Németh Zsolt: A Jobbik az orosz beszivárgás eszköze

2015. május 20. 13:50

Közép-Európa egységesebb, mint ellenfelei szeretnék, de kevésbé egységes, mint amennyire az kívánatos volna – mondta a Danube Institute NATO-konferenciáján Németh Zsolt, a parlament külügyi bizottságának fideszes vezetője, aki a Jobbikot az orosz beszivárgás eszközének tekinti. Robert Ondrejcsak szlovák szakértő kijelentette: az orosz revizionizmusra nem az a válasz, hogy hidakat építünk; hanem határozottan ki kell mondani, hol állunk: a transzatlanti szövetség oldalán.

2015. május 20. 13:50
Szilvay Gergely
Szilvay Gergely

Az oroszok hibrid hadviselést folytatnak a posztszovjet térségben, mivel ezzel szerintük destabilizálni lehet a régiót – mondta a Danube Institute hétfői, Hadtörténeti Intézetben tartott konferenciáján a hadviselés új formáiról szólva Alan Riley, a londoni City University professzora. Mint mondta: a minszki megállapodás törékeny. Az orosz agenda éppen a nyugati bővítési paradigmával áll szemben. A hibrid hadviselés keretében nem csak a harctéren folyik a háború, hanem hackerek, újságírók, nyelvészek segítségével kiberhadviselés, kommunikációs és politikai háború is folyik. Ennek keretében félkatonai szervezeteket is bevetnek például a Krímben. Mindenesetre az ukrán konfliktus nem csak Ukrajnáról szól, egyrészt mivel destabilizálja a Kaukázust is, és egy tágabb orosz stratégiába illeszkedik. 

Steve Covington, a NATO egyik magasrangú vezetőjének a tanácsadója szerint is megváltozott az orosz katonai doktrína: például nem a katonai törekvések határozzák meg a politikaiakat, hanem a politikai törekvések szolgálatában állnak a katonai lépések. Az orosz katonai filozófia a sebességre, a léptékre és az eszkalációra épül: gyorsan és stratégiai léptékben reagálnak, és előre végiggondolják, „miként lehet dominálni az eszkalációs létrát”. 

 
A Jobbik az oroszok eszköze
 
A konferencia következő panelja arról szólt: megvédhető-e Közép-Európa? Németh Zsolt, a parlament külügyi bizottságának vezetője rámutatott: a NATO-szerződés ötödik cikkelye garantálja a térség biztonságát. Ez a cikkely írja elő, hogy a tagállamok kölcsönösen segítséget nyújtanak egymásnak, és a bármelyikük elleni támadást saját maguk elleni támadásnak tekintik. Németh Zsolt szerint nem elfogadható a 21. században az oroszok által követett, befolyási övezetekre építő politika. Hozzátette: sajnos az oroszok folyamatosan megszegik a minszki megállapodást. Miközben a közép-európai államok szembenéznek a közeli orosz szomszédsággal, eközben tőlünk közvetlenül délre megjelent az Iszlám Állam. 
 
Németh szerint pozitívum, hogy az előző 15 évben nőtt a közép-európai államok elrettentő ereje, habár messze vagyunk még a nyugatiak potenciáljától. Az energiabiztonság terén azonban még növelni kell az „infrastrukturális sűrűséget” – azaz a közép-európai államok egymással való kapcsolatát olajvezetéket és hasonlók terén. Az oroszok a „hihető tagadhatóság” stratégiájával dezorientálnak, szivárognak be a térségbe, s ennek egyik aktora a Jobbik, ami ennek a beszivárgó stratégiának az egyik fontos eleme. 
 
Vajon elég egységes-e Közép-Európa? – tette fel a kérdést Németh Zsolt. A térség egységesebb, mint ellenfelei szeretnék, de kevésbé egységes, mint amennyire az kívánatos volna – válaszolt a bizottsági vezető. A politikus szerint végső soron Ukrajna, Moldova és Belorusszia is Közép-Európához tartozik, mivel Oroszország kultúrálisan Európa része.
 
Nem kell integrálni az oroszokat
 
Heinz Gärtner, a bécsi Austrian Institute of International Affairs igazgatója úgy látja: a biztonsági környezet folyamatosan változik, amire a NATO eddig tudott reagálni. A legújabb kihívás a vesztfáliai rendszer, a szuverén államok rendszerének feltöredezése, mivel megjelentek a színen az olyan nem állami szereplők, mint az Iszlám Állam, számos állam pedig összeomlott (failed states, például Szomália). 
 
Robert Ondrejcsak, a Centre for European and North Atlantic Affairs ügyvezető igazgatója szűkebben értelmezte Közép-Európát, mint Németh Zsolt: ő a visegrádi négyekről beszélt (Magyarország, Szlovákia, Lengyelország, Csehország). Szerinte jelentős problémát jelent a térségnek a hadseregek kommunizmus utáni modernizálása: az élen a lengyelek járnak, akik többet költöttek a hadseregre, mint a másik három ország együttvéve; Csehország és Magyarország legalább a vadászgép-parkját modernizálta; a legrosszabb helyzetben pedig hazája, Szlovákia van. Lengyelország a költségvetés 1,95 százalékát költötte hadi célokra, a többiek ilyen kiadásai 1 százalék közül mozognak. Ondrejcsak leszögezte: ugyan Oroszország kulturálisan Európához tartozik, de maga választotta, hogy nagyhatalomként nem akar integrálódni sem az európai rendszerbe, sem az észak-atlantiba, ezért nem kell integrálni Oroszországot. 
 
A szakember elmondta: nem ért egyet a kurrens szlovák doktrínával, amely az oroszokhoz való közeledésre épül. Szerinte az orosz revizionizmusra nem az a válasz, hogy hidakat építünk, hanem határozottan ki kell mondani, hol állunk: a transzatlanti szövetség oldalán. 
 
A konferencia első részéről szóló tudósítást itt olvashatják.

Összesen 218 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Mindjárt
2015. május 22. 12:46
Most azok átkozzák Putyint akik imádták Sztálint.
Várkert bazár
2015. május 22. 09:17
bloki Nevedhez méltóan igazi Kutya vagy:) De a rosszabbik fajtából Mindjárt TÉNYEKKEL bizonyítja az Igazat de te csak nyomod a hülye zsidópropagandát Ez nem az RTL klub, ahol minden hazugságot le lehet nyomni az idióták torkán, ide általában gondolkodó emberek írnak
bloki
2015. május 21. 14:02
A rovat témájára fókuszálva: http://www.politicalcapital.hu/wp-content/uploads/PC_SDI_Boll_tanulmany_EurazsiaiVagyok.pdf (A 19. oldaltól)
Várkert bazár
2015. május 21. 13:12
A világ éppen azért tűnik megosztottnak és kaotikusnak, mert a globalista hatalom néhány tagja ilyenné alakította. Olyannyira, hogy bármelyik háborút hozva fel példának az elmúlt 100 évből, egy valamire való alternatív elemző könnyűszerrel szolgáltat ellentmondást nem tűrő bizonyítékokat arra, hogy nemzetközi bankok és elit szervezetetek rángatták a zsinórt mindkét oldalon. Aki nem képes megérteni a „káoszból rend” elvét, az soha nem fogja megérteni, hogy mi történik.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!