„Ilyenben még nem volt részem” – másodpercekig tartó szabadesés, pánik a magyar válogatott repülőgépén
Tombolt a vihar, ezért komoly rutinra volt szüksége a pilótának.
A jelenkor egyik, ha nem a legjobb kosárlabdázója majdnem bevitte a döntőbe a kétmilliós Szlovéniát.
Talán nem is tudunk mondani még egy olyan alkalmat, amikor egy ember annyira meghatározta egy csapat végső sikerét, mint amennyire Maradona sokat tett az argentinok 1986-os vb-sikeréért. Volt olyan vélemény, hogyha az „Isteni Diego” a kanadai csapatot erősítette volna Mexikóban, akkor a mezőny leggyengébb együttese lett volna a világbajnok.
Nem véletlen, hogy most előkerült Maradona neve is. Merthogy a kétmilliós Szlovénia férfi-kosárlabdacsapata bejutott a négy közé a tokiói olimpián. Leginkább egy embernek, Luka Doncicnak köszönhetően.
Őt a kosárlabdabarátoknak egyáltalán nem kellett bemutatni, régi jó ismerős. Már 13 évesen együtt edzett a Real Madrid felnőttcsapatával. 16 évesen pedig be is mutatkozott a madridiaknál – mint a Real kosárcsapatának valaha volt legfiatalabb játékosa. Két évvel később az akkor a Barcát erősítő (nemrég épp a Real Madridhoz igazoló) Hanga Ádám is meggyőződhetett Doncic képességeiről: a szlovén 2017-ben egy El Clásicón lényegében egész pályás kosarat dobott a katalánoknak.
Tranquilo pibe.
El límite es el cielo, Señor… Luka #Doncic. pic.twitter.com/Ro7oJ3tfoV
És ez tényleg csak egy kiragadott pillanat ebből a már most egészen kivételesnek nevezhető pályafutásból. Doncic immár évek óta az NBA-ben, a Dallas Mavericks mezében tör egyre magasabbra.
Doncic úgy utazott Tokióba, hogy nincs veresége szlovén mezben.
Ezt nyilatkozta Aleksandar Sekulic, a szlovén válogatott kapitánya.
Ez az idézet már Doncictól származik. Nehéz lenne mást találni, akire jobban illik a sztár jelző, tekintve, hogy rögtön az első mérkőzésen (ami egyúttal a szlovén férfi-kosárlabdaválogatott történetének első olimpiai meccse volt) 48 pontot szerzett. A legtöbb pont, amit egy olimpiai kosártalálkozón dobott egy játékos, 55 volt…
A későbbiekben azért már mások is hozzátették a magukét. Ahogy az elődöntős Franciaország mestere is hangsúlyozta: Spanyolország ellen 8-9 pontos hátrányt dolgozott le Szlovénia, első számú játékosa nélkül.
Doncicnak végül nem sikerült az, ami 1986-ban labdarúgásban Maradonának igen. Franciaország 90-89-re nyert, pedig Doncicra igazán nem lehetett panasz. Volt rá példa, hogy egymás után 8 pontot szórt, a gólpasszokat pedig ugyanúgy termelte, ahogy egyébként az egész olimpián is.
És hiába mentek a gallok tízzel is, az elődöntő vége egészen idegtépőre sikeredett. Az utolsó percen belül előbb elléptek öttel a franciák, majd feljöttek mínusz egyre a szlovének, és még támadhattak. Nicholas Batum azonban leblokkolta Prepelic ziccerét.
Ezek voltak Luka Doncic számadatai a franciák ellen. Vagyis bőven igazolta a klasszisát, de hiába. Elszenvedte első vereségét a válogatott mezében, és így nem Szlovénia döntőzik majd.
Azért mi a magunk részéről egy alternatív aranyérmet megítélnénk neki, hiszen olyat tett, amire nagyon kevesen lettek volna képesek.
És még csak 22 éves…
Nyitókép: Aris Messinis / AFP