Riadót fújtak Brüsszelben: rádöbbentek, hogy nagy a baj, és a magyar ötletbe kezdtek el kapaszkodni
Ráébredtek arra, hogy Európa nehezen tart lépést az Egyesült Államokkal és Kínával.
Már azon sem csodálkoznánk, ha kiderülne, hogy a háttérben a hitelminősítői piac újrafelosztása zajlik, és az egyik rivális pénzügyi lobbi sugallatára állítják most pellengérre a Standard & Poor's-t.
„Az eddigi, zsákutcába jutott nyomozások után már azon sem csodálkoznánk, ha kiderülne, hogy a háttérben a hitelminősítői piac újrafelosztása zajlik, és az egyik rivális pénzügyi lobbi sugallatára állítják most pellengérre az S&P-t. Mert az sem véletlen, hogy a hitelminősítők monopóliuma az amerikai tőzsdefelügyelet aktív segítségével jött létre: úgy alkották a törvényeket, hogy új szereplő be sem tehette a lábát erre a piacra. Merő cinizmus, de lehet, hogy pont ez a körülmény védheti meg az S&P-t.
Valódi konkurencia hiányában győzött mind a három korrupt társaság, amelyek az egész, 42 ezer milliárdos (!) hitelpiac 97 százalékát birtokolják. Mit várhatunk tehát az S&P-t fenyegető ötmilliárdos büntetéstől? Annyit biztosan, hogy az igazságügyi tárca vezetői büszkén közölhetik: történelmi jelentőségű lépést tettek. Hogy végre megleckéztessék az Egyesült Államokat 2011-ben – jogosan – leminősítő társaságot. De miért nem képviselték már korábban és ugyanilyen vehemenciával azokat a kisbefektetőket, akik a csaló hitelminősítői besorolás miatt veszítették el megtakarításaikat? És az Európai Unió nem néma cinkos, mert hagyja, hogy »a hármak« európai rivális nélkül maradjanak?”