Robban-e a puliszka?
A legjobb politikai barométer a világban a román politika mozgása: ahová áll, ott mindenképpen fordulat várható.
Nép nélküli demokrácia azonban nem létezik. Megfontolandó tanulság a demokrácia látszólagos védelmezőinek.
„A minket buzgón bíráló haladó nyugati értelmiség és hazai rokonszenvezőik úgy gondolják, a nyugat-és a közép-európai demokráciákra nem ugyanaz a demokráciafogalom érvényes. A »fejlett világban« legitim Lincoln meghatározása: itt lehet hivatkozni a politikai cselekvés során, itt a népi felhatalmazás valós politikai tőke. Itt, ha egy kormány úgy gondolja, fittyet hányhat a nemzetközi szervezetek véleményére vagy beidézésére, mint tette legutóbb a holland miniszterelnök, amikor az Európai Parlament meg akarta hallgatni. Ő csak a saját választóinak felel tetteiért.
Kelet-Európában ezzel szemben a nép jobb esetben naiv, rosszabb esetben buta, vezetői pedig gonoszok, ezért a népi felhatalmazás valójában a megtévesztett választók téves cselekedete. A magyar baloldal egyik ikonikus hivatkozási pontja, Kim Lane Scheppele egyik tanulmányában nem kevesebbet állít, mint hogy a kelet- és közép-európai demokráciákban a bíróságok - különösen az alkotmánybíróságok - demokratikusabbak lehetnek a parlamenteknél. A kérdésre, hogy a demokrácia védelmében fellépők miért intézményekről, és miért nem a választókról beszélnek, választ ad érvelésrendszerük, melynek mélyén egy ízig-vérig antidemokratikus elmélet húzódik meg.
Szerintük a kelet-európai választó buta, ezért nem lehet megbízni a kormányzással. Receptjük szerint itt a technokrata értelmiség uralma értendő demokrácián. Ismerős gondolat a nyolcvanas évek Kádár-rendszeréből. Nép nélküli demokrácia azonban nem létezik. Megfontolandó tanulság a demokrácia látszólagos védelmezőinek.”