Rendszerváltó tudomány

2010. november 19. 07:37

Az MTA reálvilága eddig is a teljesítményt méltányolta, s most a humán területeken is elkezdődött a szocializmus felszámolása.

2010. november 19. 07:37
„A Filozófiai Kutatóintézetben Boros János érkezéséig nem állítottak mércét, s amikor az új vezető ezt megtette, a huszonöt fős kollektívából tizenöten nem voltak képesek annak megfelelni. És magától értetődő, hogy ilyen előzmények után az alkalmatlannak ítéltek perrel fenyegetőztek és méltánytalanságról beszéltek.

Így fest egy feje tetejéről a talpára állított világ. Ahol arról lehet papolni, hogy politikai okok keresendők a döntések mögött, nem az intézetvezető által megjelölt »nívós tudományos munka« hiánya. (...)

Csak azt ne gondoljuk, hogy az MTA említett intézete kuriózumszámba menő zárvány. Hungarikum. Mert nem az. Közalapítványok és intézetek sora éli az életét úgy, hogy szinte semmit vagy semmit sem kell nyújtani. Csak a számlát. Az adóforintokért. És ha azok nem érkeznek, a csapból is a hazai demokrácia szétveréséről szóló publicisztikák folynak.

A Magyar Tudományos Akadémia reálvilága eddig is a teljesítményt méltányolta, s most a humán területeken is elkezdődött a szocializmus felszámolása. Remélhetőleg másutt is folytatódni fog. Megannyi vádaskodó, kétségbeesett publicisztika kíséretében. Amelyek olvastán érdemes arra gondolnunk, hogy a tudományos munkának nincs ugyan szaga, de értelme (mondjuk így: outputja) kell hogy legyen.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 13 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
pepi
2010. november 19. 12:50
Nem tudom, hogy érdemes-e néhány szót vesztegetnem a Borókai humán teljesítményére. Most nem találtam rá szavakat.
doncamillo
2010. november 19. 10:48
Az Akadémián már harminc éve megkezdődött a szocializmus felszámolása. Az, hogy "érdemeikre való tekintettel" neveztek ki hat elemivel valakit akadémikussá - réges rég megszűnt! A kutatók mindegyikének teljesítményét - különösen a rendszerváltás után meghozott első akadémiai törvény óta - mindig is mérték. A kezdettől fogva minimális kutatói fizetések ellenére (csupán az első Orbán kormány javított: a pedagógusok szintjére hozta (!) azokat) - a kutatók kiválóan végzik munkájukat, valahogy olyan elhivatottsággal, mint manapság az ápolónők. Vicces szállóige, hogy ha egy fillért sem kapnának, akkor is megtennék. A teljesítmény mérése a humán tudományoknál viszont nem olyan egyszerű. Mert mit veszel alapul? Hogy hány tanulmányt vagy könyvet publikált valaki? Ez nem mindig mérvadó, tekintettel a publikálási lehetőségek (a kiadók szívesebben adnak ki pornót, mint tudományos könyveket) minimálisra szűkűlésére...se pénz, se posztó! Egy könyv megírása pedig legkevesebb 1-2 év, tiszteletdíj jó esetben egy-két százezer forint megjelnés után. A kutatóhelyek az elmúlt években még a folyóiratrendeléseket is kénytelenek voltak a minimálisra csökkenteni a folyamatos elvonások miatt. (Mellesleg mindenki által megtekinthetőek a publikációs listák az MTA honlapján). A másik mérce lehetne a tudományos fokozat. Ez szintén 3 év munkája, mire megkapja - ha a kollégák is úgy akarják. Nyelvvizsga: ez senkinél sem probléma, mellesleg a törvény szerint kizárólag két nyelvvizsga után lehet pótlékot kapni. Se több, se kevesebb.. A humán tudományok csak a publikációkban tudnak napvilágra kerülni. Publikációkban, melyek megjelenése egyre szűkebb. A kutatók mégis dolgoznak. Feltúrják a földet a múlt kincseiért, évekig kézirattárakban üldögélve kutatnak "elsárgult papírok" között (Kóka után szabadon..:-)), dolgoznak este, éjjel, hajnalban, s lehet, hogy ha meg akarnak élni akkor még egy fél állásban is. De mégis megteszik, mert ez egy hivatás. Ha pedig mindenáron méricskélni akar valaki, akkor a feltételeket is meg kéne teremteni hozzá. Mert ha eljön az idő, amikor szerkesztőségek sokasága lesz hajlandó tudományos tanulmányokat publikálni, kiadók tudományos könyveket napvilágra hozni - akkor lehet számonkérni, hogy valaki miért csak két-három-négy tanulmányt publikált évente... Lehet alapul
sky.net
2010. november 19. 09:40
szép volt ez a vörös iszapos story is, nemígymértünk de nemúgymértünk de nemismértünk merottsevótunk ööö ződbabot vessenek ööö a nappaliban se veszélyes a vörösziszap ? őőő hátt nem ha nem ha nincs ott senki , ne menjenek oda ha porzik fúj a széll ződbabot vessenek aztán ott ez a pájinkás nyilatkozat pl hátóriási az együttműködés a dél kóreaikakkal ésésésésés anyagtudományos ésésés nanoizé és tekintélyes akadémia és tekintélyes ám ... ja 30 milla ? egy jobb autó ára de az anyagtudományban tényleg csak lófsz mínusz 2 centi? szánalmas nyomorult elhülyült vén beltenyésztett szemét képmutató politikus seggben tenyésztett nyomorult banda évi 35 milliárdért csinos előjogok rendszerével , teljesítmény ? mítoszok szent györgyi hátán elősködő tökfejek és ...görögországgal egy szinten és persze körben magukra húznak pár tehetséget és külföldön befutott figurát ... díszletnek
Trükkök Százai...
2010. november 19. 09:11
Már megint a témaválasztással volt a gond. A steakhez fogak is kellenek ám! Addig marad a kakaó.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!