Bárhol a világon, ahol magyar embert a magyarsága miatt joghátrány ér, kiállunk mellette – Potápi Árpád János utódja a Mandinernek
Rengeteg még a teendő a Kárpát-medencei magyarság érdekében, Nacsa Lőrinc pedig nem ugrik el a munka elől.
Ha a dolgok a papírforma szerint alakulnak, a következő évek Romániája sokban hasonlíthat a mai Magyarországra.
„Az USL vezetői sokat tanultak a Fidesztől. Mindenekelőtt »titoktartást«. Ahogy a 2010-es magyarországi választások előtt a magyarok, most a románok sem tudják, hogy a kétharmados többséget megcélzó USL mire kér felhatalmazást. Victor Ponta miniszterelnök azt mondta: majd a választások után bemutatja elképzelését a jövő társadalmáról! Van egyéb hasonlóság is.
Az USL-t is a válság és egy népszerűtlen kormányzás röpítette a közkedveltség csúcsára, és hiába népszerű otthon, görbe szemmel néznek rá Brüsszelben, Washingtonban. Van persze egy jelentős különbség is: Pontáék folytatják az előző kormány által aláírt IMF-megállapodást, amit a tavaszi kifutásakor meg is újítanának.
A legfrappánsabb hasonlóság a Fidesszel az USL-vezetők diskurzusának agresszivitása. Nem elégszenek meg ellenfelük legyőzésével – meg is akarják semmisíteni. Persze az ellenfél sem ártatlan: Traian Basescu elnök az elmúlt években lépésről lépésre szilárdította meg a hatalmát. Ez akkor vált a korábbinál is nyilvánvalóbbá, amikor a nyáron megpróbálták eltávolítani. (...)
A magyarok számára a legfontosabb, hogy átlépjék az ötszázalékos küszöböt. A következő ciklusban ugyanis átszabják az ország területi-közigazgatási rendszerét, és főként a tömbben élő magyarságnak nem mindegy, hogy miként. Groteszk lenne, ha a magyarok éppen most nem tudnák befolyásolni a döntéshozatalt, amikor a régiók átszabása kimozdíthatja a holtpontról az autonómia ügyét, és a társadalom is egyre nyitottabb az erről való gondolkodásra.”