Drága barátaim, megint házhoz megyek a pofonért
Én nem akarok egy pukkancs, sértett, nárcisztikus, hazudozós, bosszúálló, populista elnököt.
A hosszú távú berendezkedésnek – demokratikus rendszerekben - nem az intézmények átszabása és a pozíciók elfoglalása, hanem a közvélemény bizalmának tartós megőrzése az előfeltétele.
„A mai napirend előtti felszólalásokban az LMP és az MSZP frakcióvezetője – más stílusban, más szavakkal – egyaránt hatalomkoncentrációval és az ellensúlyok tudatos gyengítésével vádolta a Fideszt. Kétségtelen, az első önkorlátozónak látszó lépések óta a kormányoldal elkezdte használni az erejét: a (mindenkori) győztest jutalmazó új önkormányzati választási rendszert fogadtatott el, javaslatot tett a média-rendszer alapvető átszabására, az alkotmánybírók jelölési eljárását számára kedvező módon tervezi átalakítani, a még az előző parlament által létrehozott választási bizottságot törvénymódosítással cserélné le, továbbá az eddigi gyakorlattól eltérően saját politikusát kívánja (12 évre) az Állami Számvevőszék élére állítani, a köztársasági elnök jelölési folyamatát pedig idén szokatlan megoldással kívánja teljesíteni. Az egy irányba mutató döntések kapcsán helye van a kérdésnek: valóban – ahogy Schiffer András ma fogalmazott – narancsuralmi rendszer épül? (...)
A Fidesz mostani lépései kétségtelenül törvényesek, velük szemben csak politikai és ízlésbeli érveket lehet felhozni, de diktatúrát, egypártrendszert emlegetni képtelenség. Ezek a döntések nem állnak ellentétben semmilyen írott szabállyal, akkor sem, ha korábbi gyakorlatokat változtatnak meg, hagyományokat szakítanak meg. Egy teljesen új alkotmány elfogadtatása, a választási rendszer alapvető átformálása és az összes megszerezhető zsákmányposzt saját emberekkel való betöltése sem ellentétes a hatályos közjogi szerkezettel. A kormányoldal ezeket megteheti, parlamenti ereje elegendő a hatalmi viszonyok egyoldalú átalakítására.
Amikor azonban a Fidesz erre az útra lép, számolnia kell bizonyos veszélyekkel. A legnagyobb ellensúlyt ugyanis – a demokratikus intézmények mellett - a közvélemény ítélete jelenti, márpedig időnként valóban szűk az ösvény a határozottság és az érdekérvényesítés, valamint az erőszakosság és akarnokság között. Ma láthatóan nincs ellenére a többségnek, hogy a Fidesz minden törvényes eszközt igénybe kíván venni hatalma növelése érdekében, azonban nincs semmilyen garancia arra, hogy egy adott ponton nem változik majd meg a véleményklíma ezzel a politikai gyakorlattal kapcsolatban.”