Szűk rétegek

2013. március 27. 07:26

Semmiképpen sem kell megmenteni a devizában eladósodottak szűk rétegét. Ezt a jegybank előző vezetésétől megörökölt Király Júlia alelnök találta mondani jóval a válság begyűrűzése után.

2013. március 27. 07:26
Szabó Anna
MNO

„A tegnap elfogadott hosszabbítás jelzi, hogy a bankok és a kormány között – a bankadó meghosszabbítása és a tranzakciós illeték emelése ellenére is – időközben olyan kapcsolat alakult ki, amely az egyenrangúságon és a bajok közös megoldásán alapulhat. Változtak az erőviszonyok: a pénzügyi felügyeleteket is bevonva közösen jegyzik az árfolyamgát lehetőségét hirdető kampányt is. Senkinek sem érdeke ugyanis a kilakoltatások elszaporodása, a bankok számára nem is elsősorban morális szempontból, hanem a könyveikben megjelenő behajthatatlan követelések miatt. Eddig a közel félmillió jogosult csaknem egyharmada kérte az árfolyamgátat, és május végéig még több tízezer család élhet a lehetőséggel. Ha mindehhez hozzáadjuk azt a 170 ezer családot, amelyek a sokat támadott végtörlesztéssel jutottak ki a devizacsapdából, és azokat, akik a Nemzeti Eszközkezelő segítségét vehetik igénybe, akkor már közel egymillió embert érintettek a mentőintézkedések. Nem is annyira szűk ez a réteg!

Lám, ilyen az, amikor a pénzügyi felügyelet, a bankszövetség és a gazdasági tárca együtt lép fel. Így, közösen 2007-ben a devizahitelezést azonnal le kellett volna állítaniuk, hiszen már a svájci jegybankból is ideszóltak, hogy nem tudja a kormány, mekkora bajba sodorja az országot. A Pénzügyi Stabilitási Bizottság akkori tagjai közül az egyiket azóta magas állami kitüntetésben részesítették, a másik ma is benn üldögél a parlament MSZP-frakciójában, a harmadik pedig talán éppen a külföldi befektetéseivel foglalatoskodik.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 41 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
gubenc
2013. március 27. 16:39
Ha jogilag nem lehet a bankokon fogást találni (már pedig így néz ki a helyzet), akkor megállapodást kellett volna kötni. Mondjuk meghatározni egy alap árfolyamot (pl 18ö Ft a CHF esetén), és felette egyharmad - egyharmad - egymarmad arányban állták volna a költségeket a kormány, a bankok és a hitelfelvevő. A FIDESZ viszont elkövetett két nagy hibát. Az egyik a végtörlesztés volt, ezzel lehetőséget adott a legjobb adósoknak, hogy kifüzessék a hitelüket. A bankok úgy számítják a díjakat, hogy a kockázatokat szétterítik az adósok között. Mivel a legjobb adósok megszabadultak a hiteltől, a jutalékok formájában a kevésbé tehetősek között terítették szét a kockázatot. A másik a bevezetett banadó mértéke volt. Ez olyan nagyra sikerült, hogy a bankok ezek után úgy gondolták, hogy az ö részüket letudták a hitelesmentés ügyében, és nyilván nem voltak rávehetők további áldozatokra. Lehet, bár nem biztos, hogyha nem a szabadságharcos, hanem kooperatív módon állunk a dologhoz (az állam is beszáll, de megkövetel ugyanannyit a bankoktól is, mint amennyit maga ad, és esetleg hagyjuk, hogy a csúnya bankok egy kicist még nyereségesek is legyenek), akkor előrébb tartanánk. Nem tudom.
kjkj945
2013. március 27. 09:25
Haragszik a hatagszik a kani-kani kutya, mert szük neki a szuka kutya luka, neharagudj neharagudj kani-kani kutya, majd kitágul majd kitágul a szuka kutya luka.
-d(-_-)b-
2013. március 27. 08:25
Rendben, mentsék meg a bedőlthiteleseket, egy feltétellel. Nekem, akinek megtakarításom van, adjanak ugyanannyi pénzt. Jutalmul.
Zsandár
2013. március 27. 08:16
==a jegybank előző vezetésétől megörökölt Király Júlia alelnök== Mi van gyáva kutyák, nem meritek kirúgni?! Szaros Matolcsy, csak az ügyintézőkkel keménykedik.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!