplőinek összefonódása csak egy szűk réteg érdekeit képviseli, és kívánatos lenne a civil szféra erősödése. De a "hogyanok"-ra vagy nem tud választ adni, vagy amit ad, az leginkább marhaság, pardon. " Pontosan! Harmatgyenge okoskodások melyeket addig üt Puzsér míg fel nem melegednek. Bakáts, Cohn Bendit, és TGM trendi keveréke.
gross
2014. január 02. 12:02
Alaptétel, hogy a nagyobb nyilvánosság segít a korrupció elleni közdelemben. Ezt igazolták többek között fejlődő államokban végzett szakpolitikai kísérletek is (egy példa: X afrikai országban az iskolákra szánt pénzek mintegy 80%-a valahogyan az azt elosztani hivatott bürokratáknál maradt; miután bevezettek egy rendszert, amelyben az iskolákkal közölték, hogy mennyi pénznek kellene hozzájuk eljutni és azok jelentették is, mennyit kaptak, ez az arány drasztikusan lecsökkent). Szerintem több minden járulhat ehhez hozzá: - szigorú kötelezettségek állami szervekre és állami pénzekből gazdálkodó szervezetekre - ilyen irányultságú civil kezdeményezések támogatása - közérdekű bejelentőket védő törvény (tegnaptól hatályban van) - újságírók munkájának segítésére, vegzálásuk visszaszorítására - parlamenti képviselőkkel való együttműködés kikényszerítése, vizsgálóbizottságok létrehozásának lehetővé tétele és munkájuk komolyan vétele (beidézett tanúk számára megjelenés, kormánypárt számára részvétel és az obstrukcióval való felhagyás)
Forsz
2014. január 02. 11:09
Bizonyára nehéz felfogású vagyok, lassan jár az eszem, ezért nem értem, mit akar ez a jó tollú Puzsér gyerek. És mivel ilyen lassú észjárású vagyok, éppen ezért az ilyen radikális izgékonyságot sem értettem meg soha. A marxizmust, na, azt igen, azt rögtön megértettem, meg a nácizmust is. A fasizmusnál már leragadtam, idő kellett, mire kapiskálni kezdtem miről is szól. Na de aztán jöttek a szocializmus hosszú évtizedei - és mégis az egész a mai napig rejtély előttem. De semmi baj, mert kisegített ebből a hosszúra nyúlt dilemmámból az új, a soha, a sehol nem gyakorolt, a mindent megoldó, az évezredek rabságából kiszabadító, csilivili felszabadító liberalizmus. Igen, mégpedig a neo változata. Így azután ma már értem, hogy demokrácia és pluralizmus, hogy szabad választások és önkormányzat. Meg azt is értem, hogy a tőke szabadon vándorol és mindenki magának kapar, ha tud. Hogy a proli, meg a nem proli oda megy ahova akar (hogy minek, azt őneki kell kitalálni), hogy globális minden, de ez nagyon soknak, csaknem mindenkinek, nem sokat jelent, viszont mindent szabad! - csak zsidózni, meg cigányozni nem. Na, most, hogy szabadok a választások és mindenki hazudhat is, most azt nem értem, hogy a Puzsér mi a francot is akar?! Vagy csak a szokásos szófosás-kényszer kínozta megint?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!