„Ha (ha!) helyes a „bankadó” alól felmenteni a piacra törekvő biztosítókat, akkor le kell mondani az öt-nyolc éven belül alapított biztosítók megfejéséről, mert a fideszes törvénymódosítás indoklása szerint az induló biztosítók rendszerint ennyi ideig igényelnek folyamatos tőkebevonást. Ha a mentességet három évben állapítják meg, akkor a deklarált célt nem érik el, ellenben a költségvetés veszteségét úgy szorítják le, hogy éppen a kormányhoz legközelebb álló urak, volt és jelenlegi fideszes miniszterek vállalkozásai nyerjenek a módosítással jó sok pénzt.
Ezen urak egyike Járai Zsigmond, akinek a biztosítója kb. 400 millió forint befizetése alól mentesül csak az idén, s aki a jegybank elnökeként hat év alatt mai értéken számítva ennél jóval többet keresett. „Tarthatatlan, hogy az MNB elnöke többet keressen, mint az amerikai jegybank szerepét betöltő FED első embere”, mondja a Fidesz szóvivője.
Ezt a tarthatatlan helyzetet az Orbán-kormány által alkotott 2001-es törvény állította elő, és ez a helyzet a Fidesz számára csak akkor vált tarthatatlanná, amikor már nem Orbán embere keresett ennyit. A jelenlegi fizetést meghatározó törvény beterjesztésekor Orbán pénzügyminisztere így fogalmazott: „A személyi függetlenségi kritérium harmadik sarkalatos pontja, hogy vezető tisztségviselők anyagi értelemben se legyenek befolyásolhatók.” És Orbán pártja most el van képedve, hogy a jegybankelnök a függetlenség garanciájaként ragaszkodik ahhoz, amit az Orbán-kormány törvénye előír.”