Közpénzügyek és versenyképesség (1. rész)

2012. december 11. 17:18

Racionálisan fel sem merül, hogy az állam újabb túlköltekezési hullámmal javítsa a gazdasági növekedés feltételeit.

2012. december 11. 17:18
Domokos László
Pénzügyi Szemle Online

„A közgazdasági tankönyvekben sokáig azt olvashattuk, hogy a költségvetés túlköltekezése rövidtávon gyorsítja, a költségvetési megtakarítás pedig lassítja a gazdasági növekedést. Mára már világossá vált, hogy ez az összefüggés is sokkal bonyolultabb. A túlköltekezés nem vezet automatikusan a növekedés gyorsulásához, viszont fokozza az állam eladósodottságát, azaz súlyos terheket rak a gazdaságra. Ily módon lassítja a gazdasági növekedést és rontja az ország versenyképességét. A gazdasági növekedés lelassulásán kesergők éppen azt felejtik el, hogy most ebben a második fázisban vagyunk, amikor fizetni kell a korábbi túlköltekezés árát.

Veszélyes spirálban a magyar gazdaság

Az államháztartás központi alrendszerének adóssága 2006 januárjától a 2011. év végéig 64,2%-kal nőtt. Az államadósság növekedési üteme 2006-ban 15,2%-os, 2008-ban 16,2%-os azaz kiugróan magas volt, a többi évben 4,6-6% között alakult. A nagyobb arányú növekedést 2006-ban a magas központi költségvetési hiány, 2008-ban a Nemzetközi Valutaalaptól lehívott első hitelrészlet devizabetétként való elhelyezése okozta. 2006-2011 között az államadósság több mint 8200 milliárd forinttal emelkedett, az államadóssághoz kapcsolódó finanszírozási kiadás - kamatok, jutalékok - pedig közel 6600 milliárd forint volt. Következésképpen az államadósság növekedésének több mint 80 százalékát tették ki a meglévő adósságra fizetett kamatok, jutalékok. A magyar gazdaság egy nagyon veszélyes helyzetbe került, ahol az államadósság növekedését meghatározó arányban az államadósság finanszírozásának költségei gerjesztik. Érthető, hogy az államadósság csökkentése elsődleges gazdaságpolitikai prioritássá vált, hiszen e nélkül az ország nem kerülheti el az adósságspirált.

Ebben a helyzetben racionálisan fel sem merül, hogy az állam újabb túlköltekezési hullámmal javítsa a gazdasági növekedés feltételeit. A költségvetési hiányt 3 százalék alatt kell tartani, miközben az államadósság finanszírozásával kapcsolatos kiadások a GDP 4 százalékát teszik ki. Következésképpen az államháztartás elsődleges egyenlegének pozitívnak kell lennie, azaz az állam a kamatkiadásokat nem számítva kevesebbet költhet annál, mint amennyi a bevétele. Ez önmagában egy, a gazdasági növekedést visszafogó tényező. A költségvetési költekezés tehát nem lesz a gazdasági növekedés motorja, és komolyan tenni kell azért, hogy a költségvetési szigor ne legyen a gazdaság fékje sem.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 12 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
saddlenode
2012. december 12. 01:49
"A túlköltekezés nem vezet automatikusan a növekedés gyorsulásához, viszont fokozza az állam eladósodottságát, azaz súlyos terheket rak a gazdaságra." ja, növeli az eladósodottságot, ha nincs hatással a növekedésre. de ha magasabb növekedést és adóbevételeket indukál, akkor csökkentheti is az eladósodottságot. és fordítva: a megszorítások ha nagyobb mértékben vetik vissza az adóbevételeket, mint amennyit a kiadáscsökkentéssel megspórol az állam, akkor növelhetik is az eladósodottságot. ld. pl. Görögo-ot: 5 éve folynak a brutális megszorítások és az államadósság 110-ről 160%-ra emelkedett. - az ortodox közgazdaságtan egy ideológia, nem egy tudomány.
tabakur
2012. december 11. 22:45
Hihihi Orbán ha még jól emlékszem először 7%-os hiánnyal akart kopoktatni az EU-nál. Akkor még a hű számvevő nem világosította fel a főnökét arrol mi a helyzet? Vagy , hogy helyzet lett hirtelen megvilágosodtak?
békalepcse
2012. december 11. 20:13
„A közgazdasági tankönyvekben sokáig azt olvashattuk, hogy a költségvetés túlköltekezése rövidtávon gyorsítja, a költségvetési megtakarítás pedig lassítja a gazdasági növekedést." Rossz tankönyvből tanultál bammeg. Amikor megáll a gazdaság, akkor háborút szoktak indítani ortodoxiássan, me' akko' a zállam túlköltekezik, az addig keletkezett javak pusztulnk és lehet újra hiteleket kihelyezni ezerrel!!!! Mert van rá igény! A kapitalizmus és a kommunizmus is végső soron e hiányteremtésre épül gazdaságpolitikailag. A hosszútávú megtakarítás gazdaságilag értelmezhetetlen fogalom. A társadalom tud felkészülni váratlan eseményekre, de az sokkal inkább áldozatvállalás a jövőért, mint bizonyosan hasznosítható munkabefektetés a jövőbe. Egy jótanács: Ha buta vagy, ne itt fitogtasd...
balbako_
2012. december 11. 17:35
Világos, de még senki nem tudta megmondani mennyit kell és lehet élénkítésre fordítani az állami büdzséből. Közben egy csomó tabunak hitt megállapításról kiderült nem igaz. Nem igaz, hogy a bankoknak adott állami pénzel élénkítik a gazdaságot, nem igaz, hogy az állam a legrosszabb tulajdonos, sőt!. Nem igaz, hogy a gazdaság szereplőit nem lehet, nem szabad megadóztatni egyforma szinten. Végül csak nálunk igaz az államtól független, sőt az ellen dolgozó jegybank, a világ más országaiban ez kizárt. Itt sem tart sokáig.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!