Polgári forradalmak az arab világban?

2011. február 19. 12:15

Magyarországnak és Európának szembesülnie kell azzal, hogy az arab világ, vagyis a közvetlen déli szomszédságunk óhatatlanul és mélyrehatóan változik.

2011. február 19. 12:15

Az egyik leggyakrabban felmerülő kérdés, hogy szociális lázadásoknak, muzulmán vallási hátterű megmozdulásoknak vagy egy demokráciamozgalomnak vagyunk-e tanúi. Nyilvánvalóan mindháromnak. Azonban rögtön le szeretném szögezni: alapvetően a néptömegek politikai reformokat követelnek, vagyis leginkább demokratikus politikai megmozdulásokról beszélhetünk. Közismert, hogy az arab világban a lakosság jelentős része 35 évnél fiatalabb, ám az érintett országok gazdasága nem tudja ezt a réteget munkával ellátni. Ráadásul, mivel Észak-Afrikában relatíve fejlett az oktatási rendszer, képzett munkanélküli tömegről beszélhetünk. Mindez párosul az élelmiszerárak újabb keletű drasztikus emelkedésével (ami csak fokozódni fog az idei kínai és indiai aszálylyal).

Az is kétségtelen tény, hogy a tüntetéseken hangsúlyosan megjelentek a muzulmán alapon szerveződő és korábban betiltott szervezetek is. Mégis egyértelmű számomra, hogy az utcai megmozdulások gerincét egy új középosztályból kikerülő fiatalok alkotják, akik egy polgári demokrácia keretei közé illeszthető követeléseket fogalmaznak meg. Ráadásul feltűnő, hogy a megmozdulásokon háttérbe szorultak a Nyugat-ellenes szlogenek, az arab világ korábbi tömegdemonstrációinak elmaradhatatlan folklórjával ellentétben senki sem égetett amerikai vagy izraeli zászlókat. Mindez arra enged következtetni, hogy a mostani fejlemények a megfelelő sajátosságok megtartásával magukban hordozzák a demokratikus és polgári értékrend elterjedésének az újszerű lehetőségét az arab világban, hasonlóan Közép- és Kelet-Európa 1989–1990-es rendszerváltozásaihoz. Ez a tény különös felelősséget ró ránk, magyarokra is.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 63 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Fedor
2011. február 20. 15:15
Jé, egyetértek Németh Zsolttal...
várúr
2011. február 20. 13:51
Hozzáteszem: a francia külügyminiszter asszony még két nappal a tunéziai zavargások kirobbanása után is katonai segítséget ajánlott Ben Alinak.
pierre bayle
2011. február 20. 12:22
Mondjuk csak a CNN-t nagy ritkán nézve feltűnt, hogy több helyen is égettek izraeli zászlót. Úgy látszik Németh Zsolt cikkírói még nálam is kevesebb időt töltöttek az ügy tanulmányozásával. Semmi jót nem várhatunk ettől egyébként: a korrupt gecik helyére jönnek a lelkes vallási fanatikusok.
Nemhivo
2011. február 20. 11:17
....ez a "forradalom" u.az, mint az iráni... Befelé fordulás, iszlamizmus és nyugatellenesség... aminek alapja a szimpla irígység... Nem a nyugati "elnyomás" a bajuk,... hanem az, hogy nem úgy élnek, mint azok, akiket gyűlölnek. Pont mint nálunk...nem a komonistákat utálták 89' "forradalmárai"...hanem a nyugatot irigyelték!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!