Nem büszkének kell lenni, hanem sikeresnek

2012. május 21. 09:03

Ha folytatódik az európai integráció, amit a magam részéről nagyon remélek, akkor még tovább szűkül a tagállamok mozgástere. Azt hiszem, hogy ez – Schengennel együtt – Trianonra is megoldást jelenthet. Interjú.

2012. május 21. 09:03
Romsics Ignác
NOL

A könyvében említ egy érdekes epizódot: éppen kilencven évvel ezelőtt a magyar vezetés egy időre megváltoztatta Trianon utáni, erősen revizionista politikáját, és békülékenyebb hangra váltott, ugyanis beléptünk a Népszövetségbe, és nemzetközi hitelért folyamodtunk. Sajátos az összecsengés… Vajon ilyen helyzetben őszinte vagy kényszerű magatartás-e az alkalmazkodás?

Trianon után Magyarország kisállammá zsugorodott, és ha boldogulni akart, alkalmazkodnia kellett azokhoz a feltételekhez, amelyeket az erős nagyhatalmak diktáltak. Az akkori miniszterelnök, Bethlen István pontosan tudta ezt. Az országnak kölcsönre és támogatókra volt szüksége. A revízióról, amelyet pedig a legfőbb célként tételeztek, ezért éveken át hallgattak, s csak a húszas évek végétől kezdtek újra beszélni róla, amikortól a nemzetközi erőviszonyok átrendeződése megkezdődött. A világ ma is így működik. Csak úgy boldogulhatunk, ha a létező keretfeltételek között, azokhoz alkalmazkodva keressük a kibontakozást. (...)

Ez a nagy függetlenedési vágy az önálló nemzeti létnek nem afféle »ifjúkori« állapota? Ahogy a nemzetek »felnőnek«, éssze rűen nem keresik megint a többiek támogatását, az egyesülés lehetőségét? A »nem akarunk alárendelődni, gyarmattá válni« félelem mai túlhangsúlyozása az egyesült Európában nem afféle gyermekbetegség?


A történelemben sohasem egyetlen tendencia hat. A nemzetiségi szeparatizmussal párhuzamosan jelentkeztek integrációs törekvések, köztük olyanok is, amelyek az Európai Unió előképei. Miközben az egykori Jugoszlávia népei véres harcokat vívtak egymással saját államiságuk kereteinek a megteremtéséért, aközben folyamatosan bővült az unió. Ma már a jugoszláv utódállamok is bebocsátásra várnak, s ezért készek lemondani nemzeti szuverenitásuk egyes elemeiről. Ha folytatódik az integráció, amit a magam részéről nagyon remélek, akkor még tovább szűkül a tagállamok mozgástere. Nemcsak a nemzeti költségvetések összehangolása képzelhető el, amit sokak szerint már meg kellett volna tenni, hanem hosszabb távon az európai állampolgárság is. Azt hiszem, hogy ez – Schengennel együtt – Trianonra is megoldást jelenthet. Úgyhogy éppenmagyar szempontból ez a perspektíva engem egyáltalán nem riaszt, inkább vonz. Ráadásul mi egyszer –1867 után –már éltünk is egy ilyen soknemzetiségű birodalomban, s a történelmi emlékezet szerint egyáltalán nem rosszul. Persze ki is léphetünk az unióból, ebben senki sem akadályoz meg bennünket, ám előbb számoljunk – legalább kettőig…”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 187 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
=nessuno=
2012. május 22. 00:15
Sok "szakértő"...Sajnos az átlagember a történelmünkből semmit nem tanult. Frusztrált emberek vagdalkozása határozza meg ma is a kül- és nemzetpolitikánkat. Sok kis koppány. Végre egy reális, mérsékelt hang. Habsburg Ottó óta rég hallottam ilyet magyar embertől.
sine ira et studio
2012. május 21. 19:30
"a katonak nem akartak harcolni..." Gondolom a K.U.K. hadsereg tisztjei azért csatlakoztak tömegesen a Vörös Hadsereghez, mert nem akartak harcolni. Ezek az emberek még úgy is hajlandóak voltak megvédeni a hazájukat, hogy Kun Béla deklaráltan nem a magyar határokért, hanem a világforradalomért harcolt. Ez szerinted azt bizonyítja, hogy nem volt kedvük harcolni? A Vörös Hadsereg pedig nem azért bomlott fel, mert Horthyék összeesküvést szerveztek ellene. Egész egyszerűen a sereg elvesztette lelkesedését, miután Kun Béla Clemenceau egyetlen ígéretére késznek mutatkozott kiüríteni a Felvidéket. Amikor a román hadjárat megindult, Stromfeld már lemondott a helyéről. Butaságokat beszélsz, de legalább magabiztos vagy. Az pedig, hogy Debrecen, Baja, Pécs, stb. nem került idegen kézre nem a te elméleted támogatja (bár Pécsen egy bizonyos Linder Béla mindent megtett ennek érdekében). Az antantnak sem volt érdeke mindenben szövetségesei mohóságát támogatni, viszont ha katonai sikereket tudtunk volna felmutatni, előnyösebb pozícióban alkudhattunk volna. Ezt szalasztotta el Károlyi, és ezért jártak sikerrel Balassagyarmaton és Sopronban a "rongyos gárdisták." Mielőtt Horthyékon számon kéred a honvédő háború elmaradását: úgy nem lehet megvédeni a hazát, hogy előtted két dilettáns barom (Károlyi, Kun) már az ország fővárosát is elveszítette.
suski
2012. május 21. 18:12
Amúgy nem zavarja a felkent eu geciket, hogy ajrópai népei nem akarnak tovább integrálódni és úgymond feloldódni a nagy közös trutyiban...? Nemcsak a magyarok, hanem mások sem? Meddig feszítik még a húrt, a sok korrupt idióta...??? És mindeközben van pofájuk demokráciáról prédikálni.
suski
2012. május 21. 18:05
Persze, hogy megoldás lesz, mert ha az európai kultúra (benne a magyarral) felszámolja önmagát, a benyomuló négereknek már édesmindegy lesz, hogy hol húzódtak az egykori Mo határai.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!