A Fidesz kormányzása a legintenzívebb negatív kampány önmaga ellen. Interjú.
„Az Együtt-PM társelnöke, Jávor Benedek a hvg.hu-nak azt mondta, hogy ők csak unicumozva tudták elviselni a lista elosztását, volt egy PM-es, aki azt posztolta ki a Facebookra, hogy »hányinger ellen mi a legjobb orvosság?«. A Milla vezetője, Juhász Péter már korábban felajánlotta lemondását, amit végül nem fogadtak el, de a választáson nem indul. Név nélkül nyilatkozva valaki – szintén a hvg.hu-nak – azt mesélte, hogy olyan érzés most önnek ezen a listán szerepelni, mint amikor a Internacionálét énekeltették a szocialisták színpadán pár évvel ezelőtt. Tényleg ilyen?
Jelentős áldozatokat hozott a csapat azért, hogy ez a közös lista létrejöjjön. Úgy tűnik, a kormányváltást most már csak ilyen széles ellenzéki összefogással lehet elérni. Úgyhogy ki vicces, ki kevésbé vicces formában, de tudomásul vette ezt, és ezzel felelős döntést hozott. Ha nem tettünk volna meg mindent, ami újra megnyitja a győzelem esélyét, akkor nehezen tudnánk elszámolni a választóinkkal és a saját lelkiismeretünkkel is. Ezért én nehéz szívvel, de jó lelkiismerettel hoztam meg ezt a döntést.
Nincs már későn?
Nincs. A kampány még csak most kezdődik.
Hogy akarják azokat a szavazókat megszólítani, akiket eddig nem sikerült? A Századvég elemzése szerint a baloldali összefogás egy százalékot hozott az ellenzéknek.
Erős kételyeim vannak a Századvég elemzéseivel kapcsolatban, hiszen a Fidesz irányítása alatt álló, és kormánypénzekből fenntartott Intézetről van szó, ahol időnként úgy tűnik, előbb van meg az eredmény, mint az adatok. A következő két hónap feladata lesz, hogy a széles ellenzéki összefogás felmutassa azt az erőt és jövőképet, ami a bizonytalanokat meg tudja szólítani. Ők tipikusan az utolsó hat hétben döntenek. Sokat kell dolgoznia egy politikai erőnek, hogy őket megnyerje. (...)
Milyen kampányra számít? Horn Gábor, a volt SZDSZ-es politikus, a Republikon Alapítvány kuratóriumi elnöke szerint az ellenzék erős negatív kampánnyal és leegyszerűsített üzenetekkel tudna nyerni – mint például stadion helyett kórházat. Lesz negatív kampány vagy nem?
A Fidesz kormányzása a legintenzívebb negatív kampány önmaga ellen. A paksi bővítési ügye például jól mutatja a Fidesz filozófiáját. Történelmi zsákutcába viszi az országot. Az ellenzéknek rá kell mutatnia a rezsiátverés mechanizmusára, a mérhetetlen és központosított korrupcióra vagy a jövő felélésére – ilyen a nyugdíjmegtakarítás elköltése vagy a hitel a paksi bővítésre. Szembe kell mennünk azzal a rettenetes médiaössztűzzel, goebbelsi hatékonyságú propagandával, amelyet az Orbán-kormány közpénzből felépített. Valójában a Fidesz az, amely kormányból is folyamatos negatív kampányt folytat ellenünk. Az ellenzék negatív kampánya valójában egy valóságkampány lesz. A Fidesz alatti valóságot mutatja be, ami igen negatív. De beszélni kell arról is, mit kínál az ellenzék.”