Egy kisebbség léte nem kormányfüggő

2013. február 13. 09:47

Egy nemzeti közösség nem attól létezik, hogy egy kormány azt akarja-e, vagy sem, hanem attól, hogy a közösség tagjai mit éreznek. Interjú.

2013. február 13. 09:47
Németh Zsolt
Krónika.ro

Kovászna megye prefektusa után a napokban Maros és Hargita megye kormánymegbízottja szólította fel a polgármestereket, hogy távolítsák el a város- és községházáról, iskolákról, kórházakról a székely zászlót. Elképzelhető-e, hogy Magyarország nemzetközi fórumokhoz forduljon, ha a párbeszéd nem vezet eredményre, és folytatódik a székely és a magyar jelképek elleni hadjárat Romániában?

A felmerült problémák megoldását szeretnénk kétoldalú keretek között, higgadt hangnemben folyó megbeszélések útján megtalálni, nem célunk a feszültség élezése. Romániának érdemes végiggondolnia, hogy mit ér el egy jelkép, így a székely zászló tiltásával. Minél erősebben és korlátozóbban lépnek fel, annál világosabbá válik nemzetközi téren, hogy Románia vitatja állampolgárai egy csoportjának jogát arra, hogy saját maga határozhassa meg, milyen jelképpel tud azonosulni. Magyarországon elképzelhetetlennek tartom, hogy valaki a román lakosságú községekben a hivatalos épületekre, iskolákra kihelyezett román zászlók leparancsolásáért szálljon síkra, miközben Romániában a magyar és a székely zászló használatáért rendszabályoznak, sőt büntetnek. (...)

Titus Corlăţean román külügyminiszter kiutasítással fenyegette Füzes Oszkár bukaresti magyar nagykövetet, mert Magyarország támogatásáról biztosította a székelyföldi autonómiatörekvéseket. Módosíthat a magyar kormánynak az önrendelkezési igénnyel kapcsolatos álláspontján az ehhez hasonló bukaresti diplomáciai fenyegetőzés?

Nézze, ez megint olyan kérdés, mint a zászló ügye: ha valami létezik, az attól, hogy tiltjuk, még van. A székelyek sokszor kinyilvánították, hogy szeretnék, ha Székelyföld lakosai dönthetnének saját ügyeikben. A hangsúly a lakosságon van, ami azt jelenti, hogy a magyarok és a románok közösen, demokratikusan döntenek az egyes ügyekben. Az autonómia pedig azt, hogy mindehhez a román állam teremti meg a garanciális kereteket, amelyet az autonómia szervei nem léphetnek át. A románság számára a legfontosabb üzenet, hogy az autonómia nem irányul ellenük. Sem az ország más részein lakó, sem a Székelyföldön élő románok ellen. Attól, ha a magyar nyelv egyenrangúvá válik a románnal, ők még ugyanúgy boldogulhatnak anélkül, hogy beszélnének magyarul, a közigazgatásban a román nyelv nem veszti el a szerepét. Megszűnik viszont egy olyan dolog, ami ma mérgezi a kapcsolatokat, és amivel a magyarokat naponta szembesítik: nevezetesen hogy nyelvük, jelképeik alacsonyabb rangúak, idegenek szülőföldjükön vagy akár tiltottak, büntetést érdemlőek. Ha hideg fejjel végiggondoljuk ezt, akkor magunk is megütközhetünk azon, hogy mennyire egyszerű kérdésről van szó itt: a jogegyenlőség, az otthonosság érzésének megteremtéséről. Ráadásul az autonómiától Románia nem kevesebb lesz, hanem több, gazdagabb, a kétoldalú kapcsolatok pedig tehermentessé válnak, ami kölcsönös érdek. És veszít vele valaki? A nacionalista hangulatkeltőket leszámítva senki.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 9 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
packó_
2013. február 13. 14:38
Kedves Németh úr, a magam részéről nagy barátja vagyok a párbeszédnek a románokkal, de a székelyek zászlóügyéről vajon mit lehet velük beszélni? Amelyik kormány a XXI. században betiltja (ráadásul törvényes alap nélkül) saját lakóssága egy jól meghatározható részének a jelképét, az nem párbeszdéképes. Volna néhány példám az ügyben: - a magyar kormány pénzbüntetéssel sújtja a Dávid csillag használatát Magyarországon - a bajor kék fehér lobogó Merkel szerint mától 10.000 Euro pénzbüntetéssel büntetendő - a skót zászló használatáért angol fontban büntetést kell fizetni Namost ez ugye eléggé abszurd módon hangzik. Biztos vagyok benne, hogy a Dávid csillag használatának betiltásáért Izrael állam - nagyon helyesen - először kiutasítaná a magyar nagykövetet Tel-Avivból. Aztán megszakítaná Magyarországgal a diplomáciai kapcsolatokat, majd valószínüleg hadat üzenne Magyarországnak. Tehát magam úgy gondolnám, hogy nekünk nem kell félni attól, hogy Füzes Oszkárt kiutasítják a románok (nem utasítják ki, maga is tudja, én is tudjuk, a vihart a biliben akarják tartani). Hanem vissza kell hívni Füzes Oszkárt Bukarestből, a bukaresti nagykövetség épületére meg ki kell tenni a napos-holdas zászlót. Amennyiben meg emiatt szót emelne a román kormány, ki kell utasítani románia budapesti nagykövetét. Egészen így kell lennie, a bocsánatkérésig és a területi és kulturális magyar autonómiáig. Utána természetesen helye van a párbeszédnek. Üdvözlettel: Packó
BőröndÖdön
2013. február 13. 14:09
Kavard a szart,Zsolti,sajna nem te iszod meg a levét!
laci0011
2013. február 13. 13:12
A törperős,most emberére akadt,minden kóbor kutyának megvan a maga kamionja,HAHA.
Akitlosz
2013. február 13. 11:35
"A nacionalista hangulatkeltőket leszámítva senki.”" Az itnerjúalany nem sorolja magát közéjük? Márpedig ez az ügy töményen nemzeti ügy, azaz "nacionalista".
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!