Macron berúgta az ajtót: „Európának meg kell mutatnia, hogy nem Washington ölebe”
„Vége van ennek a korszaknak” – kemény szavakkal vázolta fel Európa jövőjéről alkotott elképzeléseit a francia elnök.
A szocialisták listavezetője szerint Macron stratégiai kudarcot szenvedett el Oroszországgal szemben.
Nyitókép: Raphael Glucksmann/Geoffroy VAN DER HASSELT / AFP
Raphaël Glucksmann a francia szocialisták EP listavezetője egy strasbourgi politikai gyűlésen vázolta fel az EU-ról alkotott vízióját. A politikus szeretné a pártja irányába terelni a francia baloldali szavazókat.
A felmérések szerint egyre nagyobb a szavazói kedv, de a szocialisták nem számíthatnak jó eredményre.
Egy strasbourgi gyűlésen az Euractiv beszámolója szerint mindössze 600 ember hallgatta Glucksmann beszédét, amelyben Macront támadta.
Az EP jelölttel ott volt az európai szocialisták reménybeli európai bizottsági elnöke Nicolas Schmit, és a német szociáldemokrata Katarina Barley is.
A szocialista politikus kijelentette, hogy a francia elnök hozzáállása Oroszországhoz „stratégiai kudarc”:
„Hogyan követelhetsz stratégiai autonómiát, amikor egyúttal egységes frontot akartál létrehozni azzal a zsarnokkal, aki a biztonságunkat fenyegeti?”
Ezzel Macron 2019-es beszédére utalt, amelyben kijelentette, hogy Oroszországnak egységes frontot kell létrehoznia az EU-val.
Glucksmann több mint egy órán át sorolta azokat a politikai javaslatokat, amelyek szerinte elengedhetetlenek ahhoz, hogy 2030-ra „Európa ökológiai hatalom” legyen. Ezek között szerepel egy évi 200 milliárd eurós uniós szuverenitási alap, egy 100 milliárd eurós ukrajnai háborús alap, az egész EU-ra kiterjedő elővásárlási jog a gyógyszergyártók eladásai felett, valamint egy európai korrupcióellenes és átláthatósági ügynökség létrehozása.
A francia elnök „Reneszánsz” pártja rosszul áll a közvélemény-kutatások szerint. A Harris Interactiv közvélemény-kutató cég szerdán közzétett adatai szerint 16 százalékon állnak, szemben a szocialisták 13 százalékával.
Macron táborában aggódnak amiatt, hogy a szocialisták átvehetik a második helyet a felmérésekben,
bár még mindig messze elmaradnak a radikális jobboldaliak 31 százalékától.
Egyes elemzők szerint Glucksmann vonzza a korábbi EU-párti Macron-szavazókat. A szélsőbaloldaltól is elvihetnek szavazatot, mert az túl nagy hangsúlyt fektet az izraeli-palesztin konfliktusra.
„Ha mi leszünk az első számú baloldali politikai erő Franciaországban az uniós választások után, az átformálja a politikai tájképet” – mondta Glucksmann egyik kampány tanácsadója az Euractiv riporterének.
Ezt is ajánljuk a témában
„Vége van ennek a korszaknak” – kemény szavakkal vázolta fel Európa jövőjéről alkotott elképzeléseit a francia elnök.