Ingyenpénz Amerikában: többet keres a dolgozó munkanélküliként, mint munkában

2020. április 28. 11:20

Több mint 26 millió amerikai vesztette el állását öt hét alatt az Egyesült Államokban. Közülük több millióan sokkal magasabb fizetést érhetnek el otthon ülve, mint az egykori munkahelyükön.

2020. április 28. 11:20
null

A CARES (Coronavirus Aid, Relief and Economic Security) törvénynek köszönhetően egyes amerikai dolgozók óránként akár 24 dolláros jövedelemre tehetnek szert.

A gazdaságösztönző program célja az átmeneti segítség, kiterjesztik a munkanélküli támogatásban részesülők körét, illetve bevezettek egy heti munkanélküliségi „bónuszt” is.

Némi számolgatás után épp emiatt jelentek meg felháborodott Facebook-posztok arról, hogy

egy amerikai dolgozó akár meg is duplázhatja órabérét, ha munkáját otthagyva inkább hazamegy tévét nézni.

Közgazdászok arra figyelmeztetnek, hogy ez perverz ösztönzőket okozhat és a munkában maradók állhatják a költségeit a túlzottan nagylelkű támogatásnak. Felmerül az a kérdés is, hogy miért nem kapcsolják valamiféle munkához vagy tanuláshoz a kifizetéseket.

A nevezett törvény 600 dolláros bónuszt ad azoknak július 31-ig, akik munkanélküliként regisztrálnak, de ez hozzáadódik a szokásos munkanélküli segélyhez.

Ezzel együtt jöhet ki átlagosan a 24 dolláros órabér, ami majdnem négyszerese a szövetségi, 7,25 dolláros óránkénti minimálbérnek. 2015-ben például az amerikai dolgozók 42,4 százaléka kevesebbet keresett 15 dollárnál.

A támogatásokra jelentkezhetnek a korábban különböző rugalmas, nem szokványos foglalkoztatási formákban részt vevő emberek is.

Steve Mnuchin pénzügyminiszter azzal indokolta a 600 dolláros bónuszt, hogy az államok informatikai rendszerei több mint 30 évesek és túl sokáig tartott volna újraprogramozni azokat egy árnyaltabb modell megvalósításához.

Természetesen államonként eltérő lehet a munkanélküli segély mértéke, de például Dél-Karolinában heti 326 dollár, ami a 600 dolláros bónusszal már kiadja a közel 24 dolláros munkanélküli órabért. Ez lehet alacsonyabb, de magasabb is, a PolitiFact szerint azonban átlagosan 21 dollár jöhet ki Amerikában a bónusszal együtt.

(Címlap: MTI/EPA/C. J. Gunther)

 

***

A cikk a Pallas Athéné Domeus Educationis Alapítvány támogatásával valósult meg.

 

 

Összesen 32 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kulalak
2022. február 06. 00:11
Ideiglenes megoldás 3 hónapra. Egyébként kellett találni egy pénz kifizető utat ebben a különleges helyzetben. Másként zavargások lennének, ahogy valaki már említette. Engem az érdekelne ha karanténban van hol költi el, online? A munkahelyét nem vesztheti el a törvény szerint, tehát visszamegy dolgozni. A járvány után már nem jár ekkora segély. Nem tökéletes megoldás, de érthető.
briganti
2020. május 08. 06:39
te félhülye! Miért nem a hvg-n osztod a nem létező eszedet? Húzzál anyádba. X.
jolly77
2020. május 08. 06:30
mind tudjuk, hogy ha Észak-nyugat Európában valaki munkanélküli lesz, még mindig jobban él, mint egy magyar dolgozó.. nem tudom, Amerikában ez hogy van, de felsorolnék pár száz helyet onnan is, ahol élnék munkanélküli segélyen és röhögnék a kelet-európai panelprolik életén
Esvány
2020. május 08. 06:28
Majd lebombáznak néhány országot, vagy a hitelminősítők hazudozásaival ráterítik a pénzromlásukat a világra. Vannak már bevált módszereik erre...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!