Már megint egy fejlesztőközpont települ Magyarországra, ezúttal Svájcból

2021. szeptember 21. 16:08

Átadták kedden Debrecenben a svájci Sensirion Holding AG szenzorgyártó üzemét, a beruházás a Szinorg és a Xanga cégcsoport mintegy tízmillió eurós közös fejlesztésében valósult meg a Határ úti innovációs és technológiai parkban.

2021. szeptember 21. 16:08
null
Oláh Dániel

Az első külföldi gyártóüzemet hazánkban építették

Papp László (Fidesz-KDNP), Debrecen polgármestere azt mondta, a város az elmúlt húsz évben egyre jelentősebb szereplőjévé vált a gazdaságnak, és ez tovább fog erősödni. „Ma már nincs olyan kontinens a földön, ahol ne találnánk Debrecenben készült termékeket”, mondta a polgármester, aki elkötelezettnek nevezte a várost a Sensirion sikere iránt.

Köszönetet mondott a városvezető azért, hogy a Sensirion Debrecenben építette fel első anyaországon kívüli európai gyártóüzemét, és 2025-ig 200 új munkahelyet hoz létre.

Jean-Francois Paroz, Svájc budapesti nagykövete nagyszerűnek nevezte a két ország gazdasági kapcsolatát, jelezve, hogy több mint 800 svájci vállalat van jelen Magyarországon, amelyek 32 ezer embernek adnak munkát.

Johannes Bleuel, a Sensirion Holding AG alelnöke azt mondta, komoly terveik vannak Debrecenben:

a napokban úgy döntöttek, hogy a termelőüzem mellett kutató-fejlesztő (K+F) központot hoznak létre, és fejlesztik a termékskálát is.

Jelenleg orvosi felhasználásra lélegeztető gépekbe gyártanak szenzorokat Debrecenben, az első szenzorokat – amelyek életeket mentenek – már kiszállították. További, a városban készülő termékeik az autóiparban az energiahatékonyságot szolgálják, de néhány hónap múlva megkezdik a környezet monitorozására, a metán-kibocsátás mérésére alkalmas szenzorok gyártását is – sorolta az alelnök.

Herdon István, a Xanga cégcsoport vezérigazgatója jelezte: üzletpolitikájuk szerint kulcsrakészen adták át a gyárépületet a Sensirionnak, amely bérlőként telepítette a technológiát. Hozzátette: az MFB Invest Zrt.-vel közösen hoztak létre több tematikus pénzügyi alapot, köztük a mintegy 30 milliárd forint tőkéjű Debreceni Iparfejlesztési Alapot (DIA), amely hosszú távon biztosítja a befektetésekhez szükséges pénzügyi forrásokat.

Huszadik helyen állunk technológiában, méghozzá 132 ország rangsorában

Egyre több külföldi vállalat fontolgatja, hogy nem csak gyártást, hanem fejlesztést is telepít Magyarországra, ami érezhetően javítja hazánk helyezéseit az innovációs mutatókban.

A Szellemi Tulajdon Világszervezete (WIPO) minden évben elkészíti a gazdaságok innovációs teljesítményét több dimenzióban értékelő Globális Innovációs Indexét (GII). Az épp a minap megjelent 2021-es rangsor élén Svájc, Svédország, az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság és Dél-Korea áll.

Közölték, hogy Magyarország a tavaly elért 35. helyről egyet lépett előre az összesítésben. Az innovációt befolyásoló és annak eredményeit leíró tényezőkben is jobban teljesít, mint a korábbi esztendőkben. Magyarország az elemzésben vizsgált 39 európai ország között a 22. helyen áll. A rangsorban mások mellett a régiós versenytársak közül megelőzzük például Litvániát, Lettországot, Lengyelországot, Oroszországot és Szlovákiát. A tavalyi eredményein mindössze 10 európai ország tudott javítani, ezek közé tartozik Magyarország is.

Az idei Globális Innovációs Index leglátványosabb mutatója, hogy a tudásteremtés és technológiai eredmények tekintetében Magyarország a vizsgált országok közül a huszadik legjobb teljesítményt nyújtotta. Ez azt jelenti, mint arra a Makronóm szerzői rámutattak, hogy hazánk már kimondottan magas hozzáadott értéket előállító, innovatív gazdaságnak számít – ezért írhatta azt a Financial Times hasábjain az egyik vezető nemzetközi befektetési közgazdász, hogy

a világ következő gazdasági növekedési csodája Közép-Európából érkezik majd.

(MTI, fotó: MTI/Czeglédi Zsolt)

Összesen 13 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2021. november 11. 09:51
„Ma már nincs olyan kontinens a földön, ahol ne találnánk Debrecenben készült termékeket”, S ebből mennyi a magyar termék? Körülbelül semennyi? Csak mert Magyarországon szerelik össze a svájci terméket az olcsó munkaerő és az adókedvezmények miatt attól az még svájci termék marad.
Walhalla
2021. szeptember 27. 20:27
A Hős utcából neked nehéz megérteni a világot cigány, de ezt nem is várjuk el tőled.
AndyP
2021. szeptember 27. 20:27
Nyomorek. Te nem egeszen vagy kepben a gazdasagunkrol ugye???? Egyaltalan nem osszeszerelok vagyunk mar csak. Takarodj innen semmi szukseg ASSHOLE-ra itt ahol epiteni es fejlodn i akaro emberek (is) elnek.
bunko_jobbos
2021. szeptember 26. 20:09
"Csak mert Magyarországon szerelik össze a svájci terméket az olcsó munkaerő és az adókedvezmények miatt attól az még svájci termék marad." Ebben igazad van. De ezt az érvet sokat hallottam már, és tudom, hogy butaság. Egyszerűen arról van szó, hogy mi nem ugyanonnan indultunk, mint ők. Ha odaküldenéd a szovjet hadsereget, ők sem tudnának észhez térni egyből. Minden országnak NAGYJÁBÓL az IQ-ja adja meg a helyét a világban. De vannak módosító tényezők. Ha megnézed az ábrákat, akkor látod, hogy pont a volt kommunista országok azok, ahol alacsony a GDP és magas az IQ. Vajon miért? :-) Azt csak Mao gondolta, hogy a nagy ugrás politikájával egyből utolérhetik Angliát acélgyártásban. :-) Nekünk is meg kell küzdenünk, olyan 50 évet (nem innentől számolva), hogy érzékelhetően utolérjük a nyugatot. Bővebben: https://megmondomhogymihulyeseg.blog.hu/2018/05/06/gazdasagilag_miert_fejlettebbek_a_nyugati_orszagok
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!