Helló, Liberalizmus!

2010. szeptember 13. 12:31

Az „eszdéeszesek” megalakulásuk óta egy tévképzetben éltek: hogy ők lennének a magyar szabadelvű hagyomány képviselői.

2010. szeptember 13. 12:31
„Nincs tehát SZDSZ, de még »eszdéeszes« párt sem. Aggódó ismerősöm szülei szerint egyenesen »négy nacionalista párt« maradt csak: a gyurcsánytalanodó MSZP, a nemzeti-keresztény állampártként működő Fidesz-KDNP, a »náci Jobbik« és a szintén gyanús LMP. Néhányan e kiábrándult rétegből bizonyosan áprilisban leszavaztak az LMP-re, netán az MSZP-re - de igazából ülnek otthon, és kaparják a falat. Nekik kínált volna kiutat Ungár Klára egy olyan programmal és jelölt-listával, ami után valóban minden »eszdéeszes« csak hosszan, örömében felsírni tudott volna. Ungár Klára pártja, a Szabad Emberek Magyarországért nekivágott az őszi önkormányzati választásoknak, még Tarlós Istvánt is le akarták győzni - végül aztán talán egy tucatnyi önkormányzati képviselő- és három polgármester-jelölt jött össze. Maradt a magány és a falkaparás. (...)

»Liberális vagyok«, mondaná Andreas Mölzer, az osztrák szélsőjobboldali Szabadságpárt főideológusa, EP-képviselője, a bécsi Zur Zeit hetilap főszerkesztője. Amint Jörg Haider is annak vallotta magát, és igencsak megsértődött volna, ha valaki a némettelen konzervativizmus közelébe akarta volna tolni. Német földön a liberalizmus az 1848-as eszményekhez, a már korábban kibontakozó Vormärz ifjúsági, Burschenschaft-mozgolódásaihoz, a nemzeti liberalizmus vagy akár később a bismarcki államépítés hagyományaihoz való ragaszkodást jelenti. (Ezzel szemben a konzervativizmus a rendi, dinasztikus érdekeket, a helyi közösségeket védi a nemzet nagy absztrakt eszményével szemben.) Az »eszdéeszes« körökben szitokszónak számító nacionalizmus egy liberális találmány, nem a katolikus egyház, nem a konzervatívok gondolták ki a nemzetet, a demokratikus nemzetállam eszményét. Helló, Liberalizmus!

Az »eszdéeszesek« megalakulásuk óta egy tévképzetben éltek: hogy ők lennének a magyar szabadelvű hagyomány képviselői. Holott ők sokkal inkább - és ezt már 1990-ben, a programjukban kimondták - a baloldali polgári radikálisoknak (Jászi Oszkár), vagy Kéthly Anna szociáldemokráciájának, vagy Nagy Imre reformkommunizmusának, vagy a hetvenes évek, reformkommunista reformközgazdászainak az örökösei. Helló, Liberalizmus!”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 20 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
civilina
2010. szeptember 13. 19:19
"Az »eszdéeszesek« megalakulásuk óta egy tévképzetben éltek: hogy ők lennének a magyar szabadelvű hagyomány képviselői." Hogy "tévképzetben éltek"? Túl finoman fogalmazol, Jóbarát! Ezek jókora hazugságban és gyűlöletben éltek, amit már nem lehetett elviselni!
de karatna
2010. szeptember 13. 17:06
Ennek a posztbolsevik szubkultúrának már nem marad más eszköz a kezében, a hatalmukat elsöprő magyar tömegekkel szemben, csupán a rágalmak és z antiszemitázással való dobálózás! De kérdezem, hogy ha olyan nagy itt az antiszemitizmus, akkor miért vezet Magyarország az izraeli beruházások tekintetében. Hiszen normális ember nem megy oda, ahol utálják. Viszont, akik rettegnek, azok miért nem utaznak haza az övéik közé, ahol állítólag biztonságban és egzisztenciális bőségben lehetnének? Ha ezt nem teszik, akkor meg hallgassanak!
nyoooc
2010. szeptember 13. 13:29
Szerintem leginkább reformkommunistáknak lehet őket nevezni, tényleg nem liberálisnak. Alátámasztásul néhány jellemzőjük: - a kizárólagosságukba vetett hit, azaz ők az egyedüli kompetensek minden témában, s ők minden kérdésre ismerik, vagy garantáltan meg tudják találni az egyetlen megfelelő választ, - ellenségkép kreálásuk, azaz aki nem szövetségesük, az fasiszta, - szelektív toleranciájuk, azaz - miközben a toleranciát alapértéküknek tekintik - mindenki tolerálnak, aki velük egyetért, de mást senkit, - vallásellenességük.
morfondír
2010. szeptember 13. 13:22
Ide figyelj, Harry Potter! Keresd még egy kicsit azt a bölcsek kövét! Mily boldogok lennénk, ha olyan hazájáért tevőlegesen is megnyilvánuló emberek lennének az úgynevezett mai baloldalon illetve a liberálisok között mint Kéthly Anna és Nagy Imre! Ne írj még, inkább olvass! Lehet, hogy egyszer majd menni fog.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!