Ha ez így marad, a baloldalra súlyos vereség vár

2013. május 21. 09:01

A baloldali tábor az elmúlt három évben nem növekedett lényegesen. Inkább belső átrendeződés zajlott le, megosztottabb lett. Interjú,

2013. május 21. 09:01
Krekó Péter
168 Óra

– Ráadásul nem tudnak hiteles társadalmi, gazdasági alternatívákat nyújtani.

– Ez az az egyik legfőbb oka annak, hogy a Fidesznek sokkal jobb a szavazatmegtartó ereje. A bizonytalanokat leginkább harsány, erős alternatív politikai üzenetekkel lehetne mozgósítani. A 2010-es választások előtt a Fidesz és a Jobbik képes volt erre, de a jelenlegi, önmagával elfoglalt ellenzék nem tud meggyőző erőt felmutatni. A baloldali tábor az elmúlt három évben nem növekedett lényegesen. Inkább belső átrendeződés zajlott le, megosztottabb lett. A jobboldalon sokkal nagyobb az ingadozás: hol jelentős mennyiségű szavazót veszítenek, hol visszanyerik ennek egy részét. De az előnyüket stabilan tartják. Az egész dinamika arra utal, mintha egyszereplős játszma folyna. Az ellenzéknek nem is lenne érdemi hatása a kormánypártok megítélésére. Ha a Fidesz éppen veszít is szavazókat, nem az ellenzék profitál ebből, legfeljebb a bizonytalanok tábora nő.

– Bajnai Gordon egyik legfőbb céljának tekintette, hogy a Fideszben csalódott jobboldaliakat megnyerje. Csakhogy ők pont azt kifogásolják: az MSZP, az Együtt 2014 és DK vezette szövetséggel lényegében a régi, általuk elutasított szocialista-liberális koalíció térne vissza a hatalomban.

– Tény, a baloldalon a változások ellenére is jelentős a »személyi folytonosság« Például az Együtt 2014 több meghatározó egyénisége is szerepet vállalt korábbi kormányokban. A Fidesz pedig részben erre építi az ellenzékkel szembeni lejárató politikáját. Sokszor sikerrel. Noha a szocialistáknál volt fiatalítás, a közvélemény mégsem tekinti őket igazán megújult pártnak.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 122 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
hátakkor
2013. május 21. 15:11
Megy a gittrágás, hogy, meg miért nem, de vki összefoglalná miért is kéne kitalálni h jöjjön vissza a levitézlett gárda a levitézlett megoldásaival?? Azonkívűl, h legyen ellenzék, alternatíva. Mert ellenzéki párt van bőven, csak a Parlamentben vagy nyolc, a belvárosban meg lassan minden kocsmának van már pártja.
balbako_
2013. május 21. 14:22
A bukott SZDSZ-MSZP szétvált, majd újra összeállt. Ha valakinek ez nem vonzó akkor mi? Persze akik megbuktatták - a szavazók - azok is maradtak. Lehetett volna 4 évük arra, hogy egy tisztességes baloldali pártot összehozzanak, de akkor azoknak vissza kellene lépni, akik elfogadhatatlanok. Így maradt a rettenetes pártelit és csodálkoznak, hogy mögéjük nem sorakozik fel senki. A Bajnai jelenség meg egyenesen komikus. Mint gazdasági tótumfaktum nevét adta a gyurcsányi ámokfutáshoz, aztán összetákolt egy féléves költségvetést 700 milliárdos lyukkal és még mindig gazdasági csodaembernek kiáltatja ki magát maroknyi elvakult híveivel. Ami még szomorúbb el is hiszi, hogy ő itten bársonyszék várományos.
ottapont
2013. május 21. 14:06
Lehet, hogy vannak az elemzésnek hiányosságai, de mégiscsak az első józan, kritikus hang ellen oldalról. Ezért elismerés.
IgazságosIzomViktor.
2013. május 21. 13:16
Bizony azt kell,hogy mondjam,hogy sok igazság van a cikkben.Sajnos a bvaloldal valóban nem tud alternatívát felmuttni és az egységgel is gondok vannak.Világos,a fideszénél jobb program felmutatása nélkül nem lesz nagy siker,annak ellenére sem hogy az ország nagyobbik fele kormányváltás felé hajlik.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!