A miniszter egy üzleti rendezvényen elhangzott beszédében hangsúlyozta, hogy az amerikai vállalatoknak fel kell tárniuk, közzé kell tenniük Kínához fűződő üzleti kapcsolataikat, ellenkező esetben ugyanis összeütközésbe kerülhetnek a lobbizást szabályozó amerikai előírásokkal. Emlékeztetett rá, hogy az amerikai törvények szerint külföldi kormányzatoknak végzett valamennyi lobbitevékenységet regisztráltatni kell az igazságügyi tárcánál.
„Az amerikai vállalatvezetőknek talán nem lobbistaként kellene gondolkodniuk magukról” – fogalmazott Barr, hozzátéve, hogy e vezetőknek ébereknek kell lenniük, nehogy bármire felhasználhassák őket.
Beszében az igazságügyi miniszter a nagy technológiai cégeket, kutatóintézeteket és a hollywoodi filmipart említette. Mint fogalmazott: gyakran túl meghitt kapcsolatba kerülnek a Kínai Kommunista Párttal. „Hollywood manapság rendszeresen cenzúrázza magát, hogy megbékítse a kínai pártot” – vélekedett.
Kifejtette, hogy egyes amerikai nagyvállalatoknak gyakran kell kínai „zsaroló nyomásgyakorlással” szembenézniük,
szerinte Kína „amerikai hangok mögé rejtőzik és beavatkozik az amerikai belpolitikába.”
Barr konkrétan megemlítette az Alphabet leányvállalatát, a Google-t és az Apple informatikai óriásvállalatot. Ez utóbbi szerinte „nagyon szívesen együttműködik” Pekinggel. „A globalizálódás folyamata nem mindig a nagyobb szabadság felé vezet” – hangoztatta a miniszter.
„A kommunista Kína dobpergésére menetelő világ nem lesz barátságos a szabad piachoz, szabad kereskedelemhez és az eszmék szabad áramlásához szokott intézmények számára” – szögezte le.
(MTI)