Száz éven túl is kiröhögte az öregkort
Csisztu Zsuzsa sportújságíró, többszörös tornászbajnok és olimpikon életére különösen nagy hatással volt Keleti Ágnes. A legemlékezetesebb pillanatokról beszélgettünk.
A sportújságírás világnapján, az AIPS, vagyis a Nemzetközi Sportújságíró-szövetség első embere, az olasz Gianni Merlo szerint a sportsajtó is többet tehetne a békéért. Oroszország ukrajnai inváziója és a jelenleg is tartó háború befejezéséhez nem kellenek vakcina-feltaláló tudósok, csak emberi összefogás és akarat, hogy egy őrült korban véget vessünk a háborúnak, mielőtt harmadik világháború lesz belőle.
A 19. FINA-világbajokság egyik díszvendége volt a neves olasz újságíró, a híres La Gazetta dello Sport publicistája, aki hosszú évek óta fogja össze az öt kontinens több, mint tízezer sportújságíróját számláló patinás, globális szervezetet, az AIPS-t.
A sajtó hatalmi ági státuszáról manapság már nem érdemes vitát nyitni, a 98 évvel ezelőtt ezen a napon, a Párizsban alapított nemzetközi szerveződés, az akkori sportzsurnalisztákat összefogó AIPS, a szakmát képviselő legnagyobb és az összes nemzetközi sportszövetség, valamint a Nemzetközi Olimpiai Bizottság által elismert szervezet, amelynek véleményformáló ereje felbecsülhetetlen.
„Július 2. nagyon fontos nap a szakma számára. Amikor néhány bátor és a sportot szerető ember 1924-ben úgy döntött, hogy létrehozza ezt a szervezetet, történelmi tettet hajtott végre” – emlékszik a kezdetekre Gianni Merlo. Torsten Tegner Svédországból, a francia Franz Reichel - az első AIPS-elnök egyben -, Victor Boin Belgiumból, Andrej Sekura Csehszlovákiából és Henry Pozzi Franciaországból mind ott voltak az alapításnál, csakúgy, mint a magyar Vadas Gyula is, aki alig négy évvel később, 1928-tól már alelnöke volt a szervezetnek. Azóta számos kitűnő magyar sportújságíró töltött be fontos feladatot a szervezet vezetőségében, a teljesség igénye nélkül például Mamusich Mihály, Boskovics Jenő, Szombathy István, Gyulai István, vagy épp jelenleg Szöllősi György és Csisztu Zsuzsa.
„Mi is pofonok elviselésére és harcra vagyunk kényszerítve: harcolnunk kell függetlenségünk és munkahelyeink megmentéséért, amelyek jelenleg nagy veszélyben vannak. Az elmúlt 70 év talán legrosszabb időszakát éljük, mert a koronavírus-járvány után Európába, de a világ más részeire is beköszöntött a háború”- említi beszédében az elnök.
„Ukrajna orosz inváziója új helyzetet teremtett, ami akár kirobbanthatja a harmadik világháborút. Őszintén remélem persze, hogy nem így lesz, de nagy a veszély, ezért egységesen és együttesen kell tennünk a békéért” – üzente az elnök. Jelenleg már most segít a szervezet olyan embereknek, akik Afganisztánból egészen elképesztő körülmények közül menekültek ki, de napi szintű a veszély, hogy újságíró létükre, ha rájuk találnak, akkor megölhetik őket a tálibok. Ukrán kollégáinknak és más nehézségek között dolgozó újságíróknak is szeretnénk segíteni és mindent megteszünk a bajbajutottakért.
– mondja az olasz elnök. „Cselekednünk kell, meg kell védenünk a szabadságunkat, meg kell védenünk a függetlenségünket, meg kell védenünk az emberi jogokat is, amelyek mindenhol, még a mi hazánkban is olykor veszélyben vannak.
Az erőszak bennünk van, és képesnek kell lennünk arra, hogy ezt megfékezzük magunkban, és hiszem, hogy sportújságírókként mindezért globálisan igen sokat tehetünk”.
Gianni Merlo beszédét itt nézheti meg:
A nyitóképen: Gianni Merlo Novotny Zoltánnak adja át az AIP életműdíját 2020. februárjában, a Budapesten rendezett 83. AIPS-kongresszus és 2. AIPS Sport Media Award díjkiosztó gála keretében. Fotó: Cseh Péte/MSÚSZ