A nyolcadik

2010. november 16. 14:26

A Fidesz-KDNP az áprilisi választási győzelme óta immáron nyolcadik alkalommal módosította az alkotmányt, korábban erre egy teljes ciklus is kevésnek bizonyult.

2010. november 16. 14:26

Ha áttekintjük az eddigi alkotmánymódosításokat, akkor azt láthatjuk, hogy azok többsége a kormányzó erők aktuális politikai céljait szolgálta. Nem rendszerátalakító, valamilyen stratégia mentén formálódó, koncepcióba rendezhető szándékot látunk mögöttük, hanem egyszerűen a hatalomgyakorlást megkönnyítő, az ellensúlyokat gyengítő, a hatalmi helyzetet megszilárdító napi politikai érdekeket (természetesen ez is lehet stratégia, de inkább egy stratégia eszközének, semmint céljának tekinthető). (...)

Mindez azonban, fontos megismételni, nem diktatúrát jelent. Amíg a szabad részvétel, a szabad versengés és a szabad nyilvánosság garanciáihoz nem nyúl a kormánytöbbség, legfeljebb konzervativizmusa és hitelessége vonható kétségbe, demokratikus elkötelezettsége nem. Alkotmányozó többséggel rendelkezve megváltoztatni a választási rendszert, intézményeket átalakítani, új szabályokat hozni nem jelenti ugyanazt, mint betiltani a politikai ellenfeleket, ellehetetleníteni a sajtót, korlátozni a választójogot. Nem a Fidesz felelősségét akarom ezekkel a mondatokkal csökkenteni, ne feledjük, mostani döntéseikkel nekik úgyis el kell majd számolniuk a választók és az utókor előtt. Az alkotmánymódosításokról, az új alkotmány elfogadásáról szóló vita kapcsán azonban fontos lenne tisztázni, hogy nincs semleges intézmény, nincs semleges eljárás. A szabályok mindig valakiket kedvezőbb, másokat kedvezőtlenebb helyzetekbe hoznak, s ha valakinek törvényes (!) lehetősége van ezek módosítására, nem érdemes meglepődni, ha mindent meg is tesz a helyzetének javítására. A választók pedig majd eldöntik, hogy mindezt alkotásnak vagy gátlástalanságnak gondolják-e inkább.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 71 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
states
2010. november 17. 06:00
Egy kétségtelen, Orbán hazardírozik, ha ez a gazdaságpolitika nem hozza a kívánt eredményt, már pedig sokak szerint nem hozza, akkor 2014-ben bukta van. És nem csak azért, mert nem lesznek igazolva visszamenőleg ezek alkotmány(bíróság) farigcsálások sem, hanem, mert az emberek a sikertelenséget a pénztárcájukon is érezni fogják. Ráadásul Orbán magának egy évet adott, ami még inkább támadhatóvá teszi már jövő ilyenkor.
sensei
2010. november 16. 17:33
"A Fidesz-KDNP az áprilisi választási győzelme óta immáron nyolcadik alkalommal módosította az alkotmányt, korábban erre egy teljes ciklus is kevésnek bizonyult. " Gábor! Bizonyára Te is látod, amit én: vége van a pöcsölésnek, meg annak, hogy hogy lopjunk többet. Kezdelek megkedvelni, de azért el ne bízd Magad...
civilina
2010. november 16. 16:31
A választópolgárok 2010-ben két dologgal jöttek tisztába: 1. gazdaságilag és pénzügyileg nagyon nagy a baj, és a választásokkal talán ezen változtatni lehet, 2. a helyzet biztos megváltoztatására a FIDESZ-KDNP-nek 2/3-os többséget kell adniuk, hogy minden akadályt és bajt gyorsan és határozottan lehessen elhárítani. Ha ezt az akadályt maga az Alkotmány testesíti meg, akkor azt! Eddig még nem olvastam az Alkotmányt, de enélkül is elvoltam és vagyok, alapjában véve törvénytisztelőként. Török Gábor Úr által felsorolt eddigi módosításokat nem találom eget rengetőknek, sőt! Megkockáztatom, nem is annyira demokratikus az az alkotmány, ha a miniszterelnök-helyettesi posztok miatt is módosítani kényszerült a kormány.
Ombudsmanyus
2010. november 16. 16:28
Az Egyesült Államok Alkotmányát 1787 óta 27 alkalommal módosították, abból az első 10 egy módosításnak tekinthető. http://hungarian.hungary.usembassy.gov/constitution_in_hungarian.html Boldog ország, (fülke)forradalmak nélkül.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!