Nagy-Britannia csatlakozna a csendes-óceáni szabadkereskedelmi térséghez

2018. január 03. 20:41

Médiaértesülések szerint London „informális” tárgyalásokat kezdett Nagy-Britannia esetleges csatlakozásáról a Csendes-óceáni Partnerségi Megállapodás (TPP) szabadkereskedelmi övezetéhez, amelyből az Egyesült Államok egy éve kilépett. Hol van már a brexit, itt a pacifin!

2018. január 03. 20:41
null

A BBC és a Financial Times című londoni gazdasági napilap online kiadásának szerdai beszámolója szerint a tervet a brit külkereskedelmi minisztérium készíti elő. Nagy-Britannia lenne az első olyan TPP-tag, amely nem határos a Csendes-óceánnal vagy a Dél-kínai-tengerrel. A cél a térségbe irányuló brit export fellendítése lenne Nagy-Britannia EU-tagságának jövő márciusban várható megszűnése után. 

Greg Hands, a külkereskedelmi minisztérium kereskedelempolitikai és beruházási ügyekért felelős államtitkára a Financial Timesnak megerősítette a tárgyalások tényét, közölve: semmiféle földrajzi megkötöttség nem korlátozná Nagy-Britannia csatlakozását a TPP-hez.

A londoni üzleti napilap szerint azonban ezzel szinte biztosan meg kell majd várni egyrészt azt, hogy a TPP-ben maradt 11 tagország – Ausztrália, Chile, Brunei, Japán, Kanada, Malajzia, Mexikó, Peru, Új-Zéland, Szingapúr és Vietnam – végigvigye az Egyesült Államok távozása után elkezdett átszervezést, másrészt azt, hogy Nagy-Britannia megállapodásra jusson az Európai Unióval a brit EU-tagság megszűnése utáni kapcsolatrendszer feltételeiről.

A Financial Times hangsúlyozza azt is, hogy a TPP-tagokkal folytatott brit kereskedelem értéke össze sem hasonlítható az EU-val fenntartott brit kereskedelmi kapcsolatokéval. Japán, a legnagyobb TPP-gazdaság a teljes brit export 1,6 százalékát vette fel 2016-ban, és a TPP-országok együttes részesedése sem haladja meg a 8 százalékot az éves brit kivitelből.

Az EU ugyanakkor az Egyesült Királyság messze legnagyobb kereskedelmi partnere. A brit parlament statisztikai szolgálatának adatai szerint 2016-ban a brit export 43 százalékát az EU vásárolta meg, és a brit import 54 százaléka érkezett uniós partnerországoktól. A kétoldalú kereskedelmi forgalom értéke meghaladta a 620 milliárd eurót.

Az Európai Uniónak emellett 65 külső országgal vannak kereskedelmi megállapodásai, és Nagy-Britannia ezeknek is részese, amíg az EU teljes jogú tagja marad. E megállapodások alapján zajlik a brit külkereskedelem további 12 százaléka. A brit kormány elsődleges célja átfogó szabadkereskedelmi megállapodás megkötése az EU-val az uniós tagság megszűnése után.

(MTI nyomán)

Összesen 11 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
brekker
2018. január 12. 18:19
Az csak a hülye amerikai filmekben van, hogy az arizonai sivatagban szállnak le a yetik.
brekker
2018. január 08. 11:36
Valójában már senki sem beszél TPP-ről, Kína átvette a vezető szerepet, az angolok csak azért akarnak szokás szerint besunyiskodni, hogy tudják mi van.
brekker
2018. január 08. 11:29
upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/14/Orwell_1984_vil%C3%A1gt%C3%A9rk%C3%A9p.png
brekker
2018. január 08. 11:21
https://hu.wikipedia.org/wiki/F%C3%A1jl:Orwell_1984_vil%C3%A1gt%C3%A9rk%C3%A9p.png A Közel-Kelet nem stimmel, de Orwell még nem tudhatott az olajdollárról. A neokónok viszont elrontották a forgatókönyvet, mert egyszerre támadták az oroszokat és a kínaiakat, akik ettől egymásra találtak.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!