London is európai összeomlástól tart

2011. november 29. 10:57

Miközben Magyarországon a diskurzus a „Matolcsy vagy nem Matolcsy?” kérdésére egyszerűsödött le, Európában felvetődik egy összeurópai hanyatlás víziója.

2011. november 29. 10:57
Hörcher Ferenc
Mos Maiorum

„Miközben Magyarországon a politikai diskurzus a »Matolcsy vagy nem Matolcsy?« kérdésére egyszerűsödött le, szerte Európában egyre több fórumon vetődik fel egy összeurópai hanyatlás víziója, mint reális politikai lehetőség. Ebbe az irányba mutat az Index által is szemlézett Telegraph cikke is, mely „Készülj az euró összeomlása miatti lázongásra, erre int a Külügyminisztérium” címmel jelent meg. (...)

Nos, ez a brit konzervatív lapban megjelent összefoglaló nem hangzik különösebben megnyugtatóan. Hiszen a konzervatív brit kormány tagjára utal, forrásként, ami valószínűsíti az ügyet. Persze, nem kell mindjárt a legrosszabbra gondolni. Elképzelhető ugyanis, hogy a hírek ilyenfajta kiszivárogtatása maga is része a politika és a pénzügyi szféra között dúló hatalmi harcnak.

A brit kormány esetleg a társadalmi következmények élénk felrajzolásával szeretné értésére adni a pénzügyi szektornak, hogy ha kihátrálnak a vezető európai államok költségvetési hiányának finanszírozása mögül, annak olyan súlyos politikai következményei lehetnek, amelyek az egyébként érvényesülő nyereséget bőven meghaladnák. Ám ha erről van is szó, a politikának azt is tudnia kell, hogy ha az ördögöt a falra festik, az bizony könnyen megjelenhet: vagyis a pánik érzékletes felvázolása maga is pánikhoz vezethet. De egy ilyen összefüggést nyilván a politikai szereplők is végiggondolnak. Ezért a hírek kiszivárogtatása mögött mégiscsak komoly politikai aggodalmakat kell sejtenünk.

Mindenesetre december 8-ára újabb európai csúcsot hívnak össze, amelynek témája lehet az alkotmányos szerződés – eljárását tekintve mégoly bonyodalmas – módosítása is. De már e dátum előtt is komoly fejlemények várhatók, elsősorban a német-francia páros részéről.

Érdemes lenne tehát Magyarországon is az összeurópai vészhelyzet irányába fordítani a nyilvános politikai diskurzust.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 56 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Kronosz
2011. november 29. 15:28
Matolcsy azért félelmetes, mert válságot képes úgy kezelni (nem ortodox módon), hogy az fokozza a problémákat. Rossz az, amikor zseninek képzeli magát egy közgazdasági tahó. Javaslat vizsgázó diákoknak: ha elégtelent kapnál a feleletedért, állítsd be úgy, hogy ez egy semmilyen tankönyvben meg nem található, új, nem ortodox válasz volt. A tanárokat pedig ösztönözd, hogy zárkózzanak fel hozzád.
szpeater
2011. november 29. 15:23
Én például nagyon jól megvolnék az önkormányzati és egy úniós irányító testület köztes állomását jelentő országos magyar politikusi "krém" "legjava" nélkül. (Tartsa el őket, aki akarja.) Alapvető alkalmatlanságukat bizonyítják folyamatosan gyakorlatilag a dzsentrikor hajnala óta. A rendszerváltozás csak a kontraszelekció egy újabb magas iskoláját hozta el. Róluk szívesen lemondanék. Cserébe felvetnék egy európai egyesülést, amelyben a nemzetek nem folytatnának monetáris és pénzügypolitikát, nem üzemeltetnének saját törvény- és rendeletgyárakat, külön hadseregeket, bürokráciákat, korrupt politikai-üzleti korporációkat; hanem szinte minden erőforrásukkal a kultúrát, az oktatást, és a tudományt fejlesztenék. (Jelen határokon innen s túl. ) Az élet minden vetületében a megfelelő szinteken s szélességben kellene szabályozni a folyamatokat. Erősebb önkormányzatokat és önkormányzati összefogásokat és a közös konzekvenciákkal járó ügyekben közös döntéshozatalt támogatnék. Talán ez az egyetlen út, ami egy öregedő Európa javát szolgálná a befektetési piacon. *** Kérdéses, hogy a körvonalazódó francia-német vezetésű szűkebb elit klub az Európai Egyesült Államok előszobája (vö. az USA 13 első állama), vagy a totális szétesés felé vezető lépcső újabb fokozata. Európa hátránya még mindig az, mint a Római birodalom óta volt: nemzeteinek kormányai egymás ellenében határozzák meg magukat. Ha képesek lennének belátni a történelmi távlatokat és a életmódokat, kulturális demográfiai tényeket, akkor tervezhetnének egy újabb aranykort a gyermekeknek. Minden más út fokozatosan visszavezet a huszadik század mélyére. Mindegyik.
arlequin
2011. november 29. 14:59
OFF http://index.hu/kulfold/2011/11/29/moszkva_elesitette_a_kalinyingradi_raketavedelmi_radarrendszert/ és http://index.hu/kulfold/2011/11/29/betortek_a_brit_kovetsegre_teheranban/ á, nem kell félni semmilyen háborútól... nagy gáz jön gyerekek, nagyon nagy gáz. ON
realista
2011. november 29. 14:01
Az EU hanyatlása már akkor megkezdődött, amikor az angolokat felvették. Ő az USA téglája az EU-ban. Mindig ott bomlasztotta az Uniót ahol tudta az amerikai érdekeknek megfelelően. Az euro zónába sem lépett be, mert nem akart maga ellen dolgozni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!