A szabad munkavállalás Janus-arca

2014. január 07. 15:43

Egy országnak nem sok közvetlen anyagi haszna származik abból, ha az állástalan állampolgárai külföldön keresik a boldogulásokat.

2014. január 07. 15:43
Nagy Ervin
Nagy Ervin
PolgárPortál

„Először is szögezzük le, mint tényt, hogy egy országnak nem sok közvetlen anyagi haszna származik abból, ha az állástalan állampolgárai külföldön keresik a boldogulásokat. Ugyan a munkanélküliségi ráta növekedését rövidtávon el lehet e folyamattal takarni, illetve spórolni lehet egy keveset a szociális kifizetéseken; de mindennek a hosszú távú előnye igencsak kétes. Pontosabban deficites. Ráadásul, ha az elvándorlók esetében képzett munkaerőről van szó, akkor a tanításra elköltött állami pénz úgy folyik el, mint a lyukas vödörbe töltött víz.


Másodszor igaz az is, hogy a politikai tőke szempontjából komoly bukta egy politikai elitnek, ha az állampolgárok ezrével veszik bőröndjüket és indulnak világgá munkakeresés céljából. Egy fogyatkozó társadalom duplán veszít gazdasági versenyképességéből, ha nemcsak a születések száma csökken drasztikus módon, hanem a fiatalok intenek végleg búcsút hazájuknak.
 
Ma, egy uniós ország kormányának, így a miénknek is, azon kell tehát dolgoznia, hogy a kitaníttatott, képzett (illetve a képzetlen, de kétkezi munkára hajlandó és alkalmas) állampolgárai a saját hazájukban igyekezzenek megtalálni a helyüket. Külföldre ne véglegesen vágyódjanak, hanem tanulás, vagy tapasztalatszerzés céljából menjenek. (Ez a probléma a következő kormánynak egészen biztos, hogy az egyik legtöbb fejtörést fogja okozni.)”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 36 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
vero1_
2014. január 07. 20:38
a téma kapcsán mindig dédnagyapám jut eszembe, aki a fél faluval a 30as évek közepén danzig ugródeszkáját érintve az ígéret földjének vette az irányt. ők 30 év múlva még hazajöttek meghalni.
kjkj945
2014. január 07. 17:45
"""" Valójában három ok miatt hajlanak többen is a korlátozás felé Európa-szerte. Először is az uniós országokban növekszik a munkanélküliek száma. Az eurózónában 12 százalék körüli. Másodszor: vannak rossz tapasztalataik már a fejlettebb gazdaságú tagállamoknak abban, hogy mi történik, ha tömegesen nyílik meg a munkaerőpiac az újonnan csatlakozott, szegényebb országok előtt. A harmadik ok pedig a már említett aktualitás, a román és a bolgár bevándorlóktól való félelem. Mi magyarok, a már felsorolt érvek miatt, azt is mondhatnák, hogy egyáltalán nem bánjuk, ha vannak országok, amelyek korlátozzák esetleg előlünk is munkavállalás lehetőségét. (Mert így kevesebb honfitársunk hagyná el véglegesen az országot.) De ezzel elfogadnánk azt is, hogy az angolok, a franciák, vagy éppen a németek minket másodrendű uniós állampolgárnak tartanak """"""
gutman
2014. január 07. 17:21
Faszság az egész cikk...na jó,csak a 90%-a! Gazdasági szempontból egyértelműen pozitív a kivándorlás hozadék...levezeti a nagyrészt felesleges munkaerőtöbbletet, nem veszik igénybe a szociális hálót, óriási pénzeket utalnak haza és költenek el itthon stb...már a megszerzett tudásról nem is beszélve, amivel majd egyszer hazajönnek, mert nagyrészt haza fognak jönni. Politikai szempontból pedig maga a főnyeremény az elitnek az elvándorlás, hiszen döntően az elégedetlenek mennek el, míg ha itthon maradnának, akkor az elégedetlenkedők táborát gyarapítanák és előbb-utóbb a tisztelt házat a kedves képviselőkre gyújtanák! Jaaa...és ugye egyre kisebb lesz a politikai elit konkurenciája, a megújulást akaró réteg, hiszen akinek nem tetszik a rendszer, az lelép... Az egész cikket körbelengi a fotel-értelmiségi szemlélet, és a valódi következményeit a migrációnak számba se veszi!
KannibálTatárÚr
2014. január 07. 17:06
Erről már a rendszerváltáskor tudnotok kellett volna. Nem lett volna szabad bezárni, eladni a vállalatokat és arra bíztatni a lakosságot, hogy a megnyílt határokon probléma nélkül mehetnek munkát vállalni Nyugat-Európába - a hazai bérek többszöröséért. Úgy állítod be, mint ha ez ma keletkezett probléma lenne, pedig a 24 évvel ezelőtti rossz politika eredménye.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!