Japánban erősen elöregedő a társadalom, ezért a munkaerőhiány jelentősen befolyásolja a kormányzati, a vállalati szférát, az emberek magánéletét, valamint jövőképét. Mindez az ország jól ismert szolgáltatóiparának kiemelkedő szereplőire is hatással van. Példaként említhető a Central Japan Railway, amely októberben megszüntette a népszerű étkezőkocsit a Tokió és Ószaka között közlekedő gyorsvonatokon, és az országban egyre több helyen maradnak napokig feltöltetlenül az automaták.
Shoto Furuya, a Recruit Works Institute (RWI) vezető kutatója szerint a Japánban tapasztalható munkaerőhiány nem függ össze azzal, hogy a gazdaság jól megy-e vagy sem.
2040-re a munkanélküliek száma elérheti a 11 millió főt, miközben a 65 év feletti korosztály, amely jelenleg is a lakosság körülbelül 30 százalékát alkotja, várhatóan 2042-ben éri el a csúcsot, derül ki az RWI becsléseiből
– állítja a Financial Times.
Az elmúlt évtizedben a szigetország a külföldi munkavállalók felvételére vonatkozó szigorú korlátozások miatt a nőkre és az idős munkavállalókra támaszkodott. Nakagava Naruhisza, a Caygan Capital fedezeti alap alapítója szerint azonban ettől az évtől kezdve ez már nem lesz elég – a számok azt mutatják, hogy a munkaerő már most is csökkenőben van: a Földügyi, Infrastrukturális, Közlekedési és Idegenforgalmi Minisztérium adatai szerint az ágazatban foglalkoztatottak száma az 1997-es csúcshoz képest 30 százalékkal, 4,8 millióra csökkent. Annak ellenére, hogy igyekeznek többek között magasabb bérekkel és divatosabb munkaruhákkal magukhoz csábítani a dolgozókat.
A minisztériumi adatokból az is kiderül, hogy
a japán építőipari dolgozók mindössze 12 százaléka 29 év alatti, míg mintegy 36 százalékuk 55 évesnél idősebb.
Emellett az ágazat mindössze öt évet kapott arra, hogy felkészüljön az áprilisban hatályba lépő munkaügyi szabályokra, amelyek csökkentenék az építőipari munkások és a teherautó-vezetők túlóráinak a számát.
A munkaerőhiány hatással van a 2025-ben Japánban megrendezendő világkiállításra is, amelynek a fő témája a fenntartható társadalom kialakítása és a jövőbeli életminőség javítása. Az esemény költségei megduplázódtak, meghaladva az 1,6 milliárd dollárt, mivel a vállalkozóknak magasabb béreket kell fizetniük a munkavállalóiknak. Emiatt néhány ország a költségek növekedése miatt csökkenti a kiállításon való részvételét.