„A troll nem nézetei alapján ismerhető fel, hanem attitűdje alapján, ezért súlyos hibát követ el az, aki bármilyen jellegű vagy mértékű ostobaságot meghallva azonosítani vél egy trollt. A trollra nem egyfajta vélemény jellemző, hanem egyfajta magatartás. Pontosabban annak hiánya.
Hogy ki a troll? Az a fékevesztett tömegember, aki az internetre szabadult. A tömegember modern képződmény, a huszadik század az ő tombolásának története. Az ő művei a világháborúk, ahogy a bolsevizmust, a nácizmust és a lelkeket felzabáló szórakoztató tömegmédiát is ő hozta létre önmaga számára. De miért minősítsem én, ha Hamvas Béla a múlt század derekán már sebészkés pontossággal leírta, hogy milyen valójában a tömegember, akinek különösen agresszív, elektronikus változata maga a troll.
»Tudattalan, izgékony, hiszékeny, egyoldalú, maradi, zsarnok, tompa, sötét, hisztérikus, intelligenciája, ítélete nincs, mérlegelni nem tud, könnyen meggyőzhető, még könnyebben vezethető és becsapható. [...] Nem gondolkozik, nem szeret, nem próbál megérteni, hanem fél, őrjöng, bámul, meghódol. De mindenekfölött rombol. [...] Nem egyéni lény, hanem valamivel azonosítja magát, nézettel, érzéssel, tettel, esetleg tárggyal, esetleg más emberrel. [...] Ennek a másnak véleményét vallja és életét éli, mialatt saját magáról való tudata félig feloszlottan az ösztönök zavaros mélyében lebeg.«”