„- Az Európai Bizottság jelezte: nem tartja elegendőnek a Költségvetési Tanács hatáskörének bővítését a korábban sokat kritizált jelentős szűkítés után.
- Őszintén szólva nem értem a brüsszeli kritikát. Sok olyan csőd közeli helyzetben lévő ország van, amelyben egyáltalán nincs költségvetési tanács. A magyarországi intézmény ráadásul a világon egyedüliként valódi vétójoggal rendelkezik, a Költségvetési Tanács utóbbi években lezajlott átalakítása nagyon komoly hatáskörbővítést jelentett.
- A szűk határidőkre gondolhattak, módosító indítványok esetében például csak egy munkanap áll a Tanács rendelkezésére.
- Az ÁSZ nem jogalkotó, hanem jogalkalmazó, így ha a törvény egy napot ad a véleményalkotásra, akkor egy nap alatt kell véleményt mondanunk. A feszesre szabott határidő a Költségvetési Tanács elnökének lesz igazi kihívás, az ő felelőssége ugyanis a konszenzus megteremtése. Azt is el kell ismerni, hogy a hosszú határidők a törvényhozás munkáját lehetetlenítenék el. (...)
- Az idő viszont szorít, a 2013-ig lehívható uniós alap felénél járunk.
- Ez azt jelenti, hogy a jól előkészített projektekre van pénz. Abból kell kiindulni, hogy nem elkölteni, hanem befektetni kell a pályázati pénzeket, amelyek a közvélekedéssel ellentétben nem „ingyen pénzek”, hisz az önrész, a fenntartás és a működtetés, illetve a későbbi javítás és pótlás pénzbe kerül. Az ÁSZ ellenőrzései során feltárt korábbi kapkodás miatt azonban borítékolható, hogy egyre több beruházás végződik majd kudarccal, az elbukott projektek esetében a számlát pedig az adófizetőknek kell állnia.
- A 2012-es költségvetési javaslatról kiadott számvevőszéki véleményben ezt olvassuk: a makromutatók kedvezőtlen alakulása az áfabevétel teljesíthetősége szempontjából kockázatot hordoz. A makromutatók nem alakultak kedvezően, az első negyedévi GDP-adat vaskos negatív meglepetés volt.
- Legutóbbi, decemberi prognózisaink alapján úgy tűnik, hogy a költségvetés kézben tartható, az első negyedéves folyamatok alapján pedig nem látok a költségvetésre közvetlen veszélyt jelentő kockázatot. A kérdésre hamarosan hivatalosan is visszatérhetünk: július második felére elkészül a Költségvetési Tanács évközi jelentése, véleménye a költségvetési folyamatokról, amelyben ezt a kérdést is alaposan megvizsgáljuk.”