Ilyet még nem láttunk: rongyként csavarható az LG új kijelzője
A cég számos potenciális alkalmazási területet lát a technológiában.
Az infláció csökkenésnek indult és a kamatlábak várhatóan alacsonyabb szintre süllyednek a következő hónapokban, így a befektetők újra a részvény- és árupiac felé fordulhatnak. Az idei év izgalmas lehetőségeket kínál a magánbefektetők számára. Hogy mi lehet a legjobb befeketés és melyik területeken? E cikkünkből megtudhatja.
Jelenleg újra felfelé tendálnak a részvénypiacok, ha a több hónapos trendeket nézzük. A részvények természetesen mindig is a befektetési portfóliók alapkövei voltak. Ez az eszközosztály azonban 2024-ben különös figyelmet érdemel. A nemzetközi és a hazai piaci szakértők egybehangzó véleménye szerint főként a technológiai és egészségügyi innovációra fókuszáló vállalatokba érdemes befektetni.. Ezek az ágazatok az akadályok ellenére is ígéretes növekedést mutathatnak.
Az arany, mint befektetés vagy az annak az árát követő értékpapírok (például az ETF-ek) hagyományosan az egyik legbiztonságosabb menedékként szolgál a bizonytalan piaci körülmények között, ám az elmúlt hónapokban inkább emelkedett az ára. Nagy kérdés, hogy a 2000 dolláros unciánkénti árszint 2024-ben, vagy később hogyan alakul? Még magasabbra kúszik, e szint körül stabilizálódik, vagy éppen korrigálni fog az 1600 dollár körüli, 2022 őszén, illetve a Covid előtti időszakban jellemző árszintre. Fontos, hogy a fizikai arany tartása nem csak kockázatos, de drága is. Egyrészt otthonról ellophatják, egy banki széf pedig arányaiban nem olcsó, ha pár millió forint csak a befektetési érték. Arról nem is szólva, hogy a fizikai arany vétele és eladása során is legalább 5-5 százalékos a marzs, azaz egy adásvétellel rögtön bukunk (vagy nem nyerünk meg) 10 százalékot.
Nyilván a kriptodevizák újabb és merészebb befektetési lehetőséget jelentenek. A biztonságosabbnak tűnő arany mellett ez az eszköz is értékes kiegészítése lehet egy jól diverzifikált befektetési portfóliónak rövid és hosszútávú befektetés esetén is Fontos azonban, hogy az összes megtakarításunk legfeljebb 5-10 százalékát tartsuk ilyen eszközben. A 60-80 százalékát inkább részvényekben, kötvényekben és manapság leginkább a magas kamatozású, adómentes állampapírokba fektessük.
A megújuló energia ágazatában tevékenykedő vállalatok részvényei manapság különösen vonzóak lehetnek, figyelembe véve a világszerte növekvő környezettudatosságot és a zöld energia iránti növekvő igényt. A nagy kérdés, hogy a piac mennyire árazta be az elmúlt évek zöld forradalmát. Más szóval: jó áron vannak-e még az ilyen papírok.
Eddig is hatalmas pénz áramlott erre a piacra: az energiaátalakítási technológiákba – beleértve az energiahatékonyságot is – történő globális beruházások 2022-ben rekord magas szintet, 1300 milliárd dollárt értek el. Az éves beruházásoknak azonban legalább meg kell négyszereződniük ahhoz, hogy az 1,5°C-os forgatókönyv eléréséhez továbbra is jó úton haladjunk. A megújuló energiába történő beruházási szint globálisan szintén példátlanul magas volt 500 milliárd dollár, de az évente szükséges átlagos beruházási szintnek mégis kevesebb mint egyharmadát tette ki.
Ráadásul a beruházások sem folynak olyan ütemben és olyan nagyságrendben, ami az egyetemes energiapiaci átalakulás felgyorsításához szükséges lenne. A 2021-es adatok szerint a hálózaton kívüli megújuló energiamegoldásokba történő beruházások mindössze fél milliárd dollárt tettek ki. Ami viszont messze elmaradtak attól a 2,3 milliárd dollártól, amelyre csak a hálózaton kívüli napenergia-termékek esetében évente szükség lenne – nem számítva a kis lokális hálózatokat.
A vállalati kötvények stabil hozamot kínálhatnak alacsonyabb kockázat mellett, különösen azok a kötvények, amelyek megbízható, jól teljesítő vállalatokhoz kötődnek. Ilyeneket nem nehéz ma sem találni a világ 500 legnagyobb cége közt, az azonban már 1-2 milliós megtakarítás esetén is elvárás, hogy legalább 3-4 különféle vállalat, illetve ágazat részvényeiből, körvényeiből rakjuk össze a portfóliót, hogy így csökkentsük a kitettséget egy esetleges nagyobb árfolyam-ingadozás esetén.
Magyarországon a kisbefektetőknek természetesen elsősorban a már említett adómentes és magas hozamú állampapírok ajánlhatók, melyből már több féle is a rendelkezésünkre áll. Ilyen például- a teljesség igénye nélkül- a Prémium Magyar Állampapír, a Bónusz Magyar Állampapír és a Babakötvény is Váltani – vagy részben más eszközbe fektetni – akkor érdemes igazán, ha a hozamok 8-10 százalék alá csúsznak, addig inkább érdemes ezt a magas biztonságot és a magas hozamot egyszerre kihasználni.
Természetesen érdemes figyelemmel kísérni a helyi piacot és a régiós kormányzati gazdaságpolitikákat, hiszen ezek érdemben befolyásolhatják a hazai vállalatok teljesítményét és a befektetési környezetet is.
Összességében a 2024-es esztendő izgalmas év lehet a befektetők számára, különösen, ha nyitottak az új lehetőségekre és mindenképpen diverzifikálják befektetéseiket. Mindig fontos, hogy aki bizonytalan, -vagy vannak rossz tapasztalatai a saját vagyonkezelése kapcsán- az inkább alapos piacelemzéssel és szakértői tanácsadással, álljon neki befektetni 2024-ben.
A fenti cikk nem minősül befektetési tanácsadásnak, konkrét befektetési kérdések eldöntéséhez keressen fel befektetési tanácsadó szakértőt.
Címlapfotó: Shutterstock
További cikkeinket, elemzéseinket megtalálják a makronom.hu oldalon.