György László oktatói-kutatói pályáját 2005-ben a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen kezdte, ahol tanársegédként, majd adjunktusként dolgozott, gazdaságpolitikát, külgazdasági politikát és nemzetközi politikaelméletet oktatott.
„Az egyetemen csakis gyakorlati háttérrel érdemes tanítani”
” – írja már a Neumann János Egyetem docenseként az egyetemi bemutatkozó oldalán. Bevallása szerint ezért csatlakozott az ország első számú kormányzati tanácsadójához, a Századvéghez 2012-ben. Eddigi oktatói, kutatói és tanácsadói tevékenységét foglalja össze a 2017-ben megjelent Egyensúlyteremtés, a gazdaságpolitika missziója című könyvében, amelyben globális kontextusba ágyazva mutatja be a magyar gazdaságpolitika előtt álló kihívásokat. A könyv második kiadásánál jár és hamarosan angol nyelven is megjelenik.
2017 áprilisa óta a PADMA (a Magyar Nemzeti Bank alapítványa) igazgatójaként vett részt a Neumann János Egyetem építésében és az egyetemen létrehozandó új gazdasági képzések kialakításában.
György László diplomáit 2003-ban a Corvinus Egyetemen és 2004-ben Svájcban (CEMS, Universitaet St. Gallen) szerezte, majd 2008-ban a BME-n Master of Business Administration (MBA) fokozatot szerzett. A társadalmi felzárkózás egyes gazdaságpolitikai aspektusai címmel írt doktori disszertációját is a BME-n védte meg. Jelenleg az ELTE Gazdaságtudományi Intézetében és a Neumann János Egyetemen oktat gazdaságpolitikát és nemzetközi politikaelméletet (
publikációi itt érhetők el).
Értelmiségi szerepfelfogása ismeretében érthetővé válik, hogy miért vállalta az államtitkári felkérést:
„Az értelmiségi nem az, akinek mindenre van egy kritikai észrevétele, hanem az, akinek mindenre létezik egy vagy több megoldási javaslata”
– fogalmazott könyve bemutatóján.
György László a Makronóm, az új közgazdasági és gazdaságpolitikai gondolkodás első hazai blogjának rovatvezetője. A Makronóm publikálta elsőként magyar nyelven a közgazdaságtan reformációjának
33 tézisét.
Oláh Dániellel, a Makronóm felelős szerkesztőjével közös tanulmánya e témában
itt és
itt érhető el. A 2017 szeptemberben létrejött portálon dogmává vált elméletekkel
szakítva kommentálja a magyar gazdaság előtt álló gazdasági kihívásokat (lásd
itt,
itt,
itt és
itt).
Az Innovációs és Technológiai Minisztérium felkért államtitkára Egyensúlyteremtés című könyvében kifejti, hogy a gazdaságpolitika célja az emberhez méltó életkörülmények biztosítása és fejlesztése, melyet jövőbeli munkája során elhatározásának tekint.
Ahhoz azonban, hogy most gazdaságfejlesztési kérdésekről beszélhessünk, először meg kellett teremteni az egyensúlyközeli gazdasági működés alapjait – fogalmazott az Európai Bizottság országjelentésének idén áprilisban rendezett vitáján.
A második Orbán kormány alatt nemzetgazdasági miniszteri tisztséget betöltő Matolcsy György idején olyan új gazdasági rend valósult meg, amelyhez hasonlóra korábban csak egy rövid időszakra, a 2000-es évek elején volt példa. Ugyanis míg korábban jellemzően vagy megszorítások mellett sikerült megteremteni közpénzügyeink egyensúlyát, vagy javult az életszínvonal, de ennek súlyos (külső) eladósodás volt az ára, addig a 2010 utáni érában immár hatodik éve fémjelzi közpénzügyi egyensúly és gazdasági növekedés a magyar gazdaságot – mondta a docens a vitán.