Demokrácia - nép nélkül

2012. április 02. 19:35

Nép nélküli demokrácia azonban nem létezik. Megfontolandó tanulság a demokrácia látszólagos védelmezőinek.

2012. április 02. 19:35
Navracsics Tibor
Navracsics Tibor
Heti Válasz

„A minket buzgón bíráló haladó nyugati értelmiség és hazai rokonszenvezőik úgy gondolják, a nyugat-és a közép-európai demokráciákra nem ugyanaz a demokráciafogalom érvényes. A »fejlett világban« legitim Lincoln meghatározása: itt lehet hivatkozni a politikai cselekvés során, itt a népi felhatalmazás valós politikai tőke. Itt, ha egy kormány úgy gondolja, fittyet hányhat a nemzetközi szervezetek véleményére vagy beidézésére, mint tette legutóbb a holland miniszterelnök, amikor az Európai Parlament meg akarta hallgatni. Ő csak a saját választóinak felel tetteiért.

Kelet-Európában ezzel szemben a nép jobb esetben naiv, rosszabb esetben buta, vezetői pedig gonoszok, ezért a népi felhatalmazás valójában a megtévesztett választók téves cselekedete. A magyar baloldal egyik ikonikus hivatkozási pontja, Kim Lane Scheppele egyik tanulmányában nem kevesebbet állít, mint hogy a kelet- és közép-európai demokráciákban a bíróságok - különösen az alkotmánybíróságok - demokratikusabbak lehetnek a parlamenteknél. A kérdésre, hogy a demokrácia védelmében fellépők miért intézményekről, és miért nem a választókról beszélnek, választ ad érvelésrendszerük, melynek mélyén egy ízig-vérig antidemokratikus elmélet húzódik meg.

Szerintük a kelet-európai választó buta, ezért nem lehet megbízni a kormányzással. Receptjük szerint itt a technokrata értelmiség uralma értendő demokrácián. Ismerős gondolat a nyolcvanas évek Kádár-rendszeréből. Nép nélküli demokrácia azonban nem létezik. Megfontolandó tanulság a demokrácia látszólagos védelmezőinek.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 59 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Zokni
2012. április 03. 10:44
Szerző téved. Fogalmam sincs, mitől akkora tekintély egyesek számára, de ez üres fecsegés, amit leír. Csak a megszokott módszer: feltesz valamit, amit vagy nem állított senki, vagy csak egy valaki, avagy csak valamiféle marginális, de könnyen cáfolható közhelyt idéz, - de mindenképpen szövegkörnyezetből kiragadva... Aztán hősiesen vitatja.
neeskens
2012. április 03. 10:19
"A nyugatot a gyarmatosítás tette "naggyá". Igaz. Minden eddigi ideológia mögött súlyos, és kimagyarázhatatlan véráldozatok húzódtak. Hazugság, érdek, vér, háború, még több hazugság, és még több pénz, királyok, érdek, arany, érdek, és még több pénz." Ez tök irreleváns, minden hódító hatalom így lépett fel. A kérdés nem ez, hanem az, hogy miért a Nyugatnak sikerült gyarmatosítani a világot, amikor a 15. században ennek semmi jele nem látszot, sőt a keleti despotikus birodalmak sokkal, sokkal erősebbnek és gazdagabbnak látszottak. Niall Ferguson előadása a TED-en a témáról http://www.ted.com/talks/niall_ferguson_the_6_killer_apps_of_prosperity.html
HSL
2012. április 02. 22:16
egyszerűbb ez ennél... scheppele néniék a demokráciának egy olyan szubjektív olvasatát karják másutt érvényesülni látni, ami valójában a saját hazájukban sincs abban a formában pölö imádják az egyéni szabadságjogok propagálását, de "elfelejtik" azt megemlíteni, hogy ebbe az usa-ban (roppant helyesen) beletartozik a fegyveres önvédelem joga is, a politikai szabadságjogok értelmében a fekete párducoktól a kuklux klánig azonos jogok mentén vonulgathat bárki, meg mintha ott a demokráciával teljesen természetesen összeegyeztethető dolog lenne, ha istenre való hivatkozás szerepel az alkotmányban... sok haladó nyugatinak a cuki kis keletiek festővászonként szolgálnak, ahova felmázolhatják idealista álmaikat - de minden országnak végső soron magának kell megtalálnia önmagát, hibákkal, vitákkal, kudarcokkal és sikerekkel kövezett úton ha valami nagyon félremegy a forradalmi fércelés mentén, azt helyben kell helyre raknia a közvéleménynek (v. sem), szükséges tapasztalat és tanulópénz túl sokszor, túl sokáig mondták meg határon kívülről a tutit, ezért lett divat a kollaboráció vagy rebellió fekete/fehér világa, ez importálódott vesztünkre a belpolitikai mentalitásba is ("pártoskodás") magunknak kell megtanulni önmagunkkal zöldágra vergődni, korrigálni, vagy a korrekciót kikényszeríteni és eljutni a természetes konszenzus kereséséig
Obulus
2012. április 02. 21:54
"„A minket buzgón bíráló haladó nyugati értelmiség és hazai rokonszenvezőik úgy gondolják, a nyugat-és a közép-európai demokráciákra nem ugyanaz a demokráciafogalom érvényes." Ezt pont ti gondoljátok úgy, hogy rátok más szabályok érvényesek. Lábbal tiporjátok azt a demokráciát, ami a nyugatot évszázadok alatt naggyá tette.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!