Történelmi mélyponton az EU népszerűsége

2013. február 28. 11:56

A lakosság nem általában az EU-tagságot utasítja el, hanem „csak” elégedetlen vele, elsősorban anyagi szempontból várna többet.

2013. február 28. 11:56
Martin József Péter
tagokvagyunk

„Magyarországon az EU népszerűsége már 2011 végén leesett körülbelül arra a szintre (31 százalék volt az unióról pozitívan vélekedők aránya), ahol most az unió átlagos mutatója található (30 százalék). Tavaly tavasszal aztán történelmi rekordra süllyedt az index Magyarországon (25 százalék), aminél a legfrissebb adat is csak valamivel jobb (29 százalék). Egy másik felmérés szerint az emberek kétharmada támogatja az uniós tagságot. Az integráció mégis »népszerűtlen«. Ezt nevezi a szakirodalom »puha euroszkepszisnek«: a lakosság nem általában az EU-tagságot utasítja el, hanem »csak« elégedetlen vele, elsősorban anyagi szempontból várna többet.

A magyar adatokból az is látszik, hogy a hazai viszonyok miatti erős elégedetlenség kivetül az unióra. Miközben nálunk az unió népszerűségi indexe lényegében megegyezik az EU-átlaggal (29 vs. 30 százalék), a demokráciával való elégedettség, szintén a legutóbbi Eurobarométer tanúsága szerint, Magyarországon bőven az uniós átlag alatt van (29 vs. 49 százalék). Ugyanez igaz a belgazdasági helyzet megítélésére is: nálunk sokkal kevesebben vannak, akik azt jónak ítélik, mint az EU-ban (9 vs 27 százalék). A hazai gazdaságról alkotott vélemény »kivetítése« az unióra már korábban is megfigyelhető volt; 2008-ban nemcsak az EU népszerűsége volt az akkori mélyponton, abban az időben még messze leszakadva az uniós átlagtól (31 vs 53 százalék), de a gazdasági helyzet értékelése egyenesen a legrosszabb volt a 27 tagországon belül. Visszatérve a jelenhez: a gazdasági helyzettel és a demokráciával kapcsolatos hatalmas elégedetlenséget fejeli meg a kormány időközönként kiújuló szabadságharcos retorikája, így nem nagyon lehet azon csodálkozni, hogy az uniós hangulati index a mélypont közelében mozog.

Az EU általános népszerűségvesztése ellenére az euróövezeti államokban a lakosság nagyobb része továbbra is támogatja a közös valutát. Az unió egészében pedig túlnyomó többségben vannak azok, akik nem szeretnék, ha országuk kilépne az integrációból.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 20 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Wazze
2013. február 28. 15:58
Egyébként eleve szánalmas az, hogy a magyarok a fizetésük miatt utasítják el az eu- t, nem pedig annak következetes magyar- ellenessége miatt! A fizunak semmi köze (legalábbis a csökkenésnek van köze) hozzá! Inkább olyanokat kéne nézni, hogy elmarasztaltak a vörös csillagos Vajnai miatt, a szlovák- magyar vitában mindig a szlovák félnek adtak igazat (ellopott Tokaji, stb.), most pedig a románokat dícsérte agyon (agy helyen) egy francia köcsög... Ezeket kéne nézegeti eu- ügyben, nem a borítékot!
Wazze
2013. február 28. 15:53
Az utsó két mondat hazugság! Én még olyan emberrel nem találkoztam (természetesen) Belgiumon kívül, aki ne akart volna kilépni az EU- Antantból...
Akitlosz
2013. február 28. 15:39
Ideje lenne már egy új népszavazásnak.
népoldali
2013. február 28. 15:10
Illegitim modon vagyunk az unioban. 55 % nem szavazott a maradék 45% bol 16% ellene szavazott! Maradt 29%! Kevesebb mint egyharmad! Ha a szlovák törvények lettek volna életben/50% + 1 szavazat/ MA NEM LENNÉNK TAGJAI AZ UNIÓNAK! Ma milyen eredmény születne?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!