A családosok tovább élnek

2010. december 06. 11:24

Ma nehezebb elsajátítani a párkapcsolati készségeket, amiket régen megtanultunk a nagycsaládban. Interjú.

2010. december 06. 11:24
Milyen sikereket ért el eddig a Három Királylány, Három Királyfi Mozgalom?

A legfontosabbnak azt érzem, hogy megmozgattuk az egész országot, például sokan írnak nekünk, rengeteg levelet kapunk még kisfalvakból is. Úgy látszik, egy archetípust mozgattunk meg az emberekben, hiszen a népmesékben is mindig a legkisebb királyfi menti meg a királyt és az országot. A kiindulópont az volt, hogy tudtuk, a magyar fiatalok sokkal több gyermeket szeretnének, mint amennyi megszületik. A mozgalom égisze alatt szerveztünk először két-három olyan összejövetelt, aminek az volt a témája, hogy a gyermek a legbiztosabb befektetés, és a mozgalom biztosítja a Népesedési Kerekasztal hátterét is. Kiírtunk egy pályázatot társkapcsolati készségfejlesztésre az óvodától az egyetemig. És meghirdettünk egy filmpályázatot Jófej pár címmel, ahova párperces kisfilmeket és szinopszisokat vártunk, és aminek már megvolt az eredményhirdetése is.  

Sokan beszélnek a család válságáról. Valóban válságban van a család?

Olyan értelemben mindenképp, hogy a házasságok fele válással végződik, a fiatalok közül pedig nagyon sokan nem találnak párt maguknak, pedig a magyar fiatalok 80 százaléka úgy tartja, hogy a legmegfelelőbb életforma a házasság, még akkor is, ha az általános gyakorlat az az, hogy először élettársi kapcsolatban élnek, mintegy próbaházasság gyanánt. Viszont nehezebb elsajátítani a párkapcsolati készségeket, amiket régen megtanultunk a nagycsaládban. Eközben soha nem volt ilyen fontos a jó család. Azok a férfiak és nők, akik házasságban élnek, két és félszer nagyobb eséllyel élik meg a 69. életévüket, mint akik magányosak, de az élettársi kapcsolatban élők is sokkal nagyobb valószínűséggel halnak meg hamarabb. Másik szempont, hogy legnagyobb valószínűséggel a családosok közt is a két vagy több gyermekesek élik meg a 69 évet. Fontos az az intim környezet, ami megvédi az embert a külső világgal szemben.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 21 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Autofocus
2010. december 07. 01:38
Ugyanannak a sztorinak a másik oldala. Én kicsit sem bánom hogy mostanában 10 millió szövetségi kapitány helyett 10 millió pénzügyminiszter országa lettünk, csupa olyan téma került elő ami régebben a kutyát sem érdekelt: Nyugdíj... népesedéspolitika... demográfiai bomba... Helyes, helyes. Váljon csak el a szar a májtól, az értékelvű politika egyik, számomra szimpatikus vonása hogy színvallásra, értékvállalásra késztet. Igen, már a fodrász és a taxis is. :-)
de karatna
2010. december 06. 21:09
A kultúrák versenyében a nagycsaládos társadalmak a befutók. Az okoskodó liberális " önmegvalósítók" a kihalásra ítélt egyedek és vonalak. Érdekes a liberális és nagypofájú zsidó szociológusok mögött ott vannak a 12 tagú ortodox több generációs , tradicionális zsidó nagy családok!
jan
2010. december 06. 19:00
Na, azért én ismerek olyan nagycsaládot, ahol a szülők totál elhidegültek egymástól az évek során, persze kifelé ment a szentcsalád-imidzs... Meg olyan többgenerációs felállást, ahol a (világháborúban, ötvenes években elszenvedett traumák miatt) torzult személyiségű nagymama generációkat nyomott el évtizedeken át, és tette tönkre saját lánya házasságát. Szóval nem kell anblok piedesztálra emelni sem a nagycsaládot, sem a többgenerációs családot.
kérdés
2010. december 06. 18:57
Én egy régi mondást idéznék csak: aki magányos, az úgy él mint egy király és úgy hal meg, mint egy koldus. A családos ember úgy él, mint egy koldus és úgy hal meg, mint egy király.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!