„Melyek lennének azok a legfontosabb intézkedések, amelyek segítségével az ország kikerülhet a válságból, illetve nagyobb eséllyel kerülheti el a csődöt?
Mivel az exportpiacok bizonytalanok, a belső piacra kellene alapozni a gazdasági növekedést. Ennek érdekében a hazai kis- és középvállalkozásokat kellene helyzetbe hozni és a mezőgazdaságot, élelmiszergazdaságot fejleszteni, hiszen ebben óriási potenciálunk van még. Ezen kívül a kutatás-fejlesztés, a humán tőke erősítése is fontos, hiszen ezek nélkül nincs versenyképes gazdaság.
Ami a csődkockázatot illeti, a legfontosabb, hogy a magyar gazdaságpolitika visszaszerezze a kiszámíthatóságát. A bizalmat építené, ha a kormány deklarálná, hogy a következő 2-3 esztendőben mi az, amit megvalósítana – és ehhez többé-kevésbé tartania is kellene magát. Ehhez képest most az egyik héten bejelentenek valamit, a másik héten megváltoztatják. Szükség lenne az államadósság csökkentésére is, de úgy, hogy a mögött ne a nyugdíjpénztári megtakarítások, vagy a nemzeti bank valutatartaléka, hanem valóságos teljesítmény álljon. Ez viszont nem megy anélkül, hogy jelentősen és radikálisan ne alakítsák át az államháztartás kiadási szerkezetét. Jelenleg ugyanis csak újabb és újabb adókat keresnek és találnak a lyukak befoltozásához.
A kormány sajátos kommunikációt folytat az IMF-fel kapcsolatban. A gazdasági szabadságharc nem üthet majd vissza, ha esetleg tényleg segítségre szorulunk?
A kurucos magatartás eddig sem volt bölcs dolog, most pedig még annyira sem kívánatos. Persze nem gondolom, hogy szolgai módon kellett volna követnünk az IMF különféle előírásait, hiszen ezek nem minden esetben váltották be a hozzájuk fűzött reményeket. De ettől még udvariasan meg lehetne őket hallgatni. Már csak azért is, mert a magyar állampapírokért nincs nagy tolongás, nem járt sikerrel a miniszterelnök kísérlete, hogy kínai és szaúdi forrásokból finanszírozzuk az államháztartást. Ez pedig azt jelenti, hogy egy esetleges leminősítés esetén finanszírozási problémáink lennének, vagyis az IMF-hez kellene fordulnunk.”