Mint ismert: Rowling üdvözölte azt a felülvizsgálatot is, amely aggályokat vetett fel a 18 éven aluliaknak nyújtott nemi identitással kapcsolatos szolgáltatásokkal kapcsolatban. Rowling a jelentést „vízválasztó pillanatnak” nevezte.
„Azok a hírességek, akik egy olyan mozgalomnak kedveskedtek, amely a nők nehezen kivívott jogainak csorbítására törekszik, és akik arra használták a platformjukat, hogy szurkoljanak a kiskorúak átváltoztatásának,
megtarthatják a bocsánatkérésüket a traumatizált átváltozóknak és a kiszolgáltatott nőknek”
– fogalmazott ekkor.
A BBC emlékeztet: az írónő tagadta, hogy transzfób lenne, korábban azt mondta, hogy tiszteletben tartja „minden transz ember jogát arra, hogy úgy éljen, ahogyan azt hitelesnek és kényelmesnek érzi”, és hogy azt szeretné, ha a transz emberek mentesülnének a diszkriminációtól és a bántalmazástól.
Radcliffe 2020-ban így reagált Rowling kijelentéseire: „Egyértelmű, hogy többet kell tennünk a transznemű és nem bináris emberek támogatásáért, nem pedig érvényteleníteni az identitásukat”. Hozzátette:
reméli, hogy az írónő megjegyzései nem „szennyezik be” a filmsorozatot a rajongók számára.
Emma Watson pedig így kommentálta Rowling szavait: „Nem, nem, nem, nem, nem, nem, nem, nem, nem, nem! A transz emberek azok, akiknek mondják magukat, és megérdemlik, hogy úgy éljék az életüket, hogy nem kérdőjelezik meg őket folyamatosan, vagy mondják nekik, hogy nem azok, akiknek mondják magukat”.
Akadt azonban olyan is, aki kiállt az írónő mellett. Ralph Fiennes, aki a Potter-filmek főgonoszát, Voldemortot alakította, védelmébe vette az írónőt, és „undorítónak”, valamint „megdöbbentőnek” nevezte az őt ért gyalázkodásokat.