Van már mivel koccintania? Adunk pár tippet!

2015. december 29. 00:02

Ha megvan a pezsgő, már csak fel kell bontani. De mire érdemes figyelni? Koczuba Róbert, a Törley Pezsgőpincészet pezsgőmestere válaszolta meg a kérdést: „Az első korty pezsgőnél, egyszerre próbáljunk meg koncentrálni a széndioxid-tartalomra és az ízekre. Minél hosszabban érlelt a pezsgő, a széndioxid annál finomabb eloszlású, így a szánkban szinte krémes habként érzékeljük. Ezek után mi mást mondhatnánk: Egészségünkre!

2015. december 29. 00:02

Szilveszter előtt megtelnek az üzletek polcai pezsgővel. BB? Hungaria? Törley? Nincs egyedül, ha a bőség zavarában nem tudja, mit válasszon. Segítünk eligazodni a kínálatban.

Tétován áll a borospolc előtt. Ránéz a bevásárlólistára. Azon csak annyi szerepel, hogy egy karton pezsgő. Most ránéz a polcra. A polcon lévő legalább hatvanféle buborékos kérdőn tekint le onnan. Újra ránéz a bevásárlólistára, de hiába, nincs rajta több információ. Ismerős a helyzet?

Először is tisztázzuk, mi minden van azon a polcon. A buborékos italok között vannak ugyanis gyöngyözőborok, vannak habzóborok és vannak pezsgők. A kategóriák közti különbséget a bennük lévő szén-dioxid tartalmában és palackba kerülésének módjában kell keresni.

A három kategória közül a legszebb, legnemesebb ital a pezsgő. A gyöngyözőborban nagyjából fele annyi szén-dioxid van, mint a habzóborban vagy pezsgőben. A gyöngyöző- és habzóbor is tartalmazhat nem erjedésből származó széndioxidot – ezt a címkén ilyenkor fel kell tüntetni –, míg a pezsgőben csak erjedésből származó szén-dioxid van, emiatt sokkal finomabb eloszlású, kóstoláskor jól megkülönböztethető az első két italtípustól. Mivel mindhárom italt hasonlóan csomagolják, célszerű először alaposan megvizsgálni a palack címkéjét, tényleg pezsgő áll-e rajta.

Ha megbizonyosodtunk arról, hogy tényleg pezsgőt vettünk le a polcról, ideje megismerkedni a pezsgő legféltettebb kincsével, a benne lévő szén-dioxid születésének körülményeivel.

A legtöbb pezsgőt tartályban erjesztik, hogy egyszerre nagyobb mennyiséget elő tudjanak állítani azonos minőségben. Ilyen például a száraz Törley Gála Sec vagy az édes Törley Charmant Doux, az 1000 forint alatti kategória két stabil pontja. A tartályos erjesztésű pezsgők között – tankpezsgőnek is hívják őket – gyakori még az illatos szőlőfajtából készült minőségi pezsgő, melyek mustból, tehát nem borból erjesztett italok. Ha kóstolt már BB Spumantét vagy Törley Fortunát, tudja, miről van szó.

A szakértők a palackos erjesztésű, más néven transvasée pezsgők terén kezdenek el élvezkedni: itt különböző méretű palackokban erjesztik az alapbort, ami aztán tartályba kerül, hogy minden palackban ugyanolyan ízű és minőségű pezsgő kerüljön. Ilyen a kékcímkés Hungaria Extra Dry, vagy a Mandiner pezsgőtesztjének győztese, a Törley Casino Sec. Innen már csak egy lépés a pezsgőkészítés csúcsa. A hagyományos, champagne-i eljárással készült pezsgők esetén minden palack külön egyéniségnek számít, hiszen az érlelés időtartama 9 hónaptól akár több évig is eltarthat. Ezeket a pezsgőket palackban erjesztik és érlelik. A címkén legtöbbször a „méthode traditionnelle” felirat olvasható. Ilyenek a hazaiak közül a Francois-pezsgők vagy a Törley Chardonnay pezsgői.

Ha megvan a pezsgő, már csak fel kell bontani. De mire érdemes figyelni? Koczuba Róbert, a Törley Pezsgőpincészet pezsgőmestere válaszolta meg a kérdést: „Az első korty pezsgőnél, egyszerre próbáljunk meg koncentrálni a széndioxid-tartalomra és az ízekre. Minél hosszabban érlelt a pezsgő, a széndioxid annál finomabb eloszlású, így a szánkban szinte krémes habként érzékeljük.”

Ezek után mi mást mondhatnánk: Egészségünkre!

 

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!