Panaszra nyílt a multik szája

2011. január 28. 12:19

A kormány csak akkor tudja sikeresen megvédeni álláspontját, ha az általános igazságokat aprópénzre is váltja.

2011. január 28. 12:19

„Tizenhárom hazánkba települt nagy külföldi cég – köztük több pénzintézet – nyújtott be panaszt a brüsszeli bizottságnál diszkriminatív adóztatás miatt, ami szerintük a válságadóra kötelezett kört sújtja. Csak a rend kedvéért ismétlem a legkonokabb elemzők által sem vitatott, legfeljebb agyonhallgatott tényeket.

Akik hazánkban az államtól termelő tulajdont vettek, azt rendkívül olcsó áron tehették, valós befektetésük már többszörösen megtérült. Ezt a hazai piaci nyilvánosságot is kerülő privatizáció tette lehetővé. A vevők a privatizációkor két-három éves, néha még ennél is rövidebb megtérülésre számítottak, és ez valóra is vált. A kisebb számú zöldmezős befektetőt letelepedésekor minden mértéket túllépve látta el az állam beruházási kedvezményekkel. Erre nagyjából annyit fordított eddig az ország, mint amennyi a »megváltó« külföldi tőkeinvesztíció volt. A befektetések tehát nemcsak a termelt profitból, de az állami kedvezményekből is eleve megtérültek. Az évi harminc-negyven százalékos, tőkearányos profit volt a zsinórmérték. A közszolgáltató cégek állami szabályozással szembeni bizalmatlanságát nyolcszázalékos profitgaranciával szerelték le 1995 végén. Ennél természetesen sokkal többet érnek el azóta is.

Ma sincs olyan biztos és magas profitot biztosító szektor, ahol ne a külföldiek lennének döntő többségben. Ráadásul a mono- és oligopolisztikus helyzetet állami szabályok betonozták be. Erről árulkodik, hogy ezek a vállalatóriások kerülték a tőzsdét, mint ördög a szenteltvizet. Ott ugyanis fel kell tárni a gazdálkodás valós paramétereit és viszonyait, trükközésre nincs mód, mindent meglát a részvényesek szigorú szeme. A magyarországi multiktól pedig mi sem áll távolabb, mint az, hogy a hivatalos könyvelésükben is kimutassák, mekkora profitra tesznek szert, és hogyan. Intő példa a hazai tőzsdén jegyzett nagy telekommunikációs cég pár évvel korábbi esete. Épp amerikai részvényesek kezdeményezésére tártak fel síbolást egyik balkáni vállalkozásukban. Röpült a vezérigazgató, s nagy átszervezés következett. A zajra ébredt csak fel a balkáni ország hazai pénzügyi felügyelete. Szóval a multik inkább a leányvállalkozásokat és a fiókcégeket kedvelik. A tulajdonosok külföldiek, a pénzosztásnál nem kellett tartaniuk a magyar állam beavatkozásától.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 16 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
drieno
2011. január 28. 15:29
boross imre fejükön találta a multikat, mindenben igaza van a technika, ahogy kivarázsolják a pénzt a leányvállalattól egészen egyszerű, sima szolgáltatási szerződésen keresztül a know-howt és a management fee-t mint értéket feltüntetve leszámlázzák a nyereségnek megfelelő összeget, így aztán a leánynak egy fillér nyeresége se marad könyvelésileg így lehet, hogy a százmilliárdos forgalmú kiskereskedelmi láncoknak csodák csodája egy vas nyeresége se marad, mire adózni kéne valamiért offshore technikákat is beiktatnak időnként, valószínűleg onnan csengetnek a "pártfogóiknak", akik akár külföldiek is lehetnek, ez a kormányt ért támadások vehemenciáját tekintve nem zárható ki
batom
2011. január 28. 14:43
A munkásőrségnél,még másképpen beszélt,nekem nincs probémám a félrevezetett emberekkel,de azért nem vagyok benne biztos,hogy éppen Őneki kell a figyelem középpontjába lenni.
heima
2011. január 28. 14:27
igazi faszság az írás
magnamater
2011. január 28. 14:11
Igaza van a Borosnak, de neki előbb kellett volna sikítani, mikor ezek a szörnyű szerződések meg lettek kötve
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!