Jön a film az anyák megmentőjéről – itt a Semmelweis első előzetese!
2023. április 17. 16:21
Megérkezett a Koltai Lajos rendezte Semmelweis című egész estés film első előzetese. Az ősszel moziba kerülő romantikus történelmi film rendezője Koltai Lajos, főszereplője Vecsei H. Miklós lesz.
2023. április 17. 16:21
p
33
1
36
Mentés
Az 1847-ben, Bécsben játszódó történetben a szülészeti klinikán titokzatos járvány tizedeli a gyermekágyas nőket. A fiatal magyar orvos, Semmelweis Ignác a hagyományos elméletekkel szembeszállva próbálja meg legyőzni a kórt, miközben egy osztrák bába nem csak a szakmai küzdelemben lesz társa, kapcsolatuk egyre romantikusabbá válik. Közben a vaskalapos vezetés mindent megtesz, hogy megvédje tekintélyét a megszállott doktor felfedezésének következményeitől.
A kórházban a harcot végül Semmelweis nyeri, az utcán a progresszív erők;
hamarosan Bécsben és Pesten is kitör a forradalom, Semmelweis pedig elindul, hogy felfedezését hazájában is a szülő nők javára fordítsa.
A rendező Koltai Lajos hangsúlyozta, a főszereplők kiválasztásánál nem a külső hasonlóságokat kereste, hanem a varázslatos személyiségeket, akikben ő hisz, és akikkel ezt a gyönyörű és nagyon erős történetet el tudják juttatni a nézőkhöz. Semmelweis életét mindannyiunk számára példának tartja: egy ember, aki mindig, minden körülmények között, halált megvető bátorsággal járta a saját maga útját, amiről gyűlölettel és erőszakkal sem lehetett letéríteni.
„Azt szeretném megmutatni a nézőknek, hogy igenis meg lehet csinálni:
a kitartás, az elszántság, az elhivatottság, a szenvedélyesség meghozza gyümölcsét”
”
– nyilatkozta a tavaly két hónapig forgatott mozi kapcsán.
„Koltai Lajos az elejétől nagy bizalommal fordult felém, ezért ez a forgatás nemcsak arról szólt, hogy »megcsináljam« Semmelweis figuráját, hanem arról is, hogy ezt a bizalmat megháláljam, és tényleg azzá a karakterré változzak, akit ő már a kezdeteknél látott bennem. A közös munka során nagyon meg is szerettem Semmelweist, és megértettem, hogy ő jóval több mint én. Ezért mindent, ami bennem volt, van, odaadtam azért, hogy azzal a lélekkel szülessen meg, amit megérdemel" – mondta a Mandinernek nemrégiben adott interjújában Vecsei H. Miklós.
Mint Vecsei a karakterről meséli: „Először is van egy szenvedélye, a hivatása. És onnantól kezdve, hogy ráérez a fontosságára, a természetéből fakadóan többnek gondolja, mint az életét. Ezért elképzelhetetlenül nagy teherként nehezedik rá a rengeteg anya és csecsemő halála, amelyért az orvostársadalom a gyermekágyi láz nevű kórt okolja. Ő az egyetlen, aki – huszonkilenc évesen Bécsben magyar orvosként – sejti, hogy valami más van a háttérben. Mivel ezek a csecsemők, anyák a hivatása alanyai, tárgyai, sőt szentjei, belekerül egy olyan helyzetbe, hogy akiket a legjobban szeret, magánál is jobban, azokat veszíti el, valószínűleg a saját hibájából.”
A színész kifejti: .Én ezt úgy fogalmaztam meg magamnak, hogy szeretetből fakadó tehetetlenség. Ami idegroppantó állapotként kihatott Semmelweis egész életére. A története, ha távolról nézzük, hepiend, hiszen a mai napig több milliárd ember életét mentette meg. Csak egyvalaki nem élte meg sikersztoriként: ő maga. Mert hiába fejtette meg a rejtvényt, a halottak halottak maradtak. És szerintem ez a gondolat volt az, aminek a súlya alatt végül összeroppant.
A mi filmünk azonban nem a tragikus véggel foglalkozik, a Semmelweis pár hónap története a kételyektől a megfejtésig.”
”
A film producere, Lajos Tamás szerint az embereknek mindig is szükségük volt követendő példaképekre, hősökre, és ez ma egyre aktuálisabb. A nagyrészt hiteles életrajzi és történelmi alapokon nyugvó Semmelweis ugyanakkor nem dokumentumfilm, a felfedezéshez vezető életutat fikciós elemekkel kiegészítve dolgozták fel.
„Koltai Lajos szerencsére azonnal beleszeretett a forgatókönyvbe. Ennek nemcsak azért örültem nagyon, mert régóta nagy tisztelője vagyok, és megtiszteltetés volt, hogy elvállalta a rendezést. Hanem mert Semmelweis élete magánéleti okból is közel áll a szívemhez. Nagyapám harminckét évig volt Pécsen szülészprofesszor, a Jóisten után Semmelweis Ignác volt a második, akit a legjobban tisztelt– én ebben nőttem fel” -- nyilatkozta korábban a producer.
A film látványáért Pater Sparrow felel, akinek nem volt könnyű dolga a legapróbb részletekig hiteles környezet megteremtésekor. Bécs központi klinikáját például a BÁV egykori épületében alakítottak ki, itt kapott helyet egyebek mellett a magyar tudós irodája, a szülő- és újszülöttszoba, a kórboncterem és a nővérszálló is. Több berendezést újra kellett gyártani, például a szülőszéket, az orvosi szemléltetőeszközöket,
sőt, saját kialakítású villanykörtét is készítettek, amelyik visszaadja a gázláng villódzását.
Vizuális koncepció volt, hogy a viktoriánus korra emlékeztető, koszosabb kórházi közeget hozzanak létre, ehhez korabeli fotókat vettek alapul – magyarázta a látványtervező.
Az Intercom forgalmazásában, a Nemzeti Filmintézet támogatásával, a Szupermodern Filmstúdió gyártásában készült Semmelweis előreláthatóan idén őszén kerül a magyar mozikba.
A főszerepben Kern András, a mellékszerepekben mások mellett Bodrogi Gyula, Bálint András, Takács Kati és Bánsági Ildikó; a Ma este gyilkolunk a krimivígjáték hazai felélesztésére tesz felemás kísérletet, de az impozáns szereplőgárda miatt érdemes próbálkozni vele.
Ki sem derül, ha nincs a botrány: ez az alak, Lakatos Márk járja az országot és előadásokat tart művelődési házakban a kultúra nevében... Ungváry Zsolt írása.
Brutálisan indul, hogy aztán megható szabadulástörténetté kerekedve mindenkinek reményt adjon Till Attila új filmje. Az És mi van Tomival? egyszerre beszél az alkoholfüggőség bugyrairól, az érintettek és a hozzátartozók pokoljárásáról és arról, hogy nincs az a sötét, ahova ne sütne be néha a nap. Interjúnk.
Akkor nem hallgattak Semmelweis-re abban, hogy a kézmosás megment anyákat, pedig tényekkel igazolta.
Ma nem hallgatnak az életvédőkre abban, hogy a magzat is ember, pedig tényekkel igazolják.
"romantikus történelmi film"
Semmelweis élete nem a romantikáról szólt. Legalábbis ami az utókor számára jelentős személyéből, munkásságából, az biztosan nem a romantika.