Macron fegyverei

2019. július 15. 16:41

Hol kell a franciáknak domborítania? Ott, amiben a kontinensen a legerősebbek: a fegyverkezésben.

2019. július 15. 16:41
Galló Béla
Galló Béla
Mozgástér blog

„Európa pillanatnyi állapotát jól jelzi, hogy a gazdasági bajoktól gyötört Franciaország odahaza nem igazán népszerű köztársasági elnöke, Emmanuel Macron az unió legaktívabb politikusa, szándéka szerint jövőjének meghatározó formálója.

Európa gazdasági óriása, Németország hovatovább vezetési válsággal küzd, Merkel asszony mintha már nem keltené egy vaslady benyomását, pártja lejtmenetben, koalíciója a szintén lejtőn lévő szocdemekkel meglehetősen instabil.

Nagy-Britanniában nem csak a vezetés, hanem a pártszisztéma egésze inog. A brexittel saját magukat lövik lábon, s ha valamilyen modus vivendivel mégis maradnak, tekintélyük akkor is oda, és egyhamar aligha lesz a régi. Még az sincs kizárva, hogy a brit birodalom 20. századi eltűnése után a 21. században darabjaira esik szét maga Britannia is. (A mindenkori angol trónörökösnek pedig a " Wales Hercege" helyett szerényebb titulust kell majd keresni.)

Macron jól számol.

Németország gazdaságilag erős, katonailag nem számottevő, nincs atomfegyvere. Britannia gazdasága so-so, viszont erős a hadserege, és van atomfegyvere, csakhogy valószínűleg távozik az unióból.

Következésképp hol kell a franciáknak domborítania? Ott, amiben a kontinensen a legerősebbek: a fegyverkezésben.

De Gaulle már 1958-ban súlyt helyezett rá, hogy a galloknak legyen nukleáris elrettentő ereje, ez volt a Force de frappe. Az elszántság azóta is  folytonos, Franciaország ma a világ kilenc atomhatalmának rangsorában az oroszok és az amerikaiak mögött a harmadik, megelőzve Kínát, Britanniát, Indiát, Pakisztánt, Izraelt és Észak-Koreát.

Aligha véletlen, hogy a május végi új uniós vezetésben kisakkozott előnyős francia pozíciók után Macron a napokban látványosan  demonstrálta országa katonai potenciálját. Bemutatta a Barracudát, az új atomtengeralattjárót, továbbá bejelentette, hogy a légierőn belül űrparancsnokság alakult az űrből érkező esetleges nagyhatalmi fenyegetések kivédésére.

Mi ez, ha nem a gloire újrafényezésének szándéka?

Már csak három apró kérdés.

Hogyan illeszkedik ez a nemzeti erődemonstráció a Macron által ambicionált nemzetekfeletti Európához?

Nem mondják-e azt a németek, ha erre van pénzetek, miért akarjátok az unióét (a miénket), miért nem fordítjátok a gazdaságra?

Ha Macron a saját országát sem tudja rendbe tenni, miért akarja Európát (és a világot)?

Végül egy ráadás: elég lesz-e a francia katonai izmozás a gloire felragyogtatásához?

Lehet, hogy mégse számol jól.

Erre utal az is, hogy vasárnap a francia nemzeti ünnepre időzített (kissé szovjetes) katonai magamutogatáson francia kritikusai ki is fütyülték.”

 

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 25 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Takita
2019. július 15. 22:13
A tények kicsit bonyolultabbak: Franciaország nemcsak európai állam, hanem világállam. Ma már külhoninak nevezett területei vannak pl. Dél-Amerikában , a Karibi szigetvilágban, Óceániában, stb. Nagyon intenzivek a kapcsolatai a volt gyarmataival, amelyeket ma már igen korszerűen zsákmányol ki.(Lásd a pénzügyi összeköttetés az afrikai államokkal) Tagja az ENSZ Biztonsági Tanácsnak. Mindezek viszont kevesek a jelenkori meghatározó nagyhatalmi státuszhoz,annál is inkább mert gazdasági problémái miatt ezt nem is tuja elérni. Itt lép a képbe Németország,a gazdasági nagyhatalom, ám politikailag (a múltja okán is) gyanakvással fogadott, és az ambiciózusan kevergető kancellárja ellenére bizony nem az. Aminek hiszik. Macron és Merkel 1918-ban Achenben megfogalmazta az együttműködésük történeti alapjait, ez a Nagy Károly-i Frank birodalom felélesztése. Egy biztos együtt igen erősek lehetnek. Úgy tűnik a németek is szeretnék,hiszen pl. Franciaország azon munkálkodik ,hogy Németország a Biztonsági Tanács tagja lehessen. Tehát a jövőben a „Frank birodalom valamilyen reinkarnációja ,mint nagyhatalom” forgatókönyv is benne van. Akárhogy nézzük: az első, de factó "Európai Egyesült Államokat" Nagy Károly hozta létre, a másodikat Bonaparte Napoleon, a harmadikat pedig Adolf Hitler.
zakar zoltán béla
2019. július 15. 21:05
Galló talán az egyetlen magyar baloldali, akit érdemes olvasni! MICRON EGY RAKÁS SZAR!
Óbor Dezső
2019. július 15. 20:12
Gratulálok Galló Béla, nagyszerü írás!
makám
2019. július 15. 19:58
"De Gaulle már 1958-ban súlyt helyezett rá, hogy a galloknak legyen nukleáris elrettentő ereje," a franciák annyira gallok, mint a románok rómaiak. mediterán cigány nép mindkettő.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!