Az [origo] és a médiatörvény

2011. január 01. 14:10

Továbbra is úgy véljük, hogy hazánk jogállam, ahogy az elmúlt húsz évben még egyszer sem állítottuk, hogy ne lenne az.

2011. január 01. 14:10

„Orbán Viktor miniszterelnök kormánya egy gazdasági, kulturális és morális tekintetben is legatyásodott országot vett át elődeitől. Ez sok mindenre mentség vagy hiteles indok, ám a szinte minden nyilvánosan leírt vagy elhangzó szót, bemutatott képet ellenőrző - és potenciálisan büntető - hatóság létrehozását biztosan nem indokolja sem a válság, sem az előző ciklus korruptsága, sem más racionális ok. Szabad sajtó nem azért van, hogy - bármilyen impresszív többséggel megválasztott - kormányok csicskája legyen. Hanem azért, hogy a polgárok gyakorolhassák a véleménynyilvánítás alapvető emberi jogát, hogy tájékozódni tudjanak az életüket érintő eseményekről, támpontot kapjanak választói és fogyasztói döntéseikhez, és persze szórakozzanak. (Ha az elmúlt nyolc évben nem működtek volna lelkiismeretes újságírók, bloggerek és kommentezők ebben az országban, vajon hogyan értesültünk volna a Gyurcsány-kormány viselt dolgairól?) Ez még véletlenül sem azt jelenti, hogy ne viselnének a médiában dolgozók - ahogy mindenki - felelősséget saját tetteikért, de nagyon nem mindegy, hogy e felelősségnek ki és milyen szabályok alapján lehet bírája.

Továbbra is úgy véljük, hogy hazánk jogállam, ahogy az elmúlt húsz évben még egyszer sem állítottuk, hogy ne lenne az. Az ember nem mondhatna ki ilyesmit anélkül, hogy abból ne következne rengeteg sürgős teendő. Mindannyiunk érdekében azt reméljük, hogy a kormányfőt most Lukasenkához vagy Chávezhez hasonlító nemzetközi kommentátorok minél hamarabb kénytelenek lesznek új cikkeket írni, amelyekben megállapítják: a riadalom immár nem indokolt, a magyar demokrácia megvédte a nyilvánosságot, és ezáltal saját magát. A Médiahatóság majdani döntéseit követő fellebbezésekre reagáló bírói gyakorlat, majd pedig egy belátó, a médiatörvényeket a lehető leghamarabb módosító kormánytöbbség van abban a helyzetben, hogy hamar bebizonyítsa: pánikra semmi ok. Ha optimizmusunk ellenére mégis ennek az ellenkezője - tehát a sajtószabadság valós és konkrét korlátozása - történne majd, nem fogunk habozni felemelni a szavunkat.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 62 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Csigorin
2011. január 02. 13:33
Ballib megmondóknak javaslom tanulmányozzák Maslow piramiselméletét. Alul vannak az alapvető szükségletek (élelem, víz stb), és csak felül az önmegvalósítás, meg az ilyen sajtószabadság médiafüggyetlenség meg hasonló csingilingik. Talán ha nem tetszettek volna annyira legatyásítani a népet, hogy az élelemhez jutás a fő probléma a családok többségénél hónap végén, akkor érzékenyek lennének a kényesebb témákra. Addig rohadtul nem fog senkit érdekelni a médiatörvény, vagy épp az őjalkotmány koncepciójának vélt foltjai, amíg éhes. Majd ha a piramis alja rendben lesz, akkor esetleg lehet ezekről a kérdésekről beszélgetni.
nyugalmazott tanár
2011. január 02. 10:57
Milyen "politológus" az, aki nem tudja, hogy a törvényeket az Országgyűlés hozza, Orbán Viktor pedig nem a Parlament, hanem az Kormány vezetője. Na, ilyen "politológusaink" vannak nekünk... Akkor már inkább Juli nénit a Bosnyák térről...
soelmo
2011. január 02. 09:28
Az origo már meghatározta a helyét....bármit mond, hiteltelen
Teknős
2011. január 01. 19:23
Rossz hírem van, gyerekek. Az embereket teljesen hidegen hagyja a média feletti sirámaitok. Ma beszéltem egy házaspárral. A mama bolti eladó, a papa teherautósofőr és négy gyereket nevelnek. Nagyon boldogok, mert OV kormányától kapnak 900 köbméter földgázt , ami nagyjából fedezi az egész éves gázfogyasztásukat és jelentősen nő a jövedelmük. Nagyon nem érdekelte őket, hogy a sajtó szájkosarat kap.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!