BBC: Megkönnyebbültek a románok – egy csapásra elszállt minden bánatuk
Egyik napról a másikra jobb helyzetbe fog kerülni a keleti szomszédunk.
A lakosság nem általában az EU-tagságot utasítja el, hanem „csak” elégedetlen vele, elsősorban anyagi szempontból várna többet.
„Magyarországon az EU népszerűsége már 2011 végén leesett körülbelül arra a szintre (31 százalék volt az unióról pozitívan vélekedők aránya), ahol most az unió átlagos mutatója található (30 százalék). Tavaly tavasszal aztán történelmi rekordra süllyedt az index Magyarországon (25 százalék), aminél a legfrissebb adat is csak valamivel jobb (29 százalék). Egy másik felmérés szerint az emberek kétharmada támogatja az uniós tagságot. Az integráció mégis »népszerűtlen«. Ezt nevezi a szakirodalom »puha euroszkepszisnek«: a lakosság nem általában az EU-tagságot utasítja el, hanem »csak« elégedetlen vele, elsősorban anyagi szempontból várna többet.
A magyar adatokból az is látszik, hogy a hazai viszonyok miatti erős elégedetlenség kivetül az unióra. Miközben nálunk az unió népszerűségi indexe lényegében megegyezik az EU-átlaggal (29 vs. 30 százalék), a demokráciával való elégedettség, szintén a legutóbbi Eurobarométer tanúsága szerint, Magyarországon bőven az uniós átlag alatt van (29 vs. 49 százalék). Ugyanez igaz a belgazdasági helyzet megítélésére is: nálunk sokkal kevesebben vannak, akik azt jónak ítélik, mint az EU-ban (9 vs 27 százalék). A hazai gazdaságról alkotott vélemény »kivetítése« az unióra már korábban is megfigyelhető volt; 2008-ban nemcsak az EU népszerűsége volt az akkori mélyponton, abban az időben még messze leszakadva az uniós átlagtól (31 vs 53 százalék), de a gazdasági helyzet értékelése egyenesen a legrosszabb volt a 27 tagországon belül. Visszatérve a jelenhez: a gazdasági helyzettel és a demokráciával kapcsolatos hatalmas elégedetlenséget fejeli meg a kormány időközönként kiújuló szabadságharcos retorikája, így nem nagyon lehet azon csodálkozni, hogy az uniós hangulati index a mélypont közelében mozog.
Az EU általános népszerűségvesztése ellenére az euróövezeti államokban a lakosság nagyobb része továbbra is támogatja a közös valutát. Az unió egészében pedig túlnyomó többségben vannak azok, akik nem szeretnék, ha országuk kilépne az integrációból.”